Citroen C3 vs Mini Cooper SE
26 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: C3 Feel Bold Business 1.2 PURETECH 83 BMV5 ve Mini Cooper SE 184 Elektrik Resolute Edition. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Mini Cooper SE, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.
Cooper SE genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından C3 daha iyi: 778 km / 230 km.
Genel değerlendirmede Mini Cooper SE öne çıkıyor (Kalite 54 - 42). Fiyatına göre ise Citroen C3 daha iyi bir alım (Değer 61 - 52).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2017 ve 2014). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 17Performans57
- 53Ekonomi71
- 23Kullanışlılık14
- 67Güvenlik67
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.
- Cooper SE her 100 km'de yaklaşık 286 ₺ daha az enerji harcıyor (%81 daha ekonomik).
- Cooper SE 0-100 km/s'e 5,5 sn daha hızlı ulaşıyor.
- C3 tek depoyla ~548 km daha fazla yol gidiyor.
Tüm veriler
| Özellik | Citroen C3 C3B · Hatchback · 2021–2021₺952.260 | Mini Cooper SE Cooper SEB · Hatchback · 2022–2023₺1.711.655 |
|---|---|---|
| GüçHP | 83 | 184EN İYİ |
| TorkNm | 118 | 270EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 12,8 | 7,3EN İYİ |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 169 | 150 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 355 | 68EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 778EN İYİ | 230 |
| CO₂ emisyonug/km | 123 | 0EN İYİ |
| Bagaj hacmiL | 300EN İYİ | 211 |
| Aks mesafesimm | 2.540EN İYİ | 2.495 |
| Koltuk | 5 | 4 |
| Kapı | 5 | 3 |
| Uzunlukmm | 3.996 | 3.845 |
| Genişlikmm | 1.749 | 1.727 |
| Yükseklikmm | 1.474 | 1.432 |
| Ağırlıkkg | 1.090 | 1.365 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 4 |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | - | Geri görüş kamerası |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Standart |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | - | Var |
| LED farkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Fiyat | ₺952.260 | ₺1.711.655 |
| Yıllık MTV | ₺4.807 | ₺7.593 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | - | 95,0 |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Citroen C3 mi Mini Cooper SE mi?
Citroen C3 ile Mini Cooper SE B segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Citroen C3 C3 Feel Bold Business 1.2 PURETECH 83 BMV5 ve Mini Cooper SE Mini Cooper SE 184 Elektrik Resolute Edition. Güncel kasko değeri C3 için ₺952.260, Cooper SE için ₺1.711.655; C3 ₺759.395 (%44) daha ucuz.
C3 benzin motorla 83 HP, Cooper SE elektrik motorla 184 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma C3 için 12,8 sn, Cooper SE için 7,3 sn; Cooper SE 5,5 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol C3 için yaklaşık ₺355, Cooper SE için ₺68 tutuyor; Cooper SE her 100 km'de ₺286 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil C3 için yaklaşık 778 km, Cooper SE için 230 km; uzun yolda C3 daha seyrek durur.
Uzunluk C3 için 3.996 mm, Cooper SE için 3.845 mm; C3 151 mm daha uzun. Aks mesafesi C3 tarafında 45 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi C3 için 300 litre, Cooper SE için 211 litre; aile ve uzun yol kullanımında C3 89 litre önde.
Euro NCAP'te C3 4 yıldız (2017), Cooper SE 4 yıldız (2014) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV C3 için yaklaşık ₺4.807, Cooper SE için ₺7.593.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Mini Cooper SE 54 puanla önde (diğeri 42). Fiyatına göre bakıldığında ise C3 daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse Cooper SE, bagaj ve aile kullanımıysa C3 daha mantıklı bir seçim.
- C3 mi Cooper SE mi daha ucuz?
- C3. Güncel kasko değeri ₺952.260, Cooper SE için ₺1.711.655; aradaki fark ₺759.395.
- C3 mi Cooper SE mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Cooper SE. 100 km için ₺68 harcıyor, C3 ₺355; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺42.970.
- C3 mi Cooper SE mi daha geniş?
- Bagajda C3: 300 litre, Cooper SE için 211 litre. Aks mesafesinde C3 önde.












