Citroen C4 X vs Volkswagen Passat
31 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Citroen C4 X vs Volkswagen Passat karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Citroen C4 X, 5 kategorinin 2 tanesini alıyor.
C4 X genel puanda önde, ancak euro ncap bakımından Passat daha iyi: 5 yıldız / 4 yıldız.
Genel değerlendirmede Citroen C4 X öne çıkıyor (Kalite 68 - 64). Fiyatına göre ise Volkswagen Passat daha iyi bir alım (Değer 40 - 33).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2021 ve 2014). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 44Performans48
- 76Ekonomi51
- 49Kullanışlılık61
- 73Güvenlik89
- 95Konfor & Donanım69
20 ölçütten 17'i karşılaştırıldı.
- C4 X her 100 km'de yaklaşık 367 ₺ daha az enerji harcıyor (%85 daha ekonomik).
- Passat daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
- Passat tek depoyla ~704 km daha fazla yol gidiyor.
Tüm veriler
| Özellik | Citroen C4 X E-C4 X Max 115 KWD · Sedan · 2024–2026₺2.340.000 | Volkswagen Passat Passat 2.0 TDI 150 DSG BusinessD · Sedan · 2019–2022₺2.324.274 |
|---|---|---|
| GüçHP | 156EN İYİ | 150 |
| TorkNm | 260 | 340EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 9,5 | 9,3 |
| Çekiş | Önden çekiş | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 150 | 204 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 65EN İYİ | 431 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 415 | 1.119EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 154 |
| Bagaj hacmiL | 510 | 586EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.670 | 2.786EN İYİ |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.600 | 4.767 |
| Genişlikmm | 1.800 | 1.832 |
| Yükseklikmm | 1.520 | 1.456 |
| Ağırlıkkg | 1.319 | 1.415 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 5EN İYİ |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Park yardımı | Geri görüş kamerası | Geri görüş kamerası |
| Klima | Çift bölgeli | Çift bölgeli |
| Hız sabitleyici | AdaptifEN İYİ | Standart |
| Ekran | 10"EN İYİ | 8" |
| Cam tavan | VarEN İYİ | Yok |
| LED far | Var | Var |
| Anahtarsız giriş | Var | Var |
| Döşemekarşılaştırma dışı | - | Kumaş |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Fiyat | ₺2.340.000 | ₺2.324.274 |
| Yıllık MTV | ₺6.974 | ₺25.784 |
| Yıllık değer koruma% | 83,6 | 95,0 |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Citroen C4 X mi Volkswagen Passat mı?
Citroen C4 X ile Volkswagen Passat D segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri C4 X için ₺2.340.000, Passat için ₺2.324.274; Passat ₺15.726 (%1) daha ucuz.
C4 X elektrik motorla 156 HP, Passat dizel motorla 150 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma C4 X için 9,5 sn, Passat için 9,3 sn; Passat 0,2 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol C4 X için yaklaşık ₺65, Passat için ₺431 tutuyor; C4 X her 100 km'de ₺367 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil C4 X için yaklaşık 415 km, Passat için 1.119 km; uzun yolda Passat daha seyrek durur.
Uzunluk C4 X için 4.600 mm, Passat için 4.767 mm; Passat 167 mm daha uzun. Aks mesafesi Passat tarafında 116 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi C4 X için 510 litre, Passat için 586 litre; aile ve uzun yol kullanımında Passat 76 litre önde.
Euro NCAP'te C4 X 4 yıldız (2021), Passat 5 yıldız (2014) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV C4 X için yaklaşık ₺6.974, Passat için ₺25.784. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre C4 X yılda yaklaşık %16, Passat %5 değer kaybediyor; Passat değerini daha iyi koruyor.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Citroen C4 X 68 puanla önde (diğeri 64). Fiyatına göre bakıldığında ise Passat daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse C4 X, bagaj ve aile kullanımıysa Passat daha mantıklı bir seçim.
- C4 X mi Passat mı daha ucuz?
- Passat. Güncel kasko değeri ₺2.324.274, C4 X için ₺2.340.000; aradaki fark ₺15.726.
- C4 X mi Passat mı daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde C4 X. 100 km için ₺65 harcıyor, Passat ₺431; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺55.000.
- C4 X mi Passat mı daha geniş?
- Bagajda Passat: 586 litre, C4 X için 510 litre. Aks mesafesinde Passat önde.
- C4 X mi Passat mı daha az değer kaybediyor?
- Passat. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Passat için %5, C4 X için %16.








