araçkarşılaştır.com

Porsche Taycan vs Volvo S90

24 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09

Model düzeyinde genel bakış: Porsche Taycan vs Volvo S90 karşılaştırması

Karşılaştırma sonucu

KARŞILAŞTIRMA KARARI

Porsche Taycan, 4 kategorinin 3 tanesini alıyor.

Taycan genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından S90 daha iyi: 1.034 km / 503 km.

Genel değerlendirmede Porsche Taycan öne çıkıyor (Kalite 78 - 68). Fiyatına göre ise Volvo S90 daha iyi bir alım (Değer 32 - 7).

GENEL PUAN · ÖNDE
78
Porsche Taycan · Değer 7
GENEL PUAN
68
Volvo S90 · Değer 32

Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.

Bu iki araç farklı sınıflarda; puanlar yine de aynı mutlak ölçeklere göre hesaplanır.

Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2019 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.

Kategori puanları

0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil

Porsche TaycanVolvo S90
  • 93Performans72
  • 77Ekonomi50
  • 49Kullanışlılık60
  • 92Güvenlik90
  • Konfor & Donanımveri yetersiz

21 ölçütten 11'i karşılaştırıldı.

  • Taycan her 100 km'de yaklaşık 339 ₺ daha az enerji harcıyor (%80 daha ekonomik).
  • S90 tek depoyla ~531 km daha fazla yol gidiyor.
  • Taycan 0-100 km/s'e 3,0 sn daha hızlı ulaşıyor.

Tüm veriler

ÖzellikPorsche Taycan Taycan 4 Cross Turismo FLE · Sedan · 2024–2026₺15.589.116Volvo S90 S90 2.0 D5 AWD R-design Plus GeartronicE · Sedan · 2017–2020₺3.823.497
GüçHP408EN İYİ235
TorkNm640EN İYİ480
0-100 km/ssn4,0EN İYİ7,0
ÇekişDört çekerDört çeker
Azami hızkm/skarşılaştırma dışı-240
Enerji maliyeti₺/100km85EN İYİ
0,85 ₺/km
424
4,24 ₺/km
Menzil (dolu depo/şarj)km5031.034EN İYİ
CO₂ emisyonug/km0EN İYİ152
Bagaj hacmiL407500EN İYİ
Aks mesafesimm2.9002.941EN İYİ
Koltuk55
Kapı44
Uzunlukmm4.9634.963
Genişlikmm1.9661.879
Yükseklikmm1.3811.443
Ağırlıkkg2.1401.800
Euro NCAPyıldız5
2019 testi
5
2017 testi
Hava yastığı8EN İYİ7
ŞanzımanOtomatikOtomatik
LED farkarşılaştırma dışıVar-
Fiyat₺15.589.116
kasko değeri
₺3.823.497
kasko değeri
Yıllık MTV₺57.170₺15.147
Yıllık değer koruma%79,093,0
Garantiyıl22

Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri

Porsche Taycan mı Volvo S90 mu?

Porsche Taycan ile Volvo S90 E segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Taycan için ₺15.589.116, S90 için ₺3.823.497; S90 ₺11.765.619 (%75) daha ucuz.

Taycan elektrik motorla 408 HP, S90 dizel motorla 235 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Taycan için 4,0 sn, S90 için 7,0 sn; Taycan 3,0 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Taycan için yaklaşık ₺85, S90 için ₺424 tutuyor; Taycan her 100 km'de ₺339 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil Taycan için yaklaşık 503 km, S90 için 1.034 km; uzun yolda S90 daha seyrek durur.

İki araç da yaklaşık 4.960 mm uzunluğunda. Aks mesafesi S90 tarafında 41 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Taycan için 407 litre, S90 için 500 litre; aile ve uzun yol kullanımında S90 93 litre önde.

Euro NCAP'te Taycan 5 yıldız (2019), S90 5 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı Taycan için 8, S90 için 7.

Yıllık MTV Taycan için yaklaşık ₺57.170, S90 için ₺15.147. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre Taycan yılda yaklaşık %21, S90 %7 değer kaybediyor; S90 değerini daha iyi koruyor.

Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Porsche Taycan 78 puanla önde (diğeri 68). Fiyatına göre bakıldığında ise S90 daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse Taycan, bagaj ve aile kullanımıysa S90 daha mantıklı bir seçim.

Taycan mı S90 mi daha ucuz?
S90. Güncel kasko değeri ₺3.823.497, Taycan için ₺15.589.116; aradaki fark ₺11.765.619.
Taycan mı S90 mi daha ekonomik?
Yakıt maliyetinde Taycan. 100 km için ₺85 harcıyor, S90 ₺424; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺50.922.
Taycan mı S90 mi daha geniş?
Bagajda S90: 500 litre, Taycan için 407 litre. Aks mesafesinde S90 önde.
Taycan mı S90 mi daha az değer kaybediyor?
S90. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp S90 için %7, Taycan için %21.
EKLENENLER0/2

Yanlış bilgi bildir

Kişisel bilgi istemiyoruz; bildiriminiz kimliksiz kaydedilir.