Cupra Ateca vs Nissan Qashqai
29 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Cupra Ateca vs Nissan Qashqai karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Nissan Qashqai, 4 kategorinin 3 tanesini alıyor.
Genel değerlendirmede Nissan Qashqai öne çıkıyor (Kalite 66 - 60). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2016 ve 2021). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 45Performans58
- 53Ekonomi60
- 45Kullanışlılık48
- 92Güvenlik92
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.
- Qashqai 40 HP daha güçlü.
- Qashqai 0-100 km/s'e 1,0 sn daha hızlı ulaşıyor.
- Qashqai her 100 km'de yaklaşık 39 ₺ daha az enerji harcıyor (%10 daha ekonomik).
Tüm veriler
| Özellik | Cupra Ateca Ateca 1.5 TSI 150 DSGC-SUV · SUV · 2023–2024₺2.551.590 | Nissan Qashqai Qashqai E-power 190 Designpack Black EditionC-SUV · SUV · 2023–2024₺2.563.646 |
|---|---|---|
| GüçHP | 150 | 190EN İYİ |
| TorkNm | 250 | 330EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 8,9 | 7,9EN İYİ |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 205 | 170 |
| Motor hacmicc | 1.500 | 1.500 |
| Silindir | 4 | 3 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısıkarşılaştırma dışı | 7 | - |
| Enerji maliyeti₺/100km | 388 | 348EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 932 | 1.038EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 134 | 120EN İYİ |
| Yakıt tüketimiL/100km | 5,9 | 5,3 |
| Bagaj hacmiL | 485 | 504 |
| Aks mesafesimm | 2.630 | 2.666EN İYİ |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.386 | 4.425 |
| Genişlikmm | 1.841 | 1.835 |
| Yükseklikmm | 1.615 | 1.625 |
| Ağırlıkkg | 1.630 | 1.450 |
| DepoL | 55 | 55 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığıkarşılaştırma dışı | - | 6 |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Fiyat | ₺2.551.590 | ₺2.563.646 |
| Yıllık MTV | ₺12.028 | ₺12.028 |
| Yıllık değer koruma% | 92,7 | 99,0 |
| Garantiyıl | 2 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Cupra Ateca mı Nissan Qashqai mi?
Cupra Ateca ile Nissan Qashqai C-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Ateca için ₺2.551.590, Qashqai için ₺2.563.646; Ateca ₺12.056 (%0) daha ucuz.
Ateca benzin motorla 150 HP, Qashqai hibrit motorla 190 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Ateca için 8,9 sn, Qashqai için 7,9 sn; Qashqai 1,0 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Ateca için yaklaşık ₺388, Qashqai için ₺348 tutuyor; Qashqai her 100 km'de ₺39 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Ateca için yaklaşık 932 km, Qashqai için 1.038 km; uzun yolda Qashqai daha seyrek durur.
Uzunluk Ateca için 4.386 mm, Qashqai için 4.425 mm; Qashqai 39 mm daha uzun. Aks mesafesi Qashqai tarafında 36 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Ateca için 485 litre, Qashqai için 504 litre; aile ve uzun yol kullanımında Qashqai 19 litre önde.
Euro NCAP'te Ateca 5 yıldız (2016), Qashqai 5 yıldız (2021) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz.
Yıllık MTV ikisinde de yaklaşık ₺12.028. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre Ateca yılda yaklaşık %7, Qashqai %1 değer kaybediyor; Qashqai değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi Ateca için 2 yıl, Qashqai için 3 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Nissan Qashqai 66 puanla önde (diğeri 60). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde.
- Ateca mı Qashqai mi daha ucuz?
- Ateca. Güncel kasko değeri ₺2.551.590, Qashqai için ₺2.563.646; aradaki fark ₺12.056.
- Ateca mı Qashqai mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Qashqai. 100 km için ₺348 harcıyor, Ateca ₺388; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺5.912.
- Ateca mı Qashqai mi daha geniş?
- Bagajda Qashqai: 504 litre, Ateca için 485 litre. Aks mesafesinde Qashqai önde.
- Ateca mı Qashqai mi daha az değer kaybediyor?
- Qashqai. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Qashqai için %1, Ateca için %7.







