araçkarşılaştır.com

Alpine A390 vs Land Rover Velar

23 özellik · 3/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09

Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: A390 GT ve Velar 2.0 P300 R-dynamic S. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.

Karşılaştırma sonucu

KARŞILAŞTIRMA KARARI

Alpine A390, 3 kategorinin 1 tanesini alıyor.

A390 genel puanda önde, ancak euro ncap bakımından Velar daha iyi: 5 yıldız / 4 yıldız.

Genel değerlendirmede Alpine A390 öne çıkıyor (Kalite 69 - 63). Fiyatına göre ise Land Rover Velar daha iyi bir alım (Değer 26 - 21).

GENEL PUAN · ÖNDE
69
Alpine A390 · Değer 21
GENEL PUAN
63
Land Rover Velar · Değer 26

Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.

Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2025 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.

Kategori puanları

0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil

Alpine A390Land Rover Velar
  • 66Performans72
  • 75Ekonomi27
  • Kullanışlılıkveri yetersiz
  • 66Güvenlik92
  • Konfor & Donanımveri yetersiz

20 ölçütten 8'i karşılaştırıldı.

  • A390 her 100 km'de yaklaşık 584 ₺ daha az enerji harcıyor (%90 daha ekonomik).
  • Velar daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
  • Velar tek depoyla ~458 km daha fazla yol gidiyor.

Tüm veriler

ÖzellikAlpine A390 A390D-SUV · SUV · 2026–2026₺5.990.000Land Rover Velar VelarD-SUV · SUV · 2020–2020₺7.577.120
GüçHP220300EN İYİ
TorkNm300400EN İYİ
0-100 km/ssn6,4EN İYİ7,3
ÇekişDört çekerDört çeker
Azami hızkm/skarşılaştırma dışı-209
Enerji maliyeti₺/100km66EN İYİ
0,66 ₺/km
650
6,50 ₺/km
Menzil (dolu depo/şarj)km380838EN İYİ
CO₂ emisyonug/km0EN İYİ226
Bagaj hacmiLkarşılaştırma dışı-673
Aks mesafesimm2.7082.874EN İYİ
Koltuk55
Kapı55
Uzunlukmm4.6154.797
Genişlikmmkarşılaştırma dışı-1.930
Yükseklikmmkarşılaştırma dışı-1.665
Ağırlıkkgkarşılaştırma dışı-1.900
Euro NCAPyıldız4
2025 testi
5EN İYİ
2017 testi
Hava yastığıkarşılaştırma dışı-6
Park yardımıkarşılaştırma dışıGeri görüş kamerası-
LED farkarşılaştırma dışı-Var
Fiyat₺5.990.000
kasko değeri
₺7.577.120
kasko değeri
Yıllık MTV₺14.586₺15.147
Garantiyıl23

Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri

Alpine A390 mı Land Rover Velar mı?

Alpine A390 ile Land Rover Velar D-SUV segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Alpine A390 A390 GT ve Land Rover Velar Velar 2.0 P300 R-dynamic S. Güncel kasko değeri A390 için ₺5.990.000, Velar için ₺7.577.120; A390 ₺1.587.120 (%21) daha ucuz.

A390 elektrik motorla 220 HP, Velar benzin motorla 300 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma A390 için 6,4 sn, Velar için 7,3 sn; A390 0,9 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol A390 için yaklaşık ₺66, Velar için ₺650 tutuyor; A390 her 100 km'de ₺584 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil A390 için yaklaşık 380 km, Velar için 838 km; uzun yolda Velar daha seyrek durur.

Uzunluk A390 için 4.615 mm, Velar için 4.797 mm; Velar 182 mm daha uzun. Aks mesafesi Velar tarafında 166 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek.

Euro NCAP'te A390 4 yıldız (2025), Velar 5 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz.

Yıllık MTV A390 için yaklaşık ₺14.586, Velar için ₺15.147. Garanti süresi A390 için 2 yıl, Velar için 3 yıl.

Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Alpine A390 69 puanla önde (diğeri 63). Fiyatına göre bakıldığında ise Velar daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik ekonomiyse A390, performanssa Velar öne çıkıyor.

A390 mı Velar mı daha ucuz?
A390. Güncel kasko değeri ₺5.990.000, Velar için ₺7.577.120; aradaki fark ₺1.587.120.
A390 mı Velar mı daha ekonomik?
Yakıt maliyetinde A390. 100 km için ₺66 harcıyor, Velar ₺650; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺87.635.
EKLENENLER0/2

Yanlış bilgi bildir

Kişisel bilgi istemiyoruz; bildiriminiz kimliksiz kaydedilir.