Citroen C4 X vs Renault Megane
30 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Citroen C4 X vs Renault Megane karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Citroen C4 X, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.
C4 X genel puanda önde, ancak euro ncap bakımından Megane daha iyi: 5 yıldız / 4 yıldız.
Genel değerlendirmede Citroen C4 X öne çıkıyor (Kalite 60 - 59). Fiyatına göre ise Renault Megane daha iyi bir alım (Değer 44 - 31).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2021 ve 2015). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 44Performans40
- 76Ekonomi54
- 49Kullanışlılık50
- 67Güvenlik87
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.
- Megane daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
- C4 X her 100 km'de yaklaşık 296 ₺ daha az enerji harcıyor (%82 daha ekonomik).
- Megane tek depoyla ~440 km daha fazla yol gidiyor.
Tüm veriler
| Özellik | Citroen C4 X E-C4 X Max 115 KWD · Sedan · 2024–2026₺2.340.000 | Renault Megane Megane Sedan Icon 1.3 TCE EDC 140 FAZ2D · Hatchback · 2021–2026₺2.349.000 |
|---|---|---|
| GüçHP | 156EN İYİ | 140 |
| TorkNm | 260EN İYİ | 240 |
| 0-100 km/ssn | 9,5 | 9,7 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 150 | 203 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 65EN İYİ | 361 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 415 | 855EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 126 |
| Bagaj hacmiL | 510 | 508 |
| Aks mesafesimm | 2.670 | 2.685 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.600 | 4.632 |
| Genişlikmm | 1.800 | 1.814 |
| Yükseklikmm | 1.520 | 1.443 |
| Ağırlıkkg | 1.319 | 1.247 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 5EN İYİ |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | Geri görüş kamerası | - |
| Klimakarşılaştırma dışı | Çift bölgeli | - |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | Adaptif | - |
| Ekrankarşılaştırma dışı | 10" | - |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | Var | - |
| LED farkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Fiyat | ₺2.340.000 | ₺2.349.000 |
| Yıllık MTV | ₺6.974 | ₺6.902 |
| Yıllık değer koruma% | 83,6 | 91,9 |
| Garantiyıl | 2 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Citroen C4 X mi Renault Megane mi?
Citroen C4 X ile Renault Megane D segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri C4 X için ₺2.340.000, Megane için ₺2.349.000; C4 X ₺9.000 (%0) daha ucuz.
C4 X elektrik motorla 156 HP, Megane benzin motorla 140 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma C4 X için 9,5 sn, Megane için 9,7 sn; C4 X 0,2 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol C4 X için yaklaşık ₺65, Megane için ₺361 tutuyor; C4 X her 100 km'de ₺296 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil C4 X için yaklaşık 415 km, Megane için 855 km; uzun yolda Megane daha seyrek durur.
Uzunluk C4 X için 4.600 mm, Megane için 4.632 mm; Megane 32 mm daha uzun. Aks mesafesi Megane tarafında 15 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi C4 X için 510 litre, Megane için 508 litre; aile ve uzun yol kullanımında C4 X 2 litre önde.
Euro NCAP'te C4 X 4 yıldız (2021), Megane 5 yıldız (2015) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV ikisinde de yaklaşık ₺6.974. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre C4 X yılda yaklaşık %16, Megane %8 değer kaybediyor; Megane değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi C4 X için 2 yıl, Megane için 3 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Citroen C4 X 60 puanla önde (diğeri 59). Fiyatına göre bakıldığında ise Megane daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor.
- C4 X mi Megane mi daha ucuz?
- C4 X. Güncel kasko değeri ₺2.340.000, Megane için ₺2.349.000; aradaki fark ₺9.000.
- C4 X mi Megane mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde C4 X. 100 km için ₺65 harcıyor, Megane ₺361; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺44.474.
- C4 X mi Megane mi daha geniş?
- Bagajda C4 X: 510 litre, Megane için 508 litre. Aks mesafesinde Megane önde.
- C4 X mi Megane mi daha az değer kaybediyor?
- Megane. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Megane için %8, C4 X için %16.







