Dacia Sandero vs Suzuki Swift
28 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Dacia Sandero vs Suzuki Swift karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Suzuki Swift, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.
Swift genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından Sandero daha iyi: 943 km / 755 km.
Genel değerlendirmede Suzuki Swift öne çıkıyor (Kalite 34 - 29). Fiyatına göre ise Dacia Sandero daha iyi bir alım (Değer 77 - 70).
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2021 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 11Performans18
- 58Ekonomi57
- 27Kullanışlılık18
- 16Güvenlik38
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.
- Swift daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (3 yıldız).
- Swift şanzıman bakımından önde: Otomatik / Manuel.
- Sandero tek depoyla ~188 km daha fazla yol gidiyor.
Tüm veriler
| Özellik | Dacia Sandero Sandero Ambiance 1.0 Sce 75B · Hatchback · 2017–2020₺623.080 | Suzuki Swift Swift 1.2 GL AT (90)B · Hatchback · 2020–2020₺757.003 |
|---|---|---|
| GüçHP | 75 | 90EN İYİ |
| TorkNm | 95 | 120EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 14,2 | 12,6EN İYİ |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 158 | 170 |
| Motor hacmicc | 1.000 | 1.200 |
| Silindir | 3 | 4 |
| Emiş | Atmosferik | Atmosferik |
| Vites sayısıkarşılaştırma dışı | 5 | - |
| Enerji maliyeti₺/100km | 348 | 322EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 943EN İYİ | 755 |
| CO₂ emisyonug/km | 121 | 112EN İYİ |
| Yakıt tüketimiL/100km | 5,3 | 4,9 |
| Bagaj hacmiL | 328EN İYİ | 265 |
| Aks mesafesimm | 2.604EN İYİ | 2.450 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.088 | 3.840 |
| Genişlikmm | 1.848 | 1.735 |
| Yükseklikmm | 1.499 | 1.495 |
| Ağırlıkkg | 1.090 | 950 |
| DepoL | 50 | 37 |
| Euro NCAPyıldız | 2 | 3EN İYİ |
| Şanzıman | Manuel | OtomatikEN İYİ |
| Fiyat | ₺623.080 | ₺757.003 |
| Yıllık MTV | ₺2.693 | ₺2.693 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | 97,4 | - |
| Garantiyıl | 3 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Dacia Sandero mu Suzuki Swift mi?
Dacia Sandero ile Suzuki Swift B segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Sandero için ₺623.080, Swift için ₺757.003; Sandero ₺133.923 (%18) daha ucuz.
Sandero benzin motorla 75 HP, Swift benzin motorla 90 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Sandero için 14,2 sn, Swift için 12,6 sn; Swift 1,6 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Sandero için yaklaşık ₺348, Swift için ₺322 tutuyor; Swift her 100 km'de ₺26 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Sandero için yaklaşık 943 km, Swift için 755 km; uzun yolda Sandero daha seyrek durur.
Uzunluk Sandero için 4.088 mm, Swift için 3.840 mm; Sandero 248 mm daha uzun. Aks mesafesi Sandero tarafında 154 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Sandero için 328 litre, Swift için 265 litre; aile ve uzun yol kullanımında Sandero 63 litre önde.
Euro NCAP'te Sandero 2 yıldız (2021), Swift 3 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz.
Yıllık MTV ikisinde de yaklaşık ₺2.693.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Suzuki Swift 34 puanla önde (diğeri 29). Fiyatına göre bakıldığında ise Sandero daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse Swift, bagaj ve aile kullanımıysa Sandero daha mantıklı bir seçim.
- Sandero mu Swift mi daha ucuz?
- Sandero. Güncel kasko değeri ₺623.080, Swift için ₺757.003; aradaki fark ₺133.923.
- Sandero mu Swift mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Swift. 100 km için ₺322 harcıyor, Sandero ₺348; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺3.941.
- Sandero mu Swift mi daha geniş?
- Bagajda Sandero: 328 litre, Swift için 265 litre. Aks mesafesinde Sandero önde.








