Mazda CX-3 vs Nissan Qashqai
29 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Mazda CX-3 vs Nissan Qashqai karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Nissan Qashqai, 4 kategorinin 3 tanesini alıyor.
Qashqai genel puanda önde, ancak enerji maliyeti bakımından CX-3 daha iyi: 351 ₺/100km / 414 ₺/100km.
Genel değerlendirmede Nissan Qashqai öne çıkıyor (Kalite 57 - 48). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2015 ve 2014). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 31Performans46
- 58Ekonomi52
- 29Kullanışlılık40
- 67Güvenlik87
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 11'i karşılaştırıldı.
- Qashqai daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
- Qashqai 55 HP daha güçlü.
- Qashqai 0-100 km/s'e 2,3 sn daha hızlı ulaşıyor.
Tüm veriler
| Özellik | Mazda CX-3 CX-3 1.5 Sky-d 4x4 Reflex ATC-SUV · SUV · 2015–2020₺1.559.364 | Nissan Qashqai Qashqai 1.3 Dig-t 160 DCT TeknaC-SUV · SUV · 2019–2020₺1.571.862 |
|---|---|---|
| GüçHP | 105 | 160EN İYİ |
| TorkNm | 270 | 270 |
| 0-100 km/ssn | 11,5 | 9,2EN İYİ |
| Çekiş | Dört çeker | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 171 | 198 |
| Motor hacmicc | 1.500 | 1.300 |
| Silindir | 4 | 4 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 6 | 7 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 351EN İYİ | 414 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 1.000 | 1.032EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 126EN İYİ | 143 |
| Yakıt tüketimiL/100km | 4,8 | 6,3 |
| Bagaj hacmiL | 350 | 430EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.570 | 2.646EN İYİ |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.275 | 4.394 |
| Genişlikmm | 1.765 | 1.806 |
| Yükseklikmm | 1.535 | 1.590 |
| Ağırlıkkg | 1.230 | 1.320 |
| DepoL | 48 | 65 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 5EN İYİ |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Fiyat | ₺1.559.364 | ₺1.571.862 |
| Yıllık MTV | ₺5.220 | ₺2.693 |
| Yıllık değer koruma% | 89,2 | 98,8 |
| Garantiyıl | 3 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Mazda CX-3 mı Nissan Qashqai mi?
Mazda CX-3 ile Nissan Qashqai C-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri CX-3 için ₺1.559.364, Qashqai için ₺1.571.862; CX-3 ₺12.498 (%1) daha ucuz.
CX-3 dizel motorla 105 HP, Qashqai benzin motorla 160 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma CX-3 için 11,5 sn, Qashqai için 9,2 sn; Qashqai 2,3 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol CX-3 için yaklaşık ₺351, Qashqai için ₺414 tutuyor; CX-3 her 100 km'de ₺63 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil CX-3 için yaklaşık 1.000 km, Qashqai için 1.032 km; uzun yolda Qashqai daha seyrek durur.
Uzunluk CX-3 için 4.275 mm, Qashqai için 4.394 mm; Qashqai 119 mm daha uzun. Aks mesafesi Qashqai tarafında 76 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi CX-3 için 350 litre, Qashqai için 430 litre; aile ve uzun yol kullanımında Qashqai 80 litre önde.
Euro NCAP'te CX-3 4 yıldız (2015), Qashqai 5 yıldız (2014) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV CX-3 için yaklaşık ₺5.220, Qashqai için ₺2.693. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre CX-3 yılda yaklaşık %11, Qashqai %1 değer kaybediyor; Qashqai değerini daha iyi koruyor.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Nissan Qashqai 57 puanla önde (diğeri 48). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik düşük yakıt gideriyse CX-3, bagaj ve aile kullanımıysa Qashqai daha mantıklı bir seçim.
- CX-3 mi Qashqai mi daha ucuz?
- CX-3. Güncel kasko değeri ₺1.559.364, Qashqai için ₺1.571.862; aradaki fark ₺12.498.
- CX-3 mi Qashqai mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde CX-3. 100 km için ₺351 harcıyor, Qashqai ₺414; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺9.423.
- CX-3 mi Qashqai mi daha geniş?
- Bagajda Qashqai: 430 litre, CX-3 için 350 litre. Aks mesafesinde Qashqai önde.
- CX-3 mi Qashqai mi daha az değer kaybediyor?
- Qashqai. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Qashqai için %1, CX-3 için %11.











