Land Rover Range Rover Velar vs Volkswagen Tayron
38 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Land Rover Range Rover Velar vs Volkswagen Tayron karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
İki araç arasında genel bir kazanan belirlemek için yeterli ortak veri yok.
Range Rover Velar ile Tayron genel puanda başa baş (67); önceliklerinize göre kategori çubuklarına bakın.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2017 ve 2025). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 67Performans46
- 44Ekonomi57
- 71Kullanışlılık69
- 87Güvenlik93
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 11'i karşılaştırıldı.
- Tayron her 100 km'de yaklaşık 138 ₺ daha az enerji harcıyor (%28 daha ekonomik).
- Range Rover Velar 100 HP daha güçlü.
- Tayron 3 adet daha fazla hava yastığı sunuyor.
Tüm veriler
| Özellik | Land Rover Range Rover Velar Velar 2.0 P250 SED-SUV · SUV · 2018–2020₺5.483.970 | Volkswagen Tayron Tayron 1.5 etsi 150 ACT R-line DSG 7KD-SUV · SUV · 2025–2026₺5.402.000 |
|---|---|---|
| GüçHP | 250EN İYİ | 150 |
| TorkNm | 365EN İYİ | 250 |
| 0-100 km/ssn | 7,5EN İYİ | 8,6 |
| Çekiş | Dört çeker | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 217 | 216 |
| Motor hacmicc | 2.000 | 1.500 |
| Silindir | 4 | 4 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 8 | 7 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 499 | 361EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 1.092EN İYİ | 1.000 |
| CO₂ emisyonug/km | 173 | 125EN İYİ |
| Yakıt tüketimiL/100km | 7,6 | 5,5 |
| Bagaj hacmiL | 673 | 705EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.874EN İYİ | 2.790 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapıkarşılaştırma dışı | 5 | - |
| Uzunlukmm | 4.803 | 4.770 |
| Genişlikmm | 1.930 | 1.853 |
| Yükseklikmm | 1.665 | 1.666 |
| Ağırlıkkg | 1.841 | 1.660 |
| DepoL | 83 | 55 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 6 | 9EN İYİ |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | - | Geri görüş kamerası |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Klimakarşılaştırma dışı | - | Çift bölgeli |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Adaptif |
| Ekrankarşılaştırma dışı | - | 12.9" |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | - | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Döşemekarşılaştırma dışı | - | Deri |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Fiyat | ₺5.483.970 | ₺5.402.000 |
| Yıllık MTV | ₺15.147 | ₺12.028 |
| Yıllık değer koruma% | 89,9 | 72,4 |
| Garantiyıl | 3 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Land Rover Range Rover Velar mı Volkswagen Tayron mu?
Land Rover Range Rover Velar ile Volkswagen Tayron D-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Range Rover Velar için ₺5.483.970, Tayron için ₺5.402.000; Tayron ₺81.970 (%1) daha ucuz.
Range Rover Velar benzin motorla 250 HP, Tayron benzin motorla 150 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Range Rover Velar için 7,5 sn, Tayron için 8,6 sn; Range Rover Velar 1,1 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Range Rover Velar için yaklaşık ₺499, Tayron için ₺361 tutuyor; Tayron her 100 km'de ₺138 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Range Rover Velar için yaklaşık 1.092 km, Tayron için 1.000 km; uzun yolda Range Rover Velar daha seyrek durur.
Uzunluk Range Rover Velar için 4.803 mm, Tayron için 4.770 mm; Range Rover Velar 33 mm daha uzun. Aks mesafesi Range Rover Velar tarafında 84 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Range Rover Velar için 673 litre, Tayron için 705 litre; aile ve uzun yol kullanımında Tayron 32 litre önde.
Euro NCAP'te Range Rover Velar 5 yıldız (2017), Tayron 5 yıldız (2025) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı Range Rover Velar için 6, Tayron için 9.
Yıllık MTV Range Rover Velar için yaklaşık ₺15.147, Tayron için ₺12.028. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre Range Rover Velar yılda yaklaşık %10, Tayron %28 değer kaybediyor; Range Rover Velar değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi Range Rover Velar için 3 yıl, Tayron için 2 yıl.
Ağırlıklı toplamda iki araç başa baş (67 puan). Öncelik ekonomiyse Tayron, performanssa Range Rover Velar öne çıkıyor.
- Range Rover Velar mı Tayron mu daha ucuz?
- Tayron. Güncel kasko değeri ₺5.402.000, Range Rover Velar için ₺5.483.970; aradaki fark ₺81.970.
- Range Rover Velar mı Tayron mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Tayron. 100 km için ₺361 harcıyor, Range Rover Velar ₺499; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺20.692.
- Range Rover Velar mı Tayron mu daha geniş?
- Bagajda Tayron: 705 litre, Range Rover Velar için 673 litre. Aks mesafesinde Range Rover Velar önde.
- Range Rover Velar mı Tayron mu daha az değer kaybediyor?
- Range Rover Velar. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Range Rover Velar için %10, Tayron için %28.









