BMW X2 vs Cupra Formentor
37 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: X2 Sdrive 16d 1.5 116 Specialedition Msport X ve Formentor 1.5 Ehybrid 204 DSG Supreme. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Cupra Formentor, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.
Formentor genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından X2 daha iyi: 1.133 km / 702 km.
Genel değerlendirmede Cupra Formentor öne çıkıyor (Kalite 62 - 61). Fiyatına göre ise BMW X2 daha iyi bir alım (Değer 46 - 26).
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2022 ve 2021). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 33Performans60
- 64Ekonomi55
- 54Kullanışlılık41
- 87Güvenlik90
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 11'i karşılaştırıldı.
- Formentor 0-100 km/s'e 3,5 sn daha hızlı ulaşıyor.
- Formentor 88 HP daha güçlü.
- X2 tek depoyla ~431 km daha fazla yol gidiyor.
Tüm veriler
| Özellik | BMW X2 X2C-SUV · SUV · 2021–2022₺2.661.044 | Cupra Formentor FormentorC-SUV · SUV · 2025–2025₺3.640.880 |
|---|---|---|
| GüçHP | 116 | 204EN İYİ |
| TorkNm | 270 | 350EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 11,4 | 7,9EN İYİ |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 190 | 220 |
| Motor hacmicc | 1.500 | 1.500 |
| Silindir | 3 | 4 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 7 | 6 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 329EN İYİ | 374 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 1.133EN İYİ | 702 |
| CO₂ emisyonug/km | 118 | 11EN İYİ |
| Yakıt tüketimiL/100km | 4,5 | 5,7 |
| Bagaj hacmiL | 560EN İYİ | 420 |
| Aks mesafesimm | 2.692 | 2.680 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.554 | 4.450 |
| Genişlikmm | 1.845 | 1.839 |
| Yükseklikmm | 1.590 | 1.511 |
| Ağırlıkkg | 1.585 | 1.520 |
| DepoL | 51 | 40 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 6 | 7EN İYİ |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | - | Ön + arka sensör |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Klimakarşılaştırma dışı | - | Çift bölgeli |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Adaptif |
| Ekrankarşılaştırma dışı | - | 12.9" |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | - | Var |
| LED farkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Fiyat | ₺2.661.044 | ₺3.640.880 |
| Yıllık MTV | ₺9.012 | ₺12.028 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | 95,0 | - |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
BMW X2 mi Cupra Formentor mu?
BMW X2 ile Cupra Formentor C-SUV segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: BMW X2 X2 Sdrive 16d 1.5 116 Specialedition Msport X ve Cupra Formentor Formentor 1.5 Ehybrid 204 DSG Supreme. Güncel kasko değeri X2 için ₺2.661.044, Formentor için ₺3.640.880; X2 ₺979.836 (%27) daha ucuz.
X2 dizel motorla 116 HP, Formentor şarjlı hibrit (phev) motorla 204 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma X2 için 11,4 sn, Formentor için 7,9 sn; Formentor 3,5 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol X2 için yaklaşık ₺329, Formentor için ₺374 tutuyor; X2 her 100 km'de ₺45 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil X2 için yaklaşık 1.133 km, Formentor için 702 km; uzun yolda X2 daha seyrek durur.
Uzunluk X2 için 4.554 mm, Formentor için 4.450 mm; X2 104 mm daha uzun. Aks mesafesi X2 tarafında 12 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi X2 için 560 litre, Formentor için 420 litre; aile ve uzun yol kullanımında X2 140 litre önde.
Euro NCAP'te X2 5 yıldız (2022), Formentor 5 yıldız (2021) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı X2 için 6, Formentor için 7.
Yıllık MTV X2 için yaklaşık ₺9.012, Formentor için ₺12.028.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Cupra Formentor 62 puanla önde (diğeri 61). Fiyatına göre bakıldığında ise X2 daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik ekonomiyse X2, performanssa Formentor öne çıkıyor.
- X2 mi Formentor mu daha ucuz?
- X2. Güncel kasko değeri ₺2.661.044, Formentor için ₺3.640.880; aradaki fark ₺979.836.
- X2 mi Formentor mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde X2. 100 km için ₺329 harcıyor, Formentor ₺374; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺6.802.
- X2 mi Formentor mu daha geniş?
- Bagajda X2: 560 litre, Formentor için 420 litre. Aks mesafesinde X2 önde.













