Hyundai Inster vs Kia Stonic
32 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Hyundai Inster vs Kia Stonic karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Hyundai Inster, 5 kategorinin 2 tanesini alıyor.
Inster genel puanda önde, ancak led far bakımından Stonic daha iyi: Var / Yok.
Genel değerlendirmede Hyundai Inster öne çıkıyor (Kalite 53 - 47). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2025 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 23Performans25
- 74Ekonomi53
- 23Kullanışlılık29
- 81Güvenlik64
- 55Konfor & Donanım58
20 ölçütten 17'i karşılaştırıldı.
- Inster daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (4 yıldız).
- Inster her 100 km'de yaklaşık 301 ₺ daha az enerji harcıyor (%83 daha ekonomik).
- Stonic led far bakımından önde: Var / Yok.
Tüm veriler
| Özellik | Hyundai Inster Inster Dynamic 71.1KWB-SUV · SUV · 2025–2026₺1.640.000 | Kia Stonic Stonic Cool Plus 1.0 100 DCTB-SUV · SUV · 2024–2024₺1.614.345 |
|---|---|---|
| GüçHP | 97 | 100 |
| TorkNm | 147 | 172EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 11,7 | 11,5 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 140 | 183 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 60EN İYİ | 361 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 327 | 818EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 125 |
| Bagaj hacmiL | 280 | 352EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.580 | 2.580 |
| Koltuk | 4 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 3.825 | 4.140 |
| Genişlikmm | 1.610 | 1.760 |
| Yükseklikmm | 1.575 | 1.520 |
| Ağırlıkkg | 1.305 | 1.145 |
| Euro NCAPyıldız | 4EN İYİ | 3 |
| Hava yastığı | 7EN İYİ | 6 |
| Şerit takip asistanı | Var | Var |
| Park yardımı | Geri görüş kamerası | Geri görüş kamerası |
| Klima | OtomatikEN İYİ | Manuel |
| Hız sabitleyici | AdaptifEN İYİ | Standart |
| Ekran | 10.25" | 12"EN İYİ |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | Yok | - |
| LED far | Yok | VarEN İYİ |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Döşeme | Kumaş | Kumaş |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | Yok | - |
| Fiyat | ₺1.640.000 | ₺1.614.345 |
| Yıllık MTV | ₺2.504 | ₺6.902 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | 96,0 | - |
| Garantiyıl | 5 | 5 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Hyundai Inster mi Kia Stonic mi?
Hyundai Inster ile Kia Stonic B-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Inster için ₺1.640.000, Stonic için ₺1.614.345; Stonic ₺25.655 (%2) daha ucuz.
Inster elektrik motorla 97 HP, Stonic benzin motorla 100 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Inster için 11,7 sn, Stonic için 11,5 sn; Stonic 0,2 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Inster için yaklaşık ₺60, Stonic için ₺361 tutuyor; Inster her 100 km'de ₺301 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil Inster için yaklaşık 327 km, Stonic için 818 km; uzun yolda Stonic daha seyrek durur.
Uzunluk Inster için 3.825 mm, Stonic için 4.140 mm; Stonic 315 mm daha uzun. Bagaj hacmi Inster için 280 litre, Stonic için 352 litre; aile ve uzun yol kullanımında Stonic 72 litre önde.
Euro NCAP'te Inster 4 yıldız (2025), Stonic 3 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı Inster için 7, Stonic için 6.
Yıllık MTV Inster için yaklaşık ₺2.504, Stonic için ₺6.902.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Hyundai Inster 53 puanla önde (diğeri 47). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik düşük yakıt gideriyse Inster, bagaj ve aile kullanımıysa Stonic daha mantıklı bir seçim.
- Inster mi Stonic mi daha ucuz?
- Stonic. Güncel kasko değeri ₺1.614.345, Inster için ₺1.640.000; aradaki fark ₺25.655.
- Inster mi Stonic mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Inster. 100 km için ₺60 harcıyor, Stonic ₺361; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺45.122.
- Inster mi Stonic mi daha geniş?
- Bagajda Stonic: 352 litre, Inster için 280 litre.











