Ford Puma vs Hyundai Bayon
38 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Ford Puma vs Hyundai Bayon karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Ford Puma, 5 kategorinin 3 tanesini alıyor.
Puma genel puanda önde, ancak cam tavan bakımından Bayon daha iyi: Var / Yok.
Genel değerlendirmede Ford Puma öne çıkıyor (Kalite 54 - 48). Fiyatına göre ise Hyundai Bayon daha iyi bir alım (Değer 50 - 49).
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2022 ve 2021). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 37Performans23
- 49Ekonomi50
- 40Kullanışlılık35
- 78Güvenlik78
- 62Konfor & Donanım49
21 ölçütten 21'i karşılaştırıldı.
- Puma led far bakımından önde: Var / Yok.
- Bayon cam tavan bakımından önde: Var / Yok.
- Puma anahtarsız giriş bakımından önde: Var / Yok.
Tüm veriler
| Özellik | Ford Puma Puma St-line Black Edt H. 1.0 E.boost 125 7ATB-SUV · SUV · 2026–2026₺1.998.700 | Hyundai Bayon Bayon FL 1.0 T-gdi 90 Style DCT GSR 2-CB-SUV · SUV · 2026–2026₺1.980.000 |
|---|---|---|
| GüçHP | 125EN İYİ | 90 |
| TorkNm | 210EN İYİ | 172 |
| 0-100 km/ssn | 9,6EN İYİ | 11,9 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 190 | 178 |
| Motor hacmicc | 999 | 1.000 |
| Silindir | 3 | 3 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 7 | 7 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 381 | 368 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 724 | 714 |
| CO₂ emisyonug/km | 130 | 127 |
| Yakıt tüketimiL/100km | 5,8 | 5,6 |
| Bagaj hacmiL | 456EN İYİ | 411 |
| Aks mesafesimm | 2.588 | 2.580 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.186 | 4.180 |
| Genişlikmm | 1.805 | 1.775 |
| Yükseklikmm | 1.550 | 1.500 |
| Ağırlıkkg | 1.280 | 1.110 |
| DepoL | 42 | 40 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 4 |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şerit takip asistanı | Var | Var |
| Park yardımı | Geri görüş kamerası | Geri görüş kamerası |
| Şanzıman | Çift Kavramalı (DCT)EN İYİ | Otomatik |
| Klima | Otomatik | Otomatik |
| Hız sabitleyici | Standart | Standart |
| Ekran | 12"EN İYİ | 10.25" |
| Cam tavan | Yok | VarEN İYİ |
| LED far | VarEN İYİ | Yok |
| Anahtarsız giriş | VarEN İYİ | Yok |
| Döşeme | Kumaş | Kumaş |
| Isıtmalı koltuk | Yok | Yok |
| Fiyat | ₺1.998.700 | ₺1.980.000 |
| Yıllık MTV | ₺6.902 | ₺6.902 |
| Garantiyıl | 4 | 5 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Ford Puma mı Hyundai Bayon mu?
Ford Puma ile Hyundai Bayon B-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Puma için ₺1.998.700, Bayon için ₺1.980.000; Bayon ₺18.700 (%1) daha ucuz.
Puma benzin motorla 125 HP, Bayon benzin motorla 90 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Puma için 9,6 sn, Bayon için 11,9 sn; Puma 2,3 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Puma için yaklaşık ₺381, Bayon için ₺368 tutuyor; Bayon her 100 km'de ₺13 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Puma için yaklaşık 724 km, Bayon için 714 km; uzun yolda Puma daha seyrek durur.
İki araç da yaklaşık 4.180 mm uzunluğunda. Aks mesafesi Puma tarafında 8 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Puma için 456 litre, Bayon için 411 litre; aile ve uzun yol kullanımında Puma 45 litre önde.
Euro NCAP'te Puma 4 yıldız (2022), Bayon 4 yıldız (2021) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV ikisinde de yaklaşık ₺6.902. Garanti süresi Puma için 4 yıl, Bayon için 5 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Ford Puma 54 puanla önde (diğeri 48). Fiyatına göre bakıldığında ise Bayon daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse Bayon, bagaj ve aile kullanımıysa Puma daha mantıklı bir seçim.
- Puma mı Bayon mu daha ucuz?
- Bayon. Güncel kasko değeri ₺1.980.000, Puma için ₺1.998.700; aradaki fark ₺18.700.
- Puma mı Bayon mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Bayon. 100 km için ₺368 harcıyor, Puma ₺381; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺1.971.
- Puma mı Bayon mu daha geniş?
- Bagajda Puma: 456 litre, Bayon için 411 litre. Aks mesafesinde Puma önde.









