Hyundai Bayon vs Kia Stonic
35 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Hyundai Bayon vs Kia Stonic karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Hyundai Bayon, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.
Bayon genel puanda önde, ancak enerji maliyeti bakımından Stonic daha iyi: 361 ₺/100km / 420 ₺/100km.
Genel değerlendirmede Hyundai Bayon öne çıkıyor (Kalite 42 - 39). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2021 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 20Performans25
- 41Ekonomi53
- 35Kullanışlılık29
- 67Güvenlik46
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 11'i karşılaştırıldı.
- Bayon daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (4 yıldız).
- Stonic her 100 km'de yaklaşık 59 ₺ daha az enerji harcıyor (%14 daha ekonomik).
- Stonic tek depoyla ~193 km daha fazla yol gidiyor.
Tüm veriler
| Özellik | Hyundai Bayon Bayon 1.4 MPI Jump ATB-SUV · SUV · 2022–2024₺1.298.507 | Kia Stonic Stonic Elegance Design Pack 1.0 100 DCTB-SUV · SUV · 2020–2020₺1.304.593 |
|---|---|---|
| GüçHP | 100 | 100 |
| TorkNm | 134 | 172EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 13,0 | 11,5EN İYİ |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 172 | 183 |
| Motor hacmicc | 1.400 | 1.000 |
| Silindir | 4 | 3 |
| Emiş | Atmosferik | Turbo |
| Vites sayısı | 6 | 7 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 420 | 361EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 625 | 818EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 146 | 125EN İYİ |
| Yakıt tüketimiL/100km | 6,4 | 5,5 |
| Bagaj hacmiL | 411EN İYİ | 352 |
| Aks mesafesimm | 2.580 | 2.580 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.180 | 4.140 |
| Genişlikmm | 1.775 | 1.760 |
| Yükseklikmm | 1.500 | 1.520 |
| Ağırlıkkg | 1.110 | 1.145 |
| DepoL | 40 | 45 |
| Euro NCAPyıldız | 4EN İYİ | 3 |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | Arka sensör | - |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Klimakarşılaştırma dışı | Manuel | - |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | Standart | - |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | Yok | - |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | Yok | - |
| Döşemekarşılaştırma dışı | Kumaş | - |
| Fiyat | ₺1.298.507 | ₺1.304.593 |
| Yıllık MTV | ₺12.028 | ₺2.693 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | 97,8 | - |
| Garantiyıl | 5 | 5 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Hyundai Bayon mu Kia Stonic mi?
Hyundai Bayon ile Kia Stonic B-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Bayon için ₺1.298.507, Stonic için ₺1.304.593; Bayon ₺6.086 (%0) daha ucuz.
Bayon benzin motorla 100 HP, Stonic benzin motorla 100 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Bayon için 13,0 sn, Stonic için 11,5 sn; Stonic 1,5 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Bayon için yaklaşık ₺420, Stonic için ₺361 tutuyor; Stonic her 100 km'de ₺59 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Bayon için yaklaşık 625 km, Stonic için 818 km; uzun yolda Stonic daha seyrek durur.
Uzunluk Bayon için 4.180 mm, Stonic için 4.140 mm; Bayon 40 mm daha uzun. Bagaj hacmi Bayon için 411 litre, Stonic için 352 litre; aile ve uzun yol kullanımında Bayon 59 litre önde.
Euro NCAP'te Bayon 4 yıldız (2021), Stonic 3 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV Bayon için yaklaşık ₺12.028, Stonic için ₺2.693.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Hyundai Bayon 42 puanla önde (diğeri 39). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik düşük yakıt gideriyse Stonic, bagaj ve aile kullanımıysa Bayon daha mantıklı bir seçim.
- Bayon mu Stonic mi daha ucuz?
- Bayon. Güncel kasko değeri ₺1.298.507, Stonic için ₺1.304.593; aradaki fark ₺6.086.
- Bayon mu Stonic mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Stonic. 100 km için ₺361 harcıyor, Bayon ₺420; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺8.868.
- Bayon mu Stonic mi daha geniş?
- Bagajda Bayon: 411 litre, Stonic için 352 litre.








