BMW iX1 vs Mercedes-Benz EQA
29 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: BMW iX1 vs Mercedes-Benz EQA karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Mercedes-Benz EQA, 4 kategorinin 1 tanesini alıyor.
EQA genel puanda önde, ancak bagaj hacmi bakımından iX1 daha iyi: 490 L / 340 L.
Genel değerlendirmede Mercedes-Benz EQA öne çıkıyor (Kalite 71 - 68). Fiyatına göre ise BMW iX1 daha iyi bir alım (Değer 24 - 19).
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2022 ve 2021). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 53Performans81
- 77Ekonomi75
- 48Kullanışlılık35
- 90Güvenlik90
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.
- EQA 0-100 km/s'e 2,6 sn daha hızlı ulaşıyor.
- EQA 273 Nm daha fazla tork üretiyor.
- iX1 bagajı 150 litre daha büyük.
Tüm veriler
| Özellik | BMW iX1 iX1 EDRIVE20 M SportC-SUV · SUV · 2024–2026₺4.654.200 | Mercedes-Benz EQA Eqa 350 4MATIC AMG FLC-SUV · SUV · 2023–2025₺4.655.359 |
|---|---|---|
| GüçHP | 204 | 292EN İYİ |
| TorkNm | 247 | 520EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 8,6 | 6,0EN İYİ |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 170 | 160 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 73 | 82 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 475EN İYİ | 432 |
| CO₂ emisyonug/km | 0 | 0 |
| Enerji tüketimikWh/100km | 16,8 | 18,9 |
| BataryakWh | 64,7 | 66,5 |
| Bagaj hacmiL | 490EN İYİ | 340 |
| Aks mesafesimm | 2.692 | 2.729EN İYİ |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.500 | 4.463 |
| Genişlikmm | 1.845 | 1.834 |
| Yükseklikmm | 1.616 | 1.620 |
| Ağırlıkkg | 2.010 | 2.040 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 7 | 7 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | Geri görüş kamerası | - |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | Var | - |
| LED farkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Fiyat | ₺4.654.200 | ₺4.655.359 |
| Yıllık MTV | ₺14.586 | ₺34.930 |
| Yıllık değer koruma% | 89,5 | 85,0 |
| Garantiyıl | 2 | 4 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
BMW iX1 mi Mercedes-Benz EQA mı?
BMW iX1 ile Mercedes-Benz EQA C-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri iX1 için ₺4.654.200, EQA için ₺4.655.359; iX1 ₺1.159 (%0) daha ucuz.
iX1 elektrik motorla 204 HP, EQA elektrik motorla 292 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma iX1 için 8,6 sn, EQA için 6,0 sn; EQA 2,6 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol iX1 için yaklaşık ₺73, EQA için ₺82 tutuyor; iX1 her 100 km'de ₺9 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil iX1 için yaklaşık 475 km, EQA için 432 km; uzun yolda iX1 daha seyrek durur.
Uzunluk iX1 için 4.500 mm, EQA için 4.463 mm; iX1 37 mm daha uzun. Aks mesafesi EQA tarafında 37 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi iX1 için 490 litre, EQA için 340 litre; aile ve uzun yol kullanımında iX1 150 litre önde.
Euro NCAP'te iX1 5 yıldız (2022), EQA 5 yıldız (2021) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 7 hava yastığı var.
Yıllık MTV iX1 için yaklaşık ₺14.586, EQA için ₺34.930. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre iX1 yılda yaklaşık %11, EQA %15 değer kaybediyor; iX1 değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi iX1 için 2 yıl, EQA için 4 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Mercedes-Benz EQA 71 puanla önde (diğeri 68). Fiyatına göre bakıldığında ise iX1 daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik ekonomiyse iX1, performanssa EQA öne çıkıyor.
- iX1 mi EQA mı daha ucuz?
- iX1. Güncel kasko değeri ₺4.654.200, EQA için ₺4.655.359; aradaki fark ₺1.159.
- iX1 mi EQA mı daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde iX1. 100 km için ₺73 harcıyor, EQA ₺82; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺1.361.
- iX1 mi EQA mı daha geniş?
- Bagajda iX1: 490 litre, EQA için 340 litre. Aks mesafesinde EQA önde.
- iX1 mi EQA mı daha az değer kaybediyor?
- iX1. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp iX1 için %11, EQA için %15.







