araçkarşılaştır.com

BMW iX1 vs Cupra Formentor

32 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09

Model düzeyinde genel bakış: BMW iX1 vs Cupra Formentor karşılaştırması

Karşılaştırma sonucu

KARŞILAŞTIRMA KARARI

BMW iX1, 4 kategorinin 3 tanesini alıyor.

iX1 genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından Formentor daha iyi: 702 km / 475 km.

Genel değerlendirmede BMW iX1 öne çıkıyor (Kalite 70 - 62).

GENEL PUAN · ÖNDE
70
BMW iX1 · Değer 26
GENEL PUAN
62
Cupra Formentor · Değer 26

Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.

Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2022 ve 2021). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.

Kategori puanları

0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil

BMW iX1Cupra Formentor
  • 53Performans60
  • 77Ekonomi55
  • 48Kullanışlılık41
  • 94Güvenlik90
  • Konfor & Donanımveri yetersiz

20 ölçütten 15'i karşılaştırıldı.

  • iX1 her 100 km'de yaklaşık 302 ₺ daha az enerji harcıyor (%81 daha ekonomik).
  • iX1 park yardımı bakımından önde: Geri görüş kamerası / Ön + arka sensör.
  • Formentor tek depoyla ~227 km daha fazla yol gidiyor.

Tüm veriler

ÖzellikBMW iX1 iX1 EDRIVE20 X-lineC-SUV · SUV · 2024–2026₺4.486.000Cupra Formentor Formentor 1.5 Ehybrid 204 DSG SupremeC-SUV · SUV · 2025–2025₺3.640.880
GüçHP204204
TorkNm247350EN İYİ
0-100 km/ssn8,67,9EN İYİ
ÇekişDört çekerÖnden çekiş
Azami hızkm/s170220
Enerji maliyeti₺/100km73EN İYİ
0,73 ₺/km
374
3,74 ₺/km
Menzil (dolu depo/şarj)km475702EN İYİ
CO₂ emisyonug/km0EN İYİ11
Enerji tüketimikWh/100km16,816,8
BataryakWh64,720,0
Bagaj hacmiL490EN İYİ420
Aks mesafesimm2.6922.680
Koltuk55
Kapı55
Uzunlukmm4.5004.450
Genişlikmm1.8451.839
Yükseklikmm1.6161.511
Ağırlıkkg2.0101.520
Euro NCAPyıldız5
2022 testi
5
2021 testi
Hava yastığı77
Şerit takip asistanıVarVar
Park yardımıGeri görüş kamerasıEN İYİÖn + arka sensör
Klimakarşılaştırma dışı-Çift bölgeli
Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı-Adaptif
Ekrankarşılaştırma dışı-12.9"
Cam tavanVarVar
LED farVarVar
Isıtmalı koltukVarVar
Fiyat₺4.486.000
kasko değeri
₺3.640.880
kasko değeri
Yıllık MTV₺14.586₺12.028
Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı90,4-
Garantiyıl22

Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri

BMW iX1 mi Cupra Formentor mu?

BMW iX1 ile Cupra Formentor C-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri iX1 için ₺4.486.000, Formentor için ₺3.640.880; Formentor ₺845.120 (%19) daha ucuz.

iX1 elektrik motorla 204 HP, Formentor şarjlı hibrit (phev) motorla 204 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma iX1 için 8,6 sn, Formentor için 7,9 sn; Formentor 0,7 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol iX1 için yaklaşık ₺73, Formentor için ₺374 tutuyor; iX1 her 100 km'de ₺302 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil iX1 için yaklaşık 475 km, Formentor için 702 km; uzun yolda Formentor daha seyrek durur.

Uzunluk iX1 için 4.500 mm, Formentor için 4.450 mm; iX1 50 mm daha uzun. Aks mesafesi iX1 tarafında 12 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi iX1 için 490 litre, Formentor için 420 litre; aile ve uzun yol kullanımında iX1 70 litre önde.

Euro NCAP'te iX1 5 yıldız (2022), Formentor 5 yıldız (2021) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 7 hava yastığı var.

Yıllık MTV iX1 için yaklaşık ₺14.586, Formentor için ₺12.028.

Beş kategorinin ağırlıklı toplamında BMW iX1 70 puanla önde (diğeri 62).

iX1 mi Formentor mu daha ucuz?
Formentor. Güncel kasko değeri ₺3.640.880, iX1 için ₺4.486.000; aradaki fark ₺845.120.
iX1 mi Formentor mu daha ekonomik?
Yakıt maliyetinde iX1. 100 km için ₺73 harcıyor, Formentor ₺374; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺45.279.
iX1 mi Formentor mu daha geniş?
Bagajda iX1: 490 litre, Formentor için 420 litre. Aks mesafesinde iX1 önde.
EKLENENLER0/2

Yanlış bilgi bildir

Kişisel bilgi istemiyoruz; bildiriminiz kimliksiz kaydedilir.