Cupra Ateca vs Mini Countryman
32 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Cupra Ateca vs Mini Countryman karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
İki araç arasında genel bir kazanan belirlemek için yeterli ortak veri yok.
Ateca ile Countryman genel puanda başa baş (60); önceliklerinize göre kategori çubuklarına bakın.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2016 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 45Performans45
- 53Ekonomi56
- 45Kullanışlılık43
- 92Güvenlik92
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.
- Countryman 0-100 km/s'e 0,7 sn daha hızlı ulaşıyor.
- Countryman her 100 km'de yaklaşık 26 ₺ daha az enerji harcıyor (%7 daha ekonomik).
- Ateca bagajı 35 litre daha büyük.
Tüm veriler
| Özellik | Cupra Ateca Ateca 1.5 TSI 150 DSGC-SUV · SUV · 2023–2024₺2.551.590 | Mini Countryman Mini Cooper Countryman ALL4 1.5 136 IconicC-SUV · SUV · 2019–2023₺2.538.563 |
|---|---|---|
| GüçHP | 150EN İYİ | 136 |
| TorkNm | 250EN İYİ | 220 |
| 0-100 km/ssn | 8,9 | 8,2EN İYİ |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 205 | 210 |
| Motor hacmicc | 1.500 | 1.500 |
| Silindir | 4 | 3 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 7 | 7 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 388 | 361EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 932 | 927 |
| CO₂ emisyonug/km | 134 | 125EN İYİ |
| Yakıt tüketimiL/100km | 5,9 | 5,5 |
| Bagaj hacmiL | 485EN İYİ | 450 |
| Aks mesafesimm | 2.630 | 2.670EN İYİ |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.386 | 4.297 |
| Genişlikmm | 1.841 | 1.822 |
| Yükseklikmm | 1.615 | 1.557 |
| Ağırlıkkg | 1.630 | 1.440 |
| DepoL | 55 | 51 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığıkarşılaştırma dışı | - | 6 |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Standart |
| LED farkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Fiyat | ₺2.551.590 | ₺2.538.563 |
| Yıllık MTV | ₺12.028 | ₺9.012 |
| Yıllık değer koruma% | 92,7 | 98,0 |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Cupra Ateca mı Mini Countryman mı?
Cupra Ateca ile Mini Countryman C-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Ateca için ₺2.551.590, Countryman için ₺2.538.563; Countryman ₺13.027 (%1) daha ucuz.
Ateca benzin motorla 150 HP, Countryman benzin motorla 136 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Ateca için 8,9 sn, Countryman için 8,2 sn; Countryman 0,7 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Ateca için yaklaşık ₺388, Countryman için ₺361 tutuyor; Countryman her 100 km'de ₺26 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Ateca için yaklaşık 932 km, Countryman için 927 km; uzun yolda Ateca daha seyrek durur.
Uzunluk Ateca için 4.386 mm, Countryman için 4.297 mm; Ateca 89 mm daha uzun. Aks mesafesi Countryman tarafında 40 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Ateca için 485 litre, Countryman için 450 litre; aile ve uzun yol kullanımında Ateca 35 litre önde.
Euro NCAP'te Ateca 5 yıldız (2016), Countryman 5 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz.
Yıllık MTV Ateca için yaklaşık ₺12.028, Countryman için ₺9.012. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre Ateca yılda yaklaşık %7, Countryman %2 değer kaybediyor; Countryman değerini daha iyi koruyor.
Ağırlıklı toplamda iki araç başa baş (60 puan). Öncelik düşük yakıt gideriyse Countryman, bagaj ve aile kullanımıysa Ateca daha mantıklı bir seçim.
- Ateca mı Countryman mı daha ucuz?
- Countryman. Güncel kasko değeri ₺2.538.563, Ateca için ₺2.551.590; aradaki fark ₺13.027.
- Ateca mı Countryman mı daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Countryman. 100 km için ₺361 harcıyor, Ateca ₺388; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺3.941.
- Ateca mı Countryman mı daha geniş?
- Bagajda Ateca: 485 litre, Countryman için 450 litre. Aks mesafesinde Countryman önde.
- Ateca mı Countryman mı daha az değer kaybediyor?
- Countryman. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Countryman için %2, Ateca için %7.









