BMW iX1 vs Cupra Ateca
32 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: BMW iX1 vs Cupra Ateca karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
BMW iX1, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.
iX1 genel puanda önde, ancak 0-100 km/s bakımından Ateca daha iyi: 4,9 sn / 8,6 sn.
Genel değerlendirmede BMW iX1 öne çıkıyor (Kalite 70 - 63). Fiyatına göre ise Cupra Ateca daha iyi bir alım (Değer 32 - 24).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2022 ve 2016). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 53Performans80
- 77Ekonomi34
- 48Kullanışlılık45
- 94Güvenlik94
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 14'i karşılaştırıldı.
- iX1 her 100 km'de yaklaşık 433 ₺ daha az enerji harcıyor (%86 daha ekonomik).
- Ateca 0-100 km/s'e 3,7 sn daha hızlı ulaşıyor.
- iX1 kilometre başına 175 g daha az CO₂ salıyor.
Tüm veriler
| Özellik | BMW iX1 iX1 EDRIVE20 M SportC-SUV · SUV · 2024–2026₺4.654.200 | Cupra Ateca Ateca 2.0 TSI 300 DSG 4DRIVEC-SUV · SUV · 2021–2024₺4.686.596 |
|---|---|---|
| GüçHP | 204 | 300EN İYİ |
| TorkNm | 247 | 400EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 8,6 | 4,9EN İYİ |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 170 | 247 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 73EN İYİ | 506 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 475 | 714EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 175 |
| Bagaj hacmiL | 490 | 485 |
| Aks mesafesimm | 2.692EN İYİ | 2.630 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.500 | 4.386 |
| Genişlikmm | 1.845 | 1.841 |
| Yükseklikmm | 1.616 | 1.615 |
| Ağırlıkkg | 2.010 | 1.630 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 7 | 7 |
| Şerit takip asistanı | Var | Var |
| Park yardımı | Geri görüş kamerası | Geri görüş kamerası |
| Klimakarşılaştırma dışı | - | Çift bölgeli |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Adaptif |
| Ekrankarşılaştırma dışı | - | 9.2" |
| Cam tavan | Var | Var |
| LED far | Var | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Döşemekarşılaştırma dışı | - | Kumaş |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Fiyat | ₺4.654.200 | ₺4.686.596 |
| Yıllık MTV | ₺14.586 | ₺33.474 |
| Yıllık değer koruma% | 89,5 | 95,5 |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
BMW iX1 mi Cupra Ateca mı?
BMW iX1 ile Cupra Ateca C-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri iX1 için ₺4.654.200, Ateca için ₺4.686.596; iX1 ₺32.396 (%1) daha ucuz.
iX1 elektrik motorla 204 HP, Ateca benzin motorla 300 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma iX1 için 8,6 sn, Ateca için 4,9 sn; Ateca 3,7 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol iX1 için yaklaşık ₺73, Ateca için ₺506 tutuyor; iX1 her 100 km'de ₺433 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil iX1 için yaklaşık 475 km, Ateca için 714 km; uzun yolda Ateca daha seyrek durur.
Uzunluk iX1 için 4.500 mm, Ateca için 4.386 mm; iX1 114 mm daha uzun. Aks mesafesi iX1 tarafında 62 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi iX1 için 490 litre, Ateca için 485 litre; aile ve uzun yol kullanımında iX1 5 litre önde.
Euro NCAP'te iX1 5 yıldız (2022), Ateca 5 yıldız (2016) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 7 hava yastığı var.
Yıllık MTV iX1 için yaklaşık ₺14.586, Ateca için ₺33.474. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre iX1 yılda yaklaşık %11, Ateca %5 değer kaybediyor; Ateca değerini daha iyi koruyor.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında BMW iX1 70 puanla önde (diğeri 63). Fiyatına göre bakıldığında ise Ateca daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik ekonomiyse iX1, performanssa Ateca öne çıkıyor.
- iX1 mi Ateca mı daha ucuz?
- iX1. Güncel kasko değeri ₺4.654.200, Ateca için ₺4.686.596; aradaki fark ₺32.396.
- iX1 mi Ateca mı daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde iX1. 100 km için ₺73 harcıyor, Ateca ₺506; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺64.986.
- iX1 mi Ateca mı daha geniş?
- Bagajda iX1: 490 litre, Ateca için 485 litre. Aks mesafesinde iX1 önde.
- iX1 mi Ateca mı daha az değer kaybediyor?
- Ateca. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Ateca için %5, iX1 için %11.










