BMW iX vs BYD Tang
34 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: iX XDRIVE50 First Edition Sport ve Tang 380KW. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
BMW iX, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.
iX genel puanda önde, ancak hava yastığı bakımından Tang daha iyi: 9 / 7.
Genel değerlendirmede BMW iX öne çıkıyor (Kalite 77 - 69). Fiyatına göre ise BYD Tang daha iyi bir alım (Değer 46 - 28).
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2021 ve 2023). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 95Performans96
- 63Ekonomi55
- 62Kullanışlılık30
- 90Güvenlik93
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 9'i karşılaştırıldı.
- iX bagajı 265 litre daha büyük.
- iX 180 mm daha uzun aks mesafesiyle arka diz mesafesinde avantajlı.
- Tang 2 adet daha fazla hava yastığı sunuyor.
Tüm veriler
| Özellik | BMW iX iXE-SUV · SUV · 2022–2024₺5.588.473 | BYD Tang TangE-SUV · SUV · 2025–2026₺5.418.000 |
|---|---|---|
| GüçHP | 523 | 517 |
| TorkNm | 765EN İYİ | 700 |
| 0-100 km/ssn | 4,6 | 3,9EN İYİ |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/skarşılaştırma dışı | - | 180 |
| Enerji maliyeti₺/100kmkarşılaştırma dışı | - | 84 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 630EN İYİ | 500 |
| CO₂ emisyonug/km | 0 | 0 |
| Enerji tüketimikWh/100kmkarşılaştırma dışı | - | 19,5 |
| BataryakWh | 111,5 | 86,0 |
| DC hızlı şarj (10-80%)dkkarşılaştırma dışı | - | 32 |
| Bagaj hacmiL | 500EN İYİ | 235 |
| Aks mesafesimm | 3.000EN İYİ | 2.820 |
| Koltuk | 5 | 7 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.953 | 4.970 |
| Genişlikmm | 1.967 | 1.955 |
| Yükseklikmm | 1.695 | 1.745 |
| Ağırlıkkg | 2.510 | 2.630 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 7 | 9EN İYİ |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | - | Geri görüş kamerası |
| Klimakarşılaştırma dışı | - | Çift bölgeli |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Adaptif |
| Ekrankarşılaştırma dışı | - | 15.6" |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | - | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Döşemekarşılaştırma dışı | - | Deri |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Fiyat | ₺5.588.473 | ₺5.418.000 |
| Yıllık MTV | ₺57.170 | ₺57.170 |
| Yıllık değer koruma% | 95,1 | 99,7 |
| Garantiyıl | 2 | 6 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
BMW iX mi BYD Tang mı?
BMW iX ile BYD Tang E-SUV segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: BMW iX iX XDRIVE50 First Edition Sport ve BYD Tang Tang 380KW. Güncel kasko değeri iX için ₺5.588.473, Tang için ₺5.418.000; Tang ₺170.473 (%3) daha ucuz.
iX elektrik motorla 523 HP, Tang elektrik motorla 517 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma iX için 4,6 sn, Tang için 3,9 sn; Tang 0,7 saniye daha hızlı. Tek şarj veya depoyla menzil iX için yaklaşık 630 km, Tang için 500 km; uzun yolda iX daha seyrek durur.
İki araç da yaklaşık 4.960 mm uzunluğunda. Aks mesafesi iX tarafında 180 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi iX için 500 litre, Tang için 235 litre; aile ve uzun yol kullanımında iX 265 litre önde.
Euro NCAP'te iX 5 yıldız (2021), Tang 5 yıldız (2023) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı iX için 7, Tang için 9.
Yıllık MTV ikisinde de yaklaşık ₺57.170. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre iX yılda yaklaşık %5, Tang %0 değer kaybediyor; Tang değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi iX için 2 yıl, Tang için 6 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında BMW iX 77 puanla önde (diğeri 69). Fiyatına göre bakıldığında ise Tang daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor.
- iX mi Tang mı daha ucuz?
- Tang. Güncel kasko değeri ₺5.418.000, iX için ₺5.588.473; aradaki fark ₺170.473.
- iX mi Tang mı daha geniş?
- Bagajda iX: 500 litre, Tang için 235 litre. Aks mesafesinde iX önde.
- iX mi Tang mı daha az değer kaybediyor?
- Tang. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Tang için %0, iX için %5.








