Citroen C3 vs Mini Cooper
28 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Citroen C3 vs Mini Cooper karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Citroen C3, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.
C3 genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından Cooper daha iyi: 800 km / 320 km.
Genel değerlendirmede Citroen C3 öne çıkıyor (Kalite 49 - 46). Fiyatına göre ise Mini Cooper daha iyi bir alım (Değer 47 - 43).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2017 ve 2014). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 26Performans45
- 73Ekonomi53
- 23Kullanışlılık14
- 67Güvenlik67
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.
- C3 her 100 km'de yaklaşık 297 ₺ daha az enerji harcıyor (%82 daha ekonomik).
- Cooper tek depoyla ~480 km daha fazla yol gidiyor.
- Cooper 0-100 km/s'e 2,8 sn daha hızlı ulaşıyor.
Tüm veriler
| Özellik | Citroen C3 E-C3 Max 83KWB · Hatchback · 2025–2026₺1.720.000 | Mini Cooper Mini Cooper 3 Kapi 1.5 136 SignatureB · Hatchback · 2019–2023₺1.710.469 |
|---|---|---|
| GüçHP | 113 | 136EN İYİ |
| TorkNm | 125 | 220EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 11,0 | 8,2EN İYİ |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 135 | 210 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 64EN İYİ | 361 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 320 | 800EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 125 |
| Bagaj hacmiL | 300EN İYİ | 211 |
| Aks mesafesimm | 2.540EN İYİ | 2.495 |
| Koltuk | 5 | 4 |
| Kapı | 5 | 3 |
| Uzunlukmm | 3.996 | 3.876 |
| Genişlikmm | 1.749 | 1.727 |
| Yükseklikmm | 1.474 | 1.414 |
| Ağırlıkkg | 1.090 | 1.150 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 4 |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | Geri görüş kamerası | - |
| Klimakarşılaştırma dışı | Otomatik | - |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | Standart | - |
| Ekrankarşılaştırma dışı | 10" | - |
| LED farkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Fiyat | ₺1.720.000 | ₺1.710.469 |
| Yıllık MTV | ₺2.504 | ₺9.012 |
| Yıllık değer koruma% | 88,7 | 94,6 |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Citroen C3 mi Mini Cooper mi?
Citroen C3 ile Mini Cooper B segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri C3 için ₺1.720.000, Cooper için ₺1.710.469; Cooper ₺9.531 (%1) daha ucuz.
C3 elektrik motorla 113 HP, Cooper benzin motorla 136 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma C3 için 11,0 sn, Cooper için 8,2 sn; Cooper 2,8 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol C3 için yaklaşık ₺64, Cooper için ₺361 tutuyor; C3 her 100 km'de ₺297 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil C3 için yaklaşık 320 km, Cooper için 800 km; uzun yolda Cooper daha seyrek durur.
Uzunluk C3 için 3.996 mm, Cooper için 3.876 mm; C3 120 mm daha uzun. Aks mesafesi C3 tarafında 45 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi C3 için 300 litre, Cooper için 211 litre; aile ve uzun yol kullanımında C3 89 litre önde.
Euro NCAP'te C3 4 yıldız (2017), Cooper 4 yıldız (2014) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV C3 için yaklaşık ₺2.504, Cooper için ₺9.012. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre C3 yılda yaklaşık %11, Cooper %5 değer kaybediyor; Cooper değerini daha iyi koruyor.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Citroen C3 49 puanla önde (diğeri 46). Fiyatına göre bakıldığında ise Cooper daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik ekonomiyse C3, performanssa Cooper öne çıkıyor.
- C3 mi Cooper mi daha ucuz?
- Cooper. Güncel kasko değeri ₺1.710.469, C3 için ₺1.720.000; aradaki fark ₺9.531.
- C3 mi Cooper mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde C3. 100 km için ₺64 harcıyor, Cooper ₺361; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺44.539.
- C3 mi Cooper mi daha geniş?
- Bagajda C3: 300 litre, Cooper için 211 litre. Aks mesafesinde C3 önde.
- C3 mi Cooper mi daha az değer kaybediyor?
- Cooper. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Cooper için %5, C3 için %11.








