BMW iX1 vs Land Rover Range Rover Evoque
29 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: BMW iX1 vs Land Rover Range Rover Evoque karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
BMW iX1, 4 kategorinin 1 tanesini alıyor.
iX1 genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından Range Rover Evoque daha iyi: 1.034 km / 475 km.
Genel değerlendirmede BMW iX1 öne çıkıyor (Kalite 70 - 64). Fiyatına göre ise Land Rover Range Rover Evoque daha iyi bir alım (Değer 25 - 24).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2022 ve 2011). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 53Performans56
- 77Ekonomi50
- 48Kullanışlılık54
- 94Güvenlik94
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.
- iX1 her 100 km'de yaklaşık 352 ₺ daha az enerji harcıyor (%83 daha ekonomik).
- Range Rover Evoque tek depoyla ~559 km daha fazla yol gidiyor.
- iX1 kilometre başına 153 g daha az CO₂ salıyor.
Tüm veriler
| Özellik | BMW iX1 iX1 EDRIVE20 M SportC-SUV · SUV · 2024–2026₺4.654.200 | Land Rover Range Rover Evoque Evoque 2.0 TD4 (180) HseC-SUV · SUV · 2015–2020₺4.683.004 |
|---|---|---|
| GüçHP | 204EN İYİ | 180 |
| TorkNm | 247 | 430EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 8,6EN İYİ | 9,0 |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 170 | 205 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 73EN İYİ | 424 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 475 | 1.034EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 153 |
| Bagaj hacmiL | 490 | 575EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.692EN İYİ | 2.660 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.500 | 4.370 |
| Genişlikmm | 1.845 | 1.900 |
| Yükseklikmm | 1.616 | 1.635 |
| Ağırlıkkg | 2.010 | 1.670 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığıkarşılaştırma dışı | 7 | - |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Park yardımı | Geri görüş kamerası | Geri görüş kamerası |
| Ekrankarşılaştırma dışı | - | 10" |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | Var | - |
| LED farkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Döşemekarşılaştırma dışı | - | Deri |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Fiyat | ₺4.654.200 | ₺4.683.004 |
| Yıllık MTV | ₺14.586 | ₺15.147 |
| Yıllık değer koruma% | 89,5 | 87,8 |
| Garantiyıl | 2 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
BMW iX1 mi Land Rover Range Rover Evoque mi?
BMW iX1 ile Land Rover Range Rover Evoque C-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri iX1 için ₺4.654.200, Range Rover Evoque için ₺4.683.004; iX1 ₺28.804 (%1) daha ucuz.
iX1 elektrik motorla 204 HP, Range Rover Evoque dizel motorla 180 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma iX1 için 8,6 sn, Range Rover Evoque için 9,0 sn; iX1 0,4 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol iX1 için yaklaşık ₺73, Range Rover Evoque için ₺424 tutuyor; iX1 her 100 km'de ₺352 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil iX1 için yaklaşık 475 km, Range Rover Evoque için 1.034 km; uzun yolda Range Rover Evoque daha seyrek durur.
Uzunluk iX1 için 4.500 mm, Range Rover Evoque için 4.370 mm; iX1 130 mm daha uzun. Aks mesafesi iX1 tarafında 32 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi iX1 için 490 litre, Range Rover Evoque için 575 litre; aile ve uzun yol kullanımında Range Rover Evoque 85 litre önde.
Euro NCAP'te iX1 5 yıldız (2022), Range Rover Evoque 5 yıldız (2011) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz.
Yıllık MTV iX1 için yaklaşık ₺14.586, Range Rover Evoque için ₺15.147. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre iX1 yılda yaklaşık %11, Range Rover Evoque %12 değer kaybediyor; iX1 değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi iX1 için 2 yıl, Range Rover Evoque için 3 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında BMW iX1 70 puanla önde (diğeri 64). Fiyatına göre bakıldığında ise Range Rover Evoque daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse iX1, bagaj ve aile kullanımıysa Range Rover Evoque daha mantıklı bir seçim.
- iX1 mi Range Rover Evoque mi daha ucuz?
- iX1. Güncel kasko değeri ₺4.654.200, Range Rover Evoque için ₺4.683.004; aradaki fark ₺28.804.
- iX1 mi Range Rover Evoque mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde iX1. 100 km için ₺73 harcıyor, Range Rover Evoque ₺424; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺52.737.
- iX1 mi Range Rover Evoque mi daha geniş?
- Bagajda Range Rover Evoque: 575 litre, iX1 için 490 litre. Aks mesafesinde iX1 önde.
- iX1 mi Range Rover Evoque mi daha az değer kaybediyor?
- iX1. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp iX1 için %11, Range Rover Evoque için %12.










