araçkarşılaştır.com

Alpine A290 vs Citroen C3

34 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09

Model düzeyinde genel bakış: Alpine A290 vs Citroen C3 karşılaştırması

Karşılaştırma sonucu

KARŞILAŞTIRMA KARARI

Alpine A290, 5 kategorinin 3 tanesini alıyor.

A290 genel puanda önde, ancak hız sabitleyici bakımından C3 daha iyi: Standart / Yok.

Genel değerlendirmede Alpine A290 öne çıkıyor (Kalite 60 - 55). Fiyatına göre ise Citroen C3 daha iyi bir alım (Değer 45 - 41).

GENEL PUAN · ÖNDE
60
Alpine A290 · Değer 41
GENEL PUAN
55
Citroen C3 · Değer 45

Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2025 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.

Kategori puanları

0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil

Alpine A290Citroen C3
  • 66Performans26
  • 75Ekonomi73
  • 25Kullanışlılık23
  • 73Güvenlik73
  • 55Konfor & Donanım75

20 ölçütten 13'i karşılaştırıldı.

  • A290 0-100 km/s'e 4,6 sn daha hızlı ulaşıyor.
  • A290 107 HP daha güçlü.
  • C3 hız sabitleyici bakımından önde: Standart / Yok.

Tüm veriler

ÖzellikAlpine A290 A290 GTB · Hatchback · 2025–2025₺1.708.716Citroen C3 E-C3 Max 83KWB · Hatchback · 2025–2026₺1.720.000
GüçHP220EN İYİ113
TorkNm300EN İYİ125
0-100 km/ssn6,4EN İYİ11,0
ÇekişÖnden çekişÖnden çekiş
Azami hızkm/skarşılaştırma dışı-135
Enerji maliyeti₺/100km66
0,66 ₺/km
64
0,64 ₺/km
Menzil (dolu depo/şarj)km380EN İYİ320
CO₂ emisyonug/km00
Enerji tüketimikWh/100km15,314,9
BataryakWh52,044,0
DC hızlı şarj (10-80%)dk3026
Bagaj hacmiL326EN İYİ300
Aks mesafesimm2.5302.540
Koltuk55
Kapı55
Uzunlukmm3.9903.996
Genişlikmm1.8201.749
Yükseklikmm1.5201.474
Ağırlıkkg1.4791.090
Euro NCAPyıldız4
2025 testi
4
2017 testi
Hava yastığıkarşılaştırma dışı-6
Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı-Var
Park yardımıGeri görüş kamerasıGeri görüş kamerası
KlimaOtomatikOtomatik
Hız sabitleyiciYokStandartEN İYİ
Ekrankarşılaştırma dışı-10"
Cam tavankarşılaştırma dışıYok-
LED farVarVar
Anahtarsız girişkarşılaştırma dışıVar-
Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışıVar-
Fiyat₺1.708.716
kasko değeri
₺1.720.000
kasko değeri
Yıllık MTV₺14.586₺2.504
Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı-88,7
Garantiyıl22

Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri

Alpine A290 mı Citroen C3 mi?

Alpine A290 ile Citroen C3 B segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri A290 için ₺1.708.716, C3 için ₺1.720.000; A290 ₺11.284 (%1) daha ucuz.

A290 elektrik motorla 220 HP, C3 elektrik motorla 113 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma A290 için 6,4 sn, C3 için 11,0 sn; A290 4,6 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol A290 için yaklaşık ₺66, C3 için ₺64 tutuyor; C3 her 100 km'de ₺2 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil A290 için yaklaşık 380 km, C3 için 320 km; uzun yolda A290 daha seyrek durur.

İki araç da yaklaşık 3.990 mm uzunluğunda. Aks mesafesi C3 tarafında 10 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi A290 için 326 litre, C3 için 300 litre; aile ve uzun yol kullanımında A290 26 litre önde.

Euro NCAP'te A290 4 yıldız (2025), C3 4 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz.

Yıllık MTV A290 için yaklaşık ₺14.586, C3 için ₺2.504.

Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Alpine A290 60 puanla önde (diğeri 55). Fiyatına göre bakıldığında ise C3 daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse C3, bagaj ve aile kullanımıysa A290 daha mantıklı bir seçim.

A290 mı C3 mi daha ucuz?
A290. Güncel kasko değeri ₺1.708.716, C3 için ₺1.720.000; aradaki fark ₺11.284.
A290 mı C3 mi daha ekonomik?
Yakıt maliyetinde C3. 100 km için ₺64 harcıyor, A290 ₺66; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺259.
A290 mı C3 mi daha geniş?
Bagajda A290: 326 litre, C3 için 300 litre. Aks mesafesinde C3 önde.
EKLENENLER0/2

Yanlış bilgi bildir

Kişisel bilgi istemiyoruz; bildiriminiz kimliksiz kaydedilir.