Bentley Bentayga vs Porsche Cayenne
26 özellik · 3/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Bentley Bentayga vs Porsche Cayenne karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Porsche Cayenne, 3 kategorinin 2 tanesini alıyor.
Cayenne genel puanda önde, ancak aks mesafesi bakımından Bentayga daha iyi: 2.995 mm / 2.895 mm.
Genel değerlendirmede Porsche Cayenne öne çıkıyor (Kalite 61 - 55).
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 96Performans95
- 17Ekonomi19
- 61Kullanışlılık77
- Güvenlikveri yetersiz
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 9'i karşılaştırıldı.
- Cayenne bagajı 288 litre daha büyük.
- Cayenne tek depoyla ~96 km daha fazla yol gidiyor.
- Bentayga 100 mm daha uzun aks mesafesiyle arka diz mesafesinde avantajlı.
Tüm veriler
| Özellik | Bentley Bentayga Bentayga V8 4.0E-SUV · SUV · 2020–2023₺31.760.921 | Porsche Cayenne Cayenne Coupe Gts FLE-SUV · SUV · 2025–2026₺30.155.674 |
|---|---|---|
| GüçHP | 550 | 500 |
| TorkNm | 770EN İYİ | 660 |
| 0-100 km/ssn | 4,5 | 4,4 |
| Çekiş | Dört çeker | Arkadan itiş |
| Azami hızkm/skarşılaştırma dışı | - | 275 |
| Emişkarşılaştırma dışı | Turbo | - |
| Vites sayısıkarşılaştırma dışı | 8 | - |
| Enerji maliyeti₺/100km | 854 | 788EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 654 | 750EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 294 | 272 |
| Yakıt tüketimiL/100km | 13,0 | 12,0 |
| Bagaj hacmiL | 484 | 772EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.995EN İYİ | 2.895 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 5.125 | 4.918 |
| Genişlikmm | 1.998 | 1.983 |
| Yükseklikmm | 1.742 | 1.696 |
| Ağırlıkkg | 2.416 | 2.055 |
| DepoL | 85 | 90 |
| Euro NCAPyıldızkarşılaştırma dışı | - | 5 |
| Hava yastığıkarşılaştırma dışı | - | 8 |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Fiyat | ₺31.760.921 | ₺30.155.674 |
| Yıllık değer koruma% | 91,2 | 91,6 |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Bentley Bentayga mı Porsche Cayenne mi?
Bentley Bentayga ile Porsche Cayenne E-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Bentayga için ₺31.760.921, Cayenne için ₺30.155.674; Cayenne ₺1.605.247 (%5) daha ucuz.
Bentayga benzin motorla 550 HP, Cayenne benzin motorla 500 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Bentayga için 4,5 sn, Cayenne için 4,4 sn; Cayenne 0,1 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Bentayga için yaklaşık ₺854, Cayenne için ₺788 tutuyor; Cayenne her 100 km'de ₺66 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Bentayga için yaklaşık 654 km, Cayenne için 750 km; uzun yolda Cayenne daha seyrek durur.
Uzunluk Bentayga için 5.125 mm, Cayenne için 4.918 mm; Bentayga 207 mm daha uzun. Aks mesafesi Bentayga tarafında 100 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Bentayga için 484 litre, Cayenne için 772 litre; aile ve uzun yol kullanımında Cayenne 288 litre önde.
Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre Bentayga yılda yaklaşık %9, Cayenne %8 değer kaybediyor; Cayenne değerini daha iyi koruyor.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Porsche Cayenne 61 puanla önde (diğeri 55). Öncelik ekonomiyse Cayenne, performanssa Bentayga öne çıkıyor.
- Bentayga mı Cayenne mi daha ucuz?
- Cayenne. Güncel kasko değeri ₺30.155.674, Bentayga için ₺31.760.921; aradaki fark ₺1.605.247.
- Bentayga mı Cayenne mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Cayenne. 100 km için ₺788 harcıyor, Bentayga ₺854; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺9.854.
- Bentayga mı Cayenne mi daha geniş?
- Bagajda Cayenne: 772 litre, Bentayga için 484 litre. Aks mesafesinde Bentayga önde.
- Bentayga mı Cayenne mi daha az değer kaybediyor?
- Cayenne. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Cayenne için %8, Bentayga için %9.








