araçkarşılaştır.com

Citroen C4 X vs Ford Focus

32 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09

Model düzeyinde genel bakış: Citroen C4 X vs Ford Focus karşılaştırması

Karşılaştırma sonucu

KARŞILAŞTIRMA KARARI

Citroen C4 X, 5 kategorinin 3 tanesini alıyor.

C4 X genel puanda önde, ancak euro ncap bakımından Focus daha iyi: 5 yıldız / 4 yıldız.

Genel değerlendirmede Citroen C4 X öne çıkıyor (Kalite 69 - 58). Fiyatına göre ise Ford Focus daha iyi bir alım (Değer 37 - 34).

GENEL PUAN · ÖNDE
69
Citroen C4 X · Değer 34
GENEL PUAN
58
Ford Focus · Değer 37

Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.

Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2021 ve 2018). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.

Kategori puanları

0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil

Citroen C4 XFord Focus
  • 44Performans45
  • 76Ekonomi54
  • 49Kullanışlılık51
  • 78Güvenlik71
  • 96Konfor & Donanım68

20 ölçütten 19'i karşılaştırıldı.

  • C4 X şerit takip asistanı bakımından önde: Var / Yok.
  • Focus daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
  • C4 X her 100 km'de yaklaşık 296 ₺ daha az enerji harcıyor (%82 daha ekonomik).

Tüm veriler

ÖzellikCitroen C4 X E-C4 X Max 115 KWD · Sedan · 2024–2026₺2.340.000Ford Focus Focus Active X 5K 1.0 MHEV EB 155 7ATD · Sedan · 2023–2025₺2.332.140
GüçHP156155
TorkNm260EN İYİ240
0-100 km/ssn9,58,9EN İYİ
ÇekişÖnden çekişÖnden çekiş
Azami hızkm/s150208
Enerji maliyeti₺/100km65EN İYİ
0,65 ₺/km
361
3,61 ₺/km
Menzil (dolu depo/şarj)km415855EN İYİ
CO₂ emisyonug/km0EN İYİ125
Bagaj hacmiL510511
Aks mesafesimm2.6702.700
Koltuk55
Kapıkarşılaştırma dışı-5
Uzunlukmm4.6004.647
Genişlikmm1.8001.825
Yükseklikmm1.5201.470
Ağırlıkkg1.3191.320
Euro NCAPyıldız4
2021 testi
5EN İYİ
2018 testi
Hava yastığı66
Şerit takip asistanıVarEN İYİYok
Park yardımıGeri görüş kamerasıGeri görüş kamerası
KlimaÇift bölgeliÇift bölgeli
Hız sabitleyiciAdaptifEN İYİStandart
Ekran10"13"EN İYİ
Cam tavanVarEN İYİYok
LED farVarVar
Anahtarsız girişVarVar
Döşemekarşılaştırma dışı-Kumaş
Isıtmalı koltukVarEN İYİYok
Fiyat₺2.340.000
kasko değeri
₺2.332.140
kasko değeri
Yıllık MTV₺6.974₺6.902
Yıllık değer koruma%83,689,8
Garantiyıl22

Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri

Citroen C4 X mi Ford Focus mu?

Citroen C4 X ile Ford Focus D segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri C4 X için ₺2.340.000, Focus için ₺2.332.140; Focus ₺7.860 (%0) daha ucuz.

C4 X elektrik motorla 156 HP, Focus benzin motorla 155 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma C4 X için 9,5 sn, Focus için 8,9 sn; Focus 0,6 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol C4 X için yaklaşık ₺65, Focus için ₺361 tutuyor; C4 X her 100 km'de ₺296 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil C4 X için yaklaşık 415 km, Focus için 855 km; uzun yolda Focus daha seyrek durur.

Uzunluk C4 X için 4.600 mm, Focus için 4.647 mm; Focus 47 mm daha uzun. Aks mesafesi Focus tarafında 30 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi C4 X için 510 litre, Focus için 511 litre; aile ve uzun yol kullanımında Focus 1 litre önde.

Euro NCAP'te C4 X 4 yıldız (2021), Focus 5 yıldız (2018) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.

Yıllık MTV ikisinde de yaklaşık ₺6.974. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre C4 X yılda yaklaşık %16, Focus %10 değer kaybediyor; Focus değerini daha iyi koruyor.

Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Citroen C4 X 69 puanla önde (diğeri 58). Fiyatına göre bakıldığında ise Focus daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse C4 X, bagaj ve aile kullanımıysa Focus daha mantıklı bir seçim.

C4 X mi Focus mu daha ucuz?
Focus. Güncel kasko değeri ₺2.332.140, C4 X için ₺2.340.000; aradaki fark ₺7.860.
C4 X mi Focus mu daha ekonomik?
Yakıt maliyetinde C4 X. 100 km için ₺65 harcıyor, Focus ₺361; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺44.474.
C4 X mi Focus mu daha geniş?
Bagajda Focus: 511 litre, C4 X için 510 litre. Aks mesafesinde Focus önde.
C4 X mi Focus mu daha az değer kaybediyor?
Focus. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Focus için %10, C4 X için %16.
EKLENENLER0/2

Yanlış bilgi bildir

Kişisel bilgi istemiyoruz; bildiriminiz kimliksiz kaydedilir.