Citroen C4 vs Peugeot 308
38 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Citroen C4 vs Peugeot 308 karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
İki araç arasında genel bir kazanan belirlemek için yeterli ortak veri yok.
C4 ile 308 genel puanda başa baş (52); önceliklerinize göre kategori çubuklarına bakın.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2021 ve 2022). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 42Performans38
- 57Ekonomi59
- 36Kullanışlılık40
- 67Güvenlik67
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 11'i karşılaştırıldı.
- C4 0-100 km/s'e 1,5 sn daha hızlı ulaşıyor.
- 308 70 Nm daha fazla tork üretiyor.
- 308 tek depoyla ~135 km daha fazla yol gidiyor.
Tüm veriler
| Özellik | Citroen C4 C4 Max 1.2 MHEV 145 eDCS6C · Sedan · 2024–2026₺2.345.000 | Peugeot 308 308 Allure 1.5 BLUEHDI 130 EAT8 FLC · Hatchback · 2026–2026₺2.360.000 |
|---|---|---|
| GüçHP | 145EN İYİ | 130 |
| TorkNm | 230 | 300EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 9,3EN İYİ | 10,8 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 202 | 188 |
| Motor hacmicc | 1.200 | 1.500 |
| Silindir | 3 | 4 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 6 | 8 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 355 | 358 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 926 | 1.061EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 122EN İYİ | 128 |
| Yakıt tüketimiL/100km | 5,4 | 4,9 |
| Bagaj hacmiL | 380 | 412EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.670 | 2.675 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapıkarşılaştırma dışı | - | 5 |
| Uzunlukmm | 4.360 | 4.367 |
| Genişlikmm | 1.800 | 1.852 |
| Yükseklikmm | 1.525 | 1.441 |
| Ağırlıkkgkarşılaştırma dışı | 1.276 | - |
| DepoL | 50 | 52 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 4 |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | Geri görüş kamerası | - |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Klimakarşılaştırma dışı | Çift bölgeli | - |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | Adaptif | - |
| Ekrankarşılaştırma dışı | 10" | - |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | Var | - |
| LED farkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Fiyat | ₺2.345.000 | ₺2.360.000 |
| Yıllık MTV | ₺6.902 | ₺12.028 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | 84,1 | - |
| Garantiyıl | 2 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Citroen C4 mi Peugeot 308 mu?
Citroen C4 ile Peugeot 308 C segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri C4 için ₺2.345.000, 308 için ₺2.360.000; C4 ₺15.000 (%1) daha ucuz.
C4 benzin motorla 145 HP, 308 dizel motorla 130 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma C4 için 9,3 sn, 308 için 10,8 sn; C4 1,5 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol C4 için yaklaşık ₺355, 308 için ₺358 tutuyor; C4 her 100 km'de ₺4 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil C4 için yaklaşık 926 km, 308 için 1.061 km; uzun yolda 308 daha seyrek durur.
İki araç da yaklaşık 4.360 mm uzunluğunda. Aks mesafesi 308 tarafında 5 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi C4 için 380 litre, 308 için 412 litre; aile ve uzun yol kullanımında 308 32 litre önde.
Euro NCAP'te C4 4 yıldız (2021), 308 4 yıldız (2022) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV C4 için yaklaşık ₺6.902, 308 için ₺12.028. Garanti süresi C4 için 2 yıl, 308 için 3 yıl.
Ağırlıklı toplamda iki araç başa baş (52 puan). Öncelik düşük yakıt gideriyse C4, bagaj ve aile kullanımıysa 308 daha mantıklı bir seçim.
- C4 mi 308 mi daha ucuz?
- C4. Güncel kasko değeri ₺2.345.000, 308 için ₺2.360.000; aradaki fark ₺15.000.
- C4 mi 308 mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde C4. 100 km için ₺355 harcıyor, 308 ₺358; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺542.
- C4 mi 308 mi daha geniş?
- Bagajda 308: 412 litre, C4 için 380 litre. Aks mesafesinde 308 önde.







