Kia EV9 vs Land Rover Range Rover
35 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Kia EV9 vs Land Rover Range Rover karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Kia EV9, 5 kategorinin 3 tanesini alıyor.
EV9 genel puanda önde, ancak bagaj hacmi bakımından Range Rover daha iyi: 725 L / 333 L.
Genel değerlendirmede Kia EV9 öne çıkıyor (Kalite 81 - 78). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Bu iki araç farklı sınıflarda; puanlar yine de aynı mutlak ölçeklere göre hesaplanır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2023 ve 2022). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 88Performans90
- 75Ekonomi41
- 48Kullanışlılık79
- 92Güvenlik89
- 100Konfor & Donanım95
20 ölçütten 17'i karşılaştırıldı.
- EV9 her 100 km'de yaklaşık 486 ₺ daha az enerji harcıyor (%83 daha ekonomik).
- Range Rover bagajı 392 litre daha büyük.
- Range Rover tek depoyla ~304 km daha fazla yol gidiyor.
Tüm veriler
| Özellik | Kia EV9 EV9 (384) AT 4x4 Gt-lineE-SUV · SUV · 2023–2026₺7.870.000 | Land Rover Range Rover 3.0 PHEV460 AutobiographyE-SUV · SUV · 2025–2026₺34.184.904 |
|---|---|---|
| GüçHP | 384 | 460EN İYİ |
| TorkNm | 700EN İYİ | 660 |
| 0-100 km/ssn | 6,0 | 5,7 |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 200 | 225 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 98EN İYİ | 585 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 505 | 809EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 19 |
| Enerji tüketimikWh/100km | 22,8 | 24,0 |
| BataryakWh | 100,0 | 38,0 |
| DC hızlı şarj (10-80%)dkkarşılaştırma dışı | 24 | - |
| Bagaj hacmiL | 333 | 725EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 3.100EN İYİ | 2.997 |
| Koltuk | 7 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 5.010 | 5.052 |
| Genişlikmm | 1.980 | 2.047 |
| Yükseklikmm | 1.780 | 1.870 |
| Ağırlıkkg | 2.550 | 2.585 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 7EN İYİ | 6 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Park yardımı | Geri görüş kamerası | Geri görüş kamerası |
| Klima | Çift bölgeliEN İYİ | Otomatik |
| Hız sabitleyici | Adaptif | Adaptif |
| Ekrankarşılaştırma dışı | 12.3" | - |
| Cam tavan | Var | Var |
| LED far | Var | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Döşeme | Deri | Deri |
| Isıtmalı koltuk | Var | Var |
| Fiyat | ₺7.870.000 | ₺34.184.904 |
| Yıllık MTV | ₺57.170 | ₺70.018 |
| Yıllık değer koruma% | 91,3 | 92,0 |
| Garantiyıl | 5 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Kia EV9 mi Land Rover Range Rover mi?
Kia EV9 ile Land Rover Range Rover E-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri EV9 için ₺7.870.000, Range Rover için ₺34.184.904; EV9 ₺26.314.904 (%77) daha ucuz.
EV9 elektrik motorla 384 HP, Range Rover şarjlı hibrit (phev) motorla 460 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma EV9 için 6,0 sn, Range Rover için 5,7 sn; Range Rover 0,3 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol EV9 için yaklaşık ₺98, Range Rover için ₺585 tutuyor; EV9 her 100 km'de ₺486 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil EV9 için yaklaşık 505 km, Range Rover için 809 km; uzun yolda Range Rover daha seyrek durur.
Uzunluk EV9 için 5.010 mm, Range Rover için 5.052 mm; Range Rover 42 mm daha uzun. Aks mesafesi EV9 tarafında 103 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi EV9 için 333 litre, Range Rover için 725 litre; aile ve uzun yol kullanımında Range Rover 392 litre önde.
Euro NCAP'te EV9 5 yıldız (2023), Range Rover 5 yıldız (2022) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı EV9 için 7, Range Rover için 6.
Yıllık MTV EV9 için yaklaşık ₺57.170, Range Rover için ₺70.018. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre EV9 yılda yaklaşık %9, Range Rover %8 değer kaybediyor; Range Rover değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi EV9 için 5 yıl, Range Rover için 3 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Kia EV9 81 puanla önde (diğeri 78). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik düşük yakıt gideriyse EV9, bagaj ve aile kullanımıysa Range Rover daha mantıklı bir seçim.
- EV9 mi Range Rover mi daha ucuz?
- EV9. Güncel kasko değeri ₺7.870.000, Range Rover için ₺34.184.904; aradaki fark ₺26.314.904.
- EV9 mi Range Rover mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde EV9. 100 km için ₺98 harcıyor, Range Rover ₺585; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺72.922.
- EV9 mi Range Rover mi daha geniş?
- Bagajda Range Rover: 725 litre, EV9 için 333 litre. Aks mesafesinde EV9 önde.
- EV9 mi Range Rover mi daha az değer kaybediyor?
- Range Rover. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Range Rover için %8, EV9 için %9.












