BMW iX1 vs Volkswagen Taigo
30 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: BMW iX1 vs Volkswagen Taigo karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
BMW iX1, 4 kategorinin 3 tanesini alıyor.
iX1 genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından Taigo daha iyi: 755 km / 475 km.
Genel değerlendirmede BMW iX1 öne çıkıyor (Kalite 68 - 55). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 53Performans32
- 77Ekonomi53
- 48Kullanışlılık38
- 90Güvenlik90
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.
- iX1 her 100 km'de yaklaşık 276 ₺ daha az enerji harcıyor (%79 daha ekonomik).
- iX1 88 HP daha güçlü.
- Taigo tek depoyla ~280 km daha fazla yol gidiyor.
Tüm veriler
| Özellik | BMW iX1 iX1 EDRIVE20 X-line SC-SUV · SUV · 2023–2023₺3.136.169 | Volkswagen Taigo Taigo 1.0 TSI 116 Style DSGC-SUV · SUV · 2024–2026₺3.098.000 |
|---|---|---|
| GüçHP | 204EN İYİ | 116 |
| TorkNm | 247EN İYİ | 200 |
| 0-100 km/ssn | 8,6EN İYİ | 10,4 |
| Çekiş | Dört çeker | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 170 | 191 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 73EN İYİ | 348 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 475 | 755EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 121 |
| Bagaj hacmiL | 490EN İYİ | 440 |
| Aks mesafesimm | 2.692EN İYİ | 2.566 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.500 | 4.266 |
| Genişlikmm | 1.845 | 1.757 |
| Yükseklikmm | 1.616 | 1.494 |
| Ağırlıkkg | 2.010 | 1.244 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 7 | 7 |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | - | Geri görüş kamerası |
| Klimakarşılaştırma dışı | - | Çift bölgeli |
| Ekrankarşılaştırma dışı | - | 8" |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | - | Var |
| LED farkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Döşemekarşılaştırma dışı | - | Kumaş |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Fiyat | ₺3.136.169 | ₺3.098.000 |
| Yıllık MTV | ₺12.688 | ₺6.902 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | - | 76,3 |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
BMW iX1 mi Volkswagen Taigo mu?
BMW iX1 ile Volkswagen Taigo C-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri iX1 için ₺3.136.169, Taigo için ₺3.098.000; Taigo ₺38.169 (%1) daha ucuz.
iX1 elektrik motorla 204 HP, Taigo benzin motorla 116 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma iX1 için 8,6 sn, Taigo için 10,4 sn; iX1 1,8 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol iX1 için yaklaşık ₺73, Taigo için ₺348 tutuyor; iX1 her 100 km'de ₺276 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil iX1 için yaklaşık 475 km, Taigo için 755 km; uzun yolda Taigo daha seyrek durur.
Uzunluk iX1 için 4.500 mm, Taigo için 4.266 mm; iX1 234 mm daha uzun. Aks mesafesi iX1 tarafında 126 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi iX1 için 490 litre, Taigo için 440 litre; aile ve uzun yol kullanımında iX1 50 litre önde.
Euro NCAP'te iX1 5 yıldız (2022), Taigo 5 yıldız (2022) almış. İkisinde de 7 hava yastığı var.
Yıllık MTV iX1 için yaklaşık ₺12.688, Taigo için ₺6.902.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında BMW iX1 68 puanla önde (diğeri 55). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde.
- iX1 mi Taigo mu daha ucuz?
- Taigo. Güncel kasko değeri ₺3.098.000, iX1 için ₺3.136.169; aradaki fark ₺38.169.
- iX1 mi Taigo mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde iX1. 100 km için ₺73 harcıyor, Taigo ₺348; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺41.337.
- iX1 mi Taigo mu daha geniş?
- Bagajda iX1: 490 litre, Taigo için 440 litre. Aks mesafesinde iX1 önde.










