BMW X2 vs Cupra Ateca
29 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: BMW X2 vs Cupra Ateca karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
İki araç arasında genel bir kazanan belirlemek için yeterli ortak veri yok.
X2 ile Ateca genel puanda başa baş (60); önceliklerinize göre kategori çubuklarına bakın.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2022 ve 2016). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 41Performans45
- 47Ekonomi53
- 54Kullanışlılık45
- 92Güvenlik92
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.
- X2 bagajı 75 litre daha büyük.
- Ateca tek depoyla ~122 km daha fazla yol gidiyor.
- Ateca her 100 km'de yaklaşık 26 ₺ daha az enerji harcıyor (%6 daha ekonomik).
Tüm veriler
| Özellik | BMW X2 X2 SDRIVE18i 1.5 140 Specical Edition M SportC-SUV · SUV · 2021–2022₺2.555.390 | Cupra Ateca Ateca 1.5 TSI 150 DSGC-SUV · SUV · 2023–2024₺2.551.590 |
|---|---|---|
| GüçHP | 140 | 150EN İYİ |
| TorkNm | 220 | 250EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 9,2 | 8,9 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 208 | 205 |
| Motor hacmicc | 1.500 | 1.500 |
| Silindir | 3 | 4 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 7 | 7 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 414 | 388EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 810 | 932EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 143 | 134EN İYİ |
| Yakıt tüketimiL/100km | 6,3 | 5,9 |
| Bagaj hacmiL | 560EN İYİ | 485 |
| Aks mesafesimm | 2.692EN İYİ | 2.630 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.554 | 4.386 |
| Genişlikmm | 1.845 | 1.841 |
| Yükseklikmm | 1.590 | 1.615 |
| Ağırlıkkg | 1.585 | 1.630 |
| DepoL | 51 | 55 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığıkarşılaştırma dışı | 6 | - |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Fiyat | ₺2.555.390 | ₺2.551.590 |
| Yıllık MTV | ₺9.012 | ₺12.028 |
| Yıllık değer koruma% | 95,0 | 92,7 |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
BMW X2 mi Cupra Ateca mı?
BMW X2 ile Cupra Ateca C-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri X2 için ₺2.555.390, Ateca için ₺2.551.590; Ateca ₺3.800 (%0) daha ucuz.
X2 benzin motorla 140 HP, Ateca benzin motorla 150 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma X2 için 9,2 sn, Ateca için 8,9 sn; Ateca 0,3 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol X2 için yaklaşık ₺414, Ateca için ₺388 tutuyor; Ateca her 100 km'de ₺26 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil X2 için yaklaşık 810 km, Ateca için 932 km; uzun yolda Ateca daha seyrek durur.
Uzunluk X2 için 4.554 mm, Ateca için 4.386 mm; X2 168 mm daha uzun. Aks mesafesi X2 tarafında 62 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi X2 için 560 litre, Ateca için 485 litre; aile ve uzun yol kullanımında X2 75 litre önde.
Euro NCAP'te X2 5 yıldız (2022), Ateca 5 yıldız (2016) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz.
Yıllık MTV X2 için yaklaşık ₺9.012, Ateca için ₺12.028. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre X2 yılda yaklaşık %5, Ateca %7 değer kaybediyor; X2 değerini daha iyi koruyor.
Ağırlıklı toplamda iki araç başa baş (60 puan). Öncelik düşük yakıt gideriyse Ateca, bagaj ve aile kullanımıysa X2 daha mantıklı bir seçim.
- X2 mi Ateca mı daha ucuz?
- Ateca. Güncel kasko değeri ₺2.551.590, X2 için ₺2.555.390; aradaki fark ₺3.800.
- X2 mi Ateca mı daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Ateca. 100 km için ₺388 harcıyor, X2 ₺414; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺3.941.
- X2 mi Ateca mı daha geniş?
- Bagajda X2: 560 litre, Ateca için 485 litre. Aks mesafesinde X2 önde.
- X2 mi Ateca mı daha az değer kaybediyor?
- X2. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp X2 için %5, Ateca için %7.







