Alpine A390 vs Land Rover Velar
23 özellik · 3/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Alpine A390 vs Land Rover Velar karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Alpine A390, 3 kategorinin 1 tanesini alıyor.
A390 genel puanda önde, ancak euro ncap bakımından Velar daha iyi: 5 yıldız / 4 yıldız.
Genel değerlendirmede Alpine A390 öne çıkıyor (Kalite 69 - 63). Fiyatına göre ise Land Rover Velar daha iyi bir alım (Değer 26 - 21).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2025 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 66Performans72
- 75Ekonomi27
- Kullanışlılıkveri yetersiz
- 66Güvenlik92
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 8'i karşılaştırıldı.
- A390 her 100 km'de yaklaşık 584 ₺ daha az enerji harcıyor (%90 daha ekonomik).
- Velar daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
- Velar tek depoyla ~458 km daha fazla yol gidiyor.
Tüm veriler
| Özellik | Alpine A390 A390 GTD-SUV · SUV · 2026–2026₺5.990.000 | Land Rover Velar Velar 2.0 P300 R-dynamic SD-SUV · SUV · 2020–2020₺7.577.120 |
|---|---|---|
| GüçHP | 220 | 300EN İYİ |
| TorkNm | 300 | 400EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 6,4EN İYİ | 7,3 |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/skarşılaştırma dışı | - | 209 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 66EN İYİ | 650 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 380 | 838EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 226 |
| Bagaj hacmiLkarşılaştırma dışı | - | 673 |
| Aks mesafesimm | 2.708 | 2.874EN İYİ |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.615 | 4.797 |
| Genişlikmmkarşılaştırma dışı | - | 1.930 |
| Yükseklikmmkarşılaştırma dışı | - | 1.665 |
| Ağırlıkkgkarşılaştırma dışı | - | 1.900 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 5EN İYİ |
| Hava yastığıkarşılaştırma dışı | - | 6 |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | Geri görüş kamerası | - |
| LED farkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Fiyat | ₺5.990.000 | ₺7.577.120 |
| Yıllık MTV | ₺14.586 | ₺15.147 |
| Garantiyıl | 2 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Alpine A390 mı Land Rover Velar mı?
Alpine A390 ile Land Rover Velar D-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri A390 için ₺5.990.000, Velar için ₺7.577.120; A390 ₺1.587.120 (%21) daha ucuz.
A390 elektrik motorla 220 HP, Velar benzin motorla 300 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma A390 için 6,4 sn, Velar için 7,3 sn; A390 0,9 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol A390 için yaklaşık ₺66, Velar için ₺650 tutuyor; A390 her 100 km'de ₺584 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil A390 için yaklaşık 380 km, Velar için 838 km; uzun yolda Velar daha seyrek durur.
Uzunluk A390 için 4.615 mm, Velar için 4.797 mm; Velar 182 mm daha uzun. Aks mesafesi Velar tarafında 166 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek.
Euro NCAP'te A390 4 yıldız (2025), Velar 5 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz.
Yıllık MTV A390 için yaklaşık ₺14.586, Velar için ₺15.147. Garanti süresi A390 için 2 yıl, Velar için 3 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Alpine A390 69 puanla önde (diğeri 63). Fiyatına göre bakıldığında ise Velar daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik ekonomiyse A390, performanssa Velar öne çıkıyor.
- A390 mı Velar mı daha ucuz?
- A390. Güncel kasko değeri ₺5.990.000, Velar için ₺7.577.120; aradaki fark ₺1.587.120.
- A390 mı Velar mı daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde A390. 100 km için ₺66 harcıyor, Velar ₺650; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺87.635.











