Land Rover Velar vs Volkswagen Tayron
39 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Land Rover Velar vs Volkswagen Tayron karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Volkswagen Tayron, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.
Tayron genel puanda önde, ancak tork bakımından Velar daha iyi: 430 Nm / 250 Nm.
Genel değerlendirmede Volkswagen Tayron öne çıkıyor (Kalite 67 - 66). Fiyatına göre ise Land Rover Velar daha iyi bir alım (Değer 41 - 17).
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2017 ve 2025). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 63Performans46
- 44Ekonomi57
- 71Kullanışlılık69
- 87Güvenlik93
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 11'i karşılaştırıldı.
- Tayron 3 adet daha fazla hava yastığı sunuyor.
- Tayron her 100 km'de yaklaşık 99 ₺ daha az enerji harcıyor (%22 daha ekonomik).
- Velar 180 Nm daha fazla tork üretiyor.
Tüm veriler
| Özellik | Land Rover Velar Velar 2.0 D204 R-dynamic SD-SUV · SUV · 2021–2023₺5.356.286 | Volkswagen Tayron Tayron 1.5 etsi 150 ACT R-line DSG 7KD-SUV · SUV · 2025–2026₺5.402.000 |
|---|---|---|
| GüçHP | 204EN İYİ | 150 |
| TorkNm | 430EN İYİ | 250 |
| 0-100 km/ssn | 8,0EN İYİ | 8,6 |
| Çekiş | Dört çeker | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 210 | 216 |
| Motor hacmicc | 2.000 | 1.500 |
| Silindir | 4 | 4 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 8 | 7 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 461 | 361EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 952 | 1.000EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 165 | 125EN İYİ |
| Yakıt tüketimiL/100km | 6,3 | 5,5 |
| Bagaj hacmiL | 673 | 705EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.874EN İYİ | 2.790 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapıkarşılaştırma dışı | 5 | - |
| Uzunlukmm | 4.797 | 4.770 |
| Genişlikmm | 1.930 | 1.853 |
| Yükseklikmm | 1.665 | 1.666 |
| Ağırlıkkg | 1.900 | 1.660 |
| DepoL | 60 | 55 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 6 | 9EN İYİ |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | - | Geri görüş kamerası |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Klimakarşılaştırma dışı | - | Çift bölgeli |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Adaptif |
| Ekrankarşılaştırma dışı | - | 12.9" |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | - | Var |
| LED farkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Döşemekarşılaştırma dışı | - | Deri |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Fiyat | ₺5.356.286 | ₺5.402.000 |
| Yıllık MTV | ₺25.784 | ₺12.028 |
| Yıllık değer koruma% | 96,9 | 72,4 |
| Garantiyıl | 3 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Land Rover Velar mı Volkswagen Tayron mu?
Land Rover Velar ile Volkswagen Tayron D-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Velar için ₺5.356.286, Tayron için ₺5.402.000; Velar ₺45.714 (%1) daha ucuz.
Velar dizel motorla 204 HP, Tayron benzin motorla 150 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Velar için 8,0 sn, Tayron için 8,6 sn; Velar 0,6 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Velar için yaklaşık ₺461, Tayron için ₺361 tutuyor; Tayron her 100 km'de ₺99 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Velar için yaklaşık 952 km, Tayron için 1.000 km; uzun yolda Tayron daha seyrek durur.
Uzunluk Velar için 4.797 mm, Tayron için 4.770 mm; Velar 27 mm daha uzun. Aks mesafesi Velar tarafında 84 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Velar için 673 litre, Tayron için 705 litre; aile ve uzun yol kullanımında Tayron 32 litre önde.
Euro NCAP'te Velar 5 yıldız (2017), Tayron 5 yıldız (2025) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı Velar için 6, Tayron için 9.
Yıllık MTV Velar için yaklaşık ₺25.784, Tayron için ₺12.028. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre Velar yılda yaklaşık %3, Tayron %28 değer kaybediyor; Velar değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi Velar için 3 yıl, Tayron için 2 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Volkswagen Tayron 67 puanla önde (diğeri 66). Fiyatına göre bakıldığında ise Velar daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik ekonomiyse Tayron, performanssa Velar öne çıkıyor.
- Velar mı Tayron mu daha ucuz?
- Velar. Güncel kasko değeri ₺5.356.286, Tayron için ₺5.402.000; aradaki fark ₺45.714.
- Velar mı Tayron mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Tayron. 100 km için ₺361 harcıyor, Velar ₺461; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺14.914.
- Velar mı Tayron mu daha geniş?
- Bagajda Tayron: 705 litre, Velar için 673 litre. Aks mesafesinde Velar önde.
- Velar mı Tayron mu daha az değer kaybediyor?
- Velar. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Velar için %3, Tayron için %28.








