araçkarşılaştır.com

BMW iX1 vs Land Rover Discovery Sport

29 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09

Model düzeyinde genel bakış: BMW iX1 vs Land Rover Discovery Sport karşılaştırması

Karşılaştırma sonucu

KARŞILAŞTIRMA KARARI

Land Rover Discovery Sport, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.

Discovery Sport genel puanda önde, ancak enerji maliyeti bakımından iX1 daha iyi: 73 ₺/100km / 519 ₺/100km.

Genel değerlendirmede Land Rover Discovery Sport öne çıkıyor (Kalite 70 - 68). Fiyatına göre de aynı araç önde.

GENEL PUAN
68
BMW iX1 · Değer 24
GENEL PUAN · ÖNDE
70
Land Rover Discovery Sport · Değer 29

Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.

Kategori puanları

0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil

BMW iX1Land Rover Discovery Sport
  • 53Performans80
  • 77Ekonomi42
  • 48Kullanışlılık69
  • 90Güvenlik90
  • Konfor & Donanımveri yetersiz

20 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.

  • iX1 her 100 km'de yaklaşık 446 ₺ daha az enerji harcıyor (%86 daha ekonomik).
  • Discovery Sport bagajı 264 litre daha büyük.
  • Discovery Sport 293 Nm daha fazla tork üretiyor.

Tüm veriler

ÖzellikBMW iX1 iX1 EDRIVE20 M SportC-SUV · SUV · 2024–2026₺4.654.200Land Rover Discovery Sport Discovery Sport Hse 1.5 PHEV300C-SUV · SUV · 2020–2021₺4.654.763
GüçHP204300EN İYİ
TorkNm247540EN İYİ
0-100 km/ssn8,66,4EN İYİ
ÇekişDört çekerDört çeker
Azami hızkm/s170213
Enerji maliyeti₺/100km73EN İYİ
0,73 ₺/km
519
5,19 ₺/km
Menzil (dolu depo/şarj)km475722EN İYİ
CO₂ emisyonug/km0EN İYİ44
Enerji tüketimikWh/100km16,822,5
BataryakWh64,715,0
Bagaj hacmiL490754EN İYİ
Aks mesafesimm2.6922.741EN İYİ
Koltuk55
Kapı55
Uzunlukmm4.5004.597
Genişlikmm1.8451.904
Yükseklikmm1.6161.727
Ağırlıkkg2.0101.924
Euro NCAPyıldız5
2022 testi
5
2022 testi
Hava yastığı77
Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışıVar-
Park yardımıkarşılaştırma dışıGeri görüş kamerası-
Cam tavankarşılaştırma dışıVar-
LED farkarşılaştırma dışıVar-
Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışıVar-
Fiyat₺4.654.200
kasko değeri
₺4.654.763
kasko değeri
Yıllık MTV₺14.586₺9.012
Yıllık değer koruma%89,587,5
Garantiyıl23

Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri

BMW iX1 mi Land Rover Discovery Sport mu?

BMW iX1 ile Land Rover Discovery Sport C-SUV segmentinde iki araç. İkisinin de güncel kasko değeri ₺4.654.200.

iX1 elektrik motorla 204 HP, Discovery Sport şarjlı hibrit (phev) motorla 300 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma iX1 için 8,6 sn, Discovery Sport için 6,4 sn; Discovery Sport 2,2 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol iX1 için yaklaşık ₺73, Discovery Sport için ₺519 tutuyor; iX1 her 100 km'de ₺446 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil iX1 için yaklaşık 475 km, Discovery Sport için 722 km; uzun yolda Discovery Sport daha seyrek durur.

Uzunluk iX1 için 4.500 mm, Discovery Sport için 4.597 mm; Discovery Sport 97 mm daha uzun. Aks mesafesi Discovery Sport tarafında 49 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi iX1 için 490 litre, Discovery Sport için 754 litre; aile ve uzun yol kullanımında Discovery Sport 264 litre önde.

Euro NCAP'te iX1 5 yıldız (2022), Discovery Sport 5 yıldız (2022) almış. İkisinde de 7 hava yastığı var.

Yıllık MTV iX1 için yaklaşık ₺14.586, Discovery Sport için ₺9.012. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre iX1 yılda yaklaşık %11, Discovery Sport %13 değer kaybediyor; iX1 değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi iX1 için 2 yıl, Discovery Sport için 3 yıl.

Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Land Rover Discovery Sport 70 puanla önde (diğeri 68). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik düşük yakıt gideriyse iX1, bagaj ve aile kullanımıysa Discovery Sport daha mantıklı bir seçim.

iX1 mi Discovery Sport mu daha ekonomik?
Yakıt maliyetinde iX1. 100 km için ₺73 harcıyor, Discovery Sport ₺519; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺66.956.
iX1 mi Discovery Sport mu daha geniş?
Bagajda Discovery Sport: 754 litre, iX1 için 490 litre. Aks mesafesinde Discovery Sport önde.
iX1 mi Discovery Sport mu daha az değer kaybediyor?
iX1. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp iX1 için %11, Discovery Sport için %13.
EKLENENLER0/2

Yanlış bilgi bildir

Kişisel bilgi istemiyoruz; bildiriminiz kimliksiz kaydedilir.