BMW iX1 vs Kia Niro EV
35 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: BMW iX1 vs Kia Niro EV karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
BMW iX1, 4 kategorinin 1 tanesini alıyor.
iX1 genel puanda önde, ancak 0-100 km/s bakımından Niro EV daha iyi: 7,8 sn / 8,6 sn.
Genel değerlendirmede BMW iX1 öne çıkıyor (Kalite 70 - 67). Fiyatına göre ise Kia Niro EV daha iyi bir alım (Değer 28 - 26).
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 53Performans56
- 77Ekonomi77
- 48Kullanışlılık48
- 94Güvenlik82
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 15'i karşılaştırıldı.
- iX1 daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
- Niro EV 0-100 km/s'e 0,8 sn daha hızlı ulaşıyor.
- Niro EV 1 adet daha fazla hava yastığı sunuyor.
Tüm veriler
| Özellik | BMW iX1 iX1 EDRIVE20 X-lineC-SUV · SUV · 2024–2026₺4.486.000 | Kia Niro EV Niro EV 204 AT Prestige ElektrikliC-SUV · SUV · 2022–2023₺3.165.323 |
|---|---|---|
| GüçHP | 204 | 204 |
| TorkNm | 247 | 255 |
| 0-100 km/ssn | 8,6 | 7,8EN İYİ |
| Çekiş | Dört çeker | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 170 | 167 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 73 | 70 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 475 | 460 |
| CO₂ emisyonug/km | 0 | 0 |
| Enerji tüketimikWh/100km | 16,8 | 16,2 |
| BataryakWh | 64,7 | 65,0 |
| DC hızlı şarj (10-80%)dkkarşılaştırma dışı | - | 43 |
| Bagaj hacmiL | 490 | 475 |
| Aks mesafesimm | 2.692 | 2.720 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.500 | 4.420 |
| Genişlikmm | 1.845 | 1.825 |
| Yükseklikmm | 1.616 | 1.570 |
| Ağırlıkkg | 2.010 | 1.757 |
| Euro NCAPyıldız | 5EN İYİ | 4 |
| Hava yastığı | 7 | 8EN İYİ |
| Şerit takip asistanı | Var | Var |
| Park yardımı | Geri görüş kamerası | Geri görüş kamerası |
| Klimakarşılaştırma dışı | - | Otomatik |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Adaptif |
| Ekrankarşılaştırma dışı | - | 10.25" |
| Cam tavan | Var | Var |
| LED far | Var | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Döşemekarşılaştırma dışı | - | Deri |
| Isıtmalı koltuk | Var | Var |
| Fiyat | ₺4.486.000 | ₺3.165.323 |
| Yıllık MTV | ₺14.586 | ₺12.688 |
| Yıllık değer koruma% | 90,4 | 70,5 |
| Garantiyıl | 2 | 5 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
BMW iX1 mi Kia Niro EV mi?
BMW iX1 ile Kia Niro EV C-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri iX1 için ₺4.486.000, Niro EV için ₺3.165.323; Niro EV ₺1.320.677 (%29) daha ucuz.
iX1 elektrik motorla 204 HP, Niro EV elektrik motorla 204 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma iX1 için 8,6 sn, Niro EV için 7,8 sn; Niro EV 0,8 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol iX1 için yaklaşık ₺73, Niro EV için ₺70 tutuyor; Niro EV her 100 km'de ₺3 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil iX1 için yaklaşık 475 km, Niro EV için 460 km; uzun yolda iX1 daha seyrek durur.
Uzunluk iX1 için 4.500 mm, Niro EV için 4.420 mm; iX1 80 mm daha uzun. Aks mesafesi Niro EV tarafında 28 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi iX1 için 490 litre, Niro EV için 475 litre; aile ve uzun yol kullanımında iX1 15 litre önde.
Euro NCAP'te iX1 5 yıldız (2022), Niro EV 4 yıldız (2022) almış. Hava yastığı sayısı iX1 için 7, Niro EV için 8.
Yıllık MTV iX1 için yaklaşık ₺14.586, Niro EV için ₺12.688. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre iX1 yılda yaklaşık %10, Niro EV %30 değer kaybediyor; iX1 değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi iX1 için 2 yıl, Niro EV için 5 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında BMW iX1 70 puanla önde (diğeri 67). Fiyatına göre bakıldığında ise Niro EV daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse Niro EV, bagaj ve aile kullanımıysa iX1 daha mantıklı bir seçim.
- iX1 mi Niro EV mi daha ucuz?
- Niro EV. Güncel kasko değeri ₺3.165.323, iX1 için ₺4.486.000; aradaki fark ₺1.320.677.
- iX1 mi Niro EV mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Niro EV. 100 km için ₺70 harcıyor, iX1 ₺73; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺389.
- iX1 mi Niro EV mi daha geniş?
- Bagajda iX1: 490 litre, Niro EV için 475 litre. Aks mesafesinde Niro EV önde.
- iX1 mi Niro EV mi daha güvenli?
- Aynı yılın Euro NCAP testinde iX1 daha yüksek puan almış: 5 yıldıza karşı 4.
- iX1 mi Niro EV mi daha az değer kaybediyor?
- iX1. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp iX1 için %10, Niro EV için %30.













