Opel Corsa vs Renault Clio
32 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Opel Corsa vs Renault Clio karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
İki araç arasında genel bir kazanan belirlemek için yeterli ortak veri yok.
Corsa ile Clio genel puanda başa baş (54); önceliklerinize göre kategori çubuklarına bakın.
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 43Performans33
- 74Ekonomi56
- 24Kullanışlılık33
- 67Güvenlik87
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.
- Clio daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
- Corsa her 100 km'de yaklaşık 261 ₺ daha az enerji harcıyor (%80 daha ekonomik).
- Clio tek depoyla ~420 km daha fazla yol gidiyor.
Tüm veriler
| Özellik | Opel Corsa Corsa-e 100KW GS FLB · Hatchback · 2023–2026₺1.890.000 | Renault Clio Clio Evolution Plus 1.2 TCE EDC 115B · Hatchback · 2025–2026₺1.830.000 |
|---|---|---|
| GüçHP | 136EN İYİ | 115 |
| TorkNm | 260EN İYİ | 190 |
| 0-100 km/ssn | 9,0EN İYİ | 10,1 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 150 | 188 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 67EN İYİ | 328 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 360 | 780EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 114 |
| Bagaj hacmiL | 309 | 391EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.538 | 2.583EN İYİ |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.060 | 4.050 |
| Genişlikmm | 1.765 | 1.798 |
| Yükseklikmm | 1.435 | 1.440 |
| Ağırlıkkg | 1.090 | 1.178 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 5EN İYİ |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | - | Geri görüş kamerası |
| Klimakarşılaştırma dışı | - | Manuel |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Adaptif |
| Ekrankarşılaştırma dışı | - | 10.1" |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | - | Yok |
| LED farkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Döşemekarşılaştırma dışı | - | Kumaş |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Yok |
| Fiyat | ₺1.890.000 | ₺1.830.000 |
| Yıllık MTV | ₺4.426 | ₺6.902 |
| Yıllık değer koruma% | 94,3 | 85,4 |
| Garantiyıl | 2 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Opel Corsa mı Renault Clio mu?
Opel Corsa ile Renault Clio B segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Corsa için ₺1.890.000, Clio için ₺1.830.000; Clio ₺60.000 (%3) daha ucuz.
Corsa elektrik motorla 136 HP, Clio benzin motorla 115 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Corsa için 9,0 sn, Clio için 10,1 sn; Corsa 1,1 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Corsa için yaklaşık ₺67, Clio için ₺328 tutuyor; Corsa her 100 km'de ₺261 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil Corsa için yaklaşık 360 km, Clio için 780 km; uzun yolda Clio daha seyrek durur.
İki araç da yaklaşık 4.060 mm uzunluğunda. Aks mesafesi Clio tarafında 45 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Corsa için 309 litre, Clio için 391 litre; aile ve uzun yol kullanımında Clio 82 litre önde.
Euro NCAP'te Corsa 4 yıldız (2019), Clio 5 yıldız (2019) almış. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV Corsa için yaklaşık ₺4.426, Clio için ₺6.902. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre Corsa yılda yaklaşık %6, Clio %15 değer kaybediyor; Corsa değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi Corsa için 2 yıl, Clio için 3 yıl.
Ağırlıklı toplamda iki araç başa baş (54 puan). Öncelik düşük yakıt gideriyse Corsa, bagaj ve aile kullanımıysa Clio daha mantıklı bir seçim.
- Corsa mı Clio mu daha ucuz?
- Clio. Güncel kasko değeri ₺1.830.000, Corsa için ₺1.890.000; aradaki fark ₺60.000.
- Corsa mı Clio mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Corsa. 100 km için ₺67 harcıyor, Clio ₺328; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺39.224.
- Corsa mı Clio mu daha geniş?
- Bagajda Clio: 391 litre, Corsa için 309 litre. Aks mesafesinde Clio önde.
- Corsa mı Clio mu daha güvenli?
- Aynı yılın Euro NCAP testinde Clio daha yüksek puan almış: 5 yıldıza karşı 4.
- Corsa mı Clio mu daha az değer kaybediyor?
- Corsa. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Corsa için %6, Clio için %15.








