Hyundai Santa Fe vs Land Rover Range Rover Velar
39 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Hyundai Santa Fe vs Land Rover Range Rover Velar karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Land Rover Range Rover Velar, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.
Range Rover Velar genel puanda önde, ancak hava yastığı bakımından Santa Fe daha iyi: 10 / 6.
Genel değerlendirmede Land Rover Range Rover Velar öne çıkıyor (Kalite 69 - 67). Fiyatına göre ise Hyundai Santa Fe daha iyi bir alım (Değer 38 - 27).
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2018 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 60Performans71
- 50Ekonomi46
- 64Kullanışlılık71
- 93Güvenlik87
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 11'i karşılaştırıldı.
- Santa Fe 4 adet daha fazla hava yastığı sunuyor.
- Range Rover Velar 133 Nm daha fazla tork üretiyor.
- Range Rover Velar 0-100 km/s'e 1,0 sn daha hızlı ulaşıyor.
Tüm veriler
| Özellik | Hyundai Santa Fe Santa FE 1.6 T-gdi HEV 215 Progressive 4X4 ATD-SUV · SUV · 2024–2026₺6.120.000 | Land Rover Range Rover Velar Velar 2.0 D240 R-dynamic SED-SUV · SUV · 2018–2020₺6.221.419 |
|---|---|---|
| GüçHP | 215 | 240EN İYİ |
| TorkNm | 367 | 500EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 8,5 | 7,5EN İYİ |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 190 | 217 |
| Motor hacmicc | 1.600 | 2.000 |
| Silindir | 4 | 4 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 6 | 8 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 427EN İYİ | 446 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 1.031EN İYİ | 984 |
| CO₂ emisyonug/km | 148EN İYİ | 161 |
| Yakıt tüketimiL/100km | 6,5 | 6,1 |
| Bagaj hacmiL | 634 | 673EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.765 | 2.874EN İYİ |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.785 | 4.803 |
| Genişlikmm | 1.900 | 1.930 |
| Yükseklikmm | 1.710 | 1.665 |
| Ağırlıkkg | 1.780 | 1.841 |
| DepoL | 67 | 60 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 10EN İYİ | 6 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | Geri görüş kamerası | - |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Klimakarşılaştırma dışı | Çift bölgeli | - |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | Adaptif | - |
| Ekrankarşılaştırma dışı | 12.3" | - |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | Var | - |
| LED farkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Döşemekarşılaştırma dışı | Deri | - |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Fiyat | ₺6.120.000 | ₺6.221.419 |
| Yıllık MTV | ₺12.028 | ₺15.147 |
| Yıllık değer koruma% | 92,3 | 89,1 |
| Garantiyıl | 5 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Hyundai Santa Fe mi Land Rover Range Rover Velar mı?
Hyundai Santa Fe ile Land Rover Range Rover Velar D-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Santa Fe için ₺6.120.000, Range Rover Velar için ₺6.221.419; Santa Fe ₺101.419 (%2) daha ucuz.
Santa Fe hibrit motorla 215 HP, Range Rover Velar dizel motorla 240 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Santa Fe için 8,5 sn, Range Rover Velar için 7,5 sn; Range Rover Velar 1,0 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Santa Fe için yaklaşık ₺427, Range Rover Velar için ₺446 tutuyor; Santa Fe her 100 km'de ₺19 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Santa Fe için yaklaşık 1.031 km, Range Rover Velar için 984 km; uzun yolda Santa Fe daha seyrek durur.
İki araç da yaklaşık 4.790 mm uzunluğunda. Aks mesafesi Range Rover Velar tarafında 109 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Santa Fe için 634 litre, Range Rover Velar için 673 litre; aile ve uzun yol kullanımında Range Rover Velar 39 litre önde.
Euro NCAP'te Santa Fe 5 yıldız (2018), Range Rover Velar 5 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı Santa Fe için 10, Range Rover Velar için 6.
Yıllık MTV Santa Fe için yaklaşık ₺12.028, Range Rover Velar için ₺15.147. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre Santa Fe yılda yaklaşık %8, Range Rover Velar %11 değer kaybediyor; Santa Fe değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi Santa Fe için 5 yıl, Range Rover Velar için 3 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Land Rover Range Rover Velar 69 puanla önde (diğeri 67). Fiyatına göre bakıldığında ise Santa Fe daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse Santa Fe, bagaj ve aile kullanımıysa Range Rover Velar daha mantıklı bir seçim.
- Santa Fe mi Range Rover Velar mı daha ucuz?
- Santa Fe. Güncel kasko değeri ₺6.120.000, Range Rover Velar için ₺6.221.419; aradaki fark ₺101.419.
- Santa Fe mi Range Rover Velar mı daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Santa Fe. 100 km için ₺427 harcıyor, Range Rover Velar ₺446; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺2.866.
- Santa Fe mi Range Rover Velar mı daha geniş?
- Bagajda Range Rover Velar: 673 litre, Santa Fe için 634 litre. Aks mesafesinde Range Rover Velar önde.
- Santa Fe mi Range Rover Velar mı daha az değer kaybediyor?
- Santa Fe. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Santa Fe için %8, Range Rover Velar için %11.










