Citroen C-Elysee vs Volkswagen Golf
38 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: C-elysee Exclusive 1.5 B Luehdi 100 ve Golf 1.5 etsi 116 DSG Life FL. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Volkswagen Golf, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.
Golf genel puanda önde, ancak bagaj hacmi bakımından C-Elysee daha iyi: 506 L / 381 L.
Genel değerlendirmede Volkswagen Golf öne çıkıyor (Kalite 57 - 52). Fiyatına göre ise Citroen C-Elysee daha iyi bir alım (Değer 70 - 21).
Bu iki araç farklı sınıflarda; puanlar yine de aynı mutlak ölçeklere göre hesaplanır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2013 ve 2019). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 27Performans35
- 62Ekonomi60
- 48Kullanışlılık34
- 66Güvenlik92
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.
- Golf daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
- Golf şanzıman bakımından önde: Otomatik / Manuel.
- C-Elysee bagajı 125 litre daha büyük.
Tüm veriler
| Özellik | Citroen C-Elysee C-ElyseeC · Sedan · 2020–2020₺902.150 | Volkswagen Golf GolfC · Hatchback · 2024–2026₺2.994.000 |
|---|---|---|
| GüçHP | 100 | 116EN İYİ |
| TorkNm | 250EN İYİ | 220 |
| 0-100 km/ssn | 12,3 | 10,0EN İYİ |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 172 | 202 |
| Motor hacmicc | 1.500 | 1.500 |
| Silindir | 4 | 4 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 5 | 7 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 336 | 328 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 1.087EN İYİ | 900 |
| CO₂ emisyonug/km | 121 | 113EN İYİ |
| Yakıt tüketimiL/100km | 4,6 | 5,0 |
| Bagaj hacmiL | 506EN İYİ | 381 |
| Aks mesafesimm | 2.652EN İYİ | 2.620 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapıkarşılaştırma dışı | - | 5 |
| Uzunlukmm | 4.428 | 4.284 |
| Genişlikmm | 1.748 | 1.789 |
| Yükseklikmm | 1.466 | 1.456 |
| Ağırlıkkg | 1.165 | 1.300 |
| DepoL | 50 | 45 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 5EN İYİ |
| Hava yastığıkarşılaştırma dışı | - | 7 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | - | Geri görüş kamerası |
| Şanzıman | Manuel | OtomatikEN İYİ |
| Klimakarşılaştırma dışı | - | Çift bölgeli |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Adaptif |
| Ekrankarşılaştırma dışı | - | 10.3" |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | - | Yok |
| LED farkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Fiyat | ₺902.150 | ₺2.994.000 |
| Yıllık MTV | ₺5.220 | ₺12.028 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | - | 81,6 |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Citroen C-Elysee mi Volkswagen Golf mu?
Citroen C-Elysee ile Volkswagen Golf C segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Citroen C-Elysee C-elysee Exclusive 1.5 B Luehdi 100 ve Volkswagen Golf Golf 1.5 etsi 116 DSG Life FL. Güncel kasko değeri C-Elysee için ₺902.150, Golf için ₺2.994.000; C-Elysee ₺2.091.850 (%70) daha ucuz.
C-Elysee dizel motorla 100 HP, Golf benzin motorla 116 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma C-Elysee için 12,3 sn, Golf için 10,0 sn; Golf 2,3 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol C-Elysee için yaklaşık ₺336, Golf için ₺328 tutuyor; Golf her 100 km'de ₺8 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil C-Elysee için yaklaşık 1.087 km, Golf için 900 km; uzun yolda C-Elysee daha seyrek durur.
Uzunluk C-Elysee için 4.428 mm, Golf için 4.284 mm; C-Elysee 144 mm daha uzun. Aks mesafesi C-Elysee tarafında 32 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi C-Elysee için 506 litre, Golf için 381 litre; aile ve uzun yol kullanımında C-Elysee 125 litre önde.
Euro NCAP'te C-Elysee 4 yıldız (2013), Golf 5 yıldız (2019) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz.
Yıllık MTV C-Elysee için yaklaşık ₺5.220, Golf için ₺12.028.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Volkswagen Golf 57 puanla önde (diğeri 52). Fiyatına göre bakıldığında ise C-Elysee daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse Golf, bagaj ve aile kullanımıysa C-Elysee daha mantıklı bir seçim.
- C-Elysee mi Golf mu daha ucuz?
- C-Elysee. Güncel kasko değeri ₺902.150, Golf için ₺2.994.000; aradaki fark ₺2.091.850.
- C-Elysee mi Golf mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Golf. 100 km için ₺328 harcıyor, C-Elysee ₺336; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺1.192.
- C-Elysee mi Golf mu daha geniş?
- Bagajda C-Elysee: 506 litre, Golf için 381 litre. Aks mesafesinde C-Elysee önde.













