BMW 4 Serisi vs BMW M3
32 özellik · 3/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: 420i Gran Coupe 1.6 170 Edition M Sport FL ve M3 Touring CS 3.0 (550) M. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
BMW M3, 3 kategorinin 2 tanesini alıyor.
M3 genel puanda önde, ancak enerji maliyeti bakımından 4 Serisi daha iyi: 427 ₺/100km / 663 ₺/100km.
Genel değerlendirmede BMW M3 öne çıkıyor (Kalite 54 - 50). Fiyatına göre ise BMW 4 Serisi daha iyi bir alım (Değer 25 - 8).
Bu iki araç farklı sınıflarda; puanlar yine de aynı mutlak ölçeklere göre hesaplanır.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 49Performans96
- 47Ekonomi19
- 54Kullanışlılık55
- Güvenlikveri yetersiz
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 9'i karşılaştırıldı.
- M3 380 HP daha güçlü.
- M3 0-100 km/s'e 5,2 sn daha hızlı ulaşıyor.
- 4 Serisi her 100 km'de yaklaşık 236 ₺ daha az enerji harcıyor (%36 daha ekonomik).
Tüm veriler
| Özellik | BMW 4 Serisi 4 SerisiD-Coupe · Coupe · 2024–2026₺7.621.800 | BMW M3 M3D-Coupe · Cabrio · 2025–2025₺17.729.280 |
|---|---|---|
| GüçHP | 170 | 550EN İYİ |
| TorkNm | 250 | 650EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 8,6 | 3,4EN İYİ |
| Çekiş | Arkadan itiş | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 223 | 302 |
| Motor hacmicc | 1.600 | 3.000 |
| Silindir | 4 | 6 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 8 | 8 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 427EN İYİ | 663 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 908EN İYİ | 584 |
| CO₂ emisyonug/km | 149EN İYİ | 229 |
| Yakıt tüketimiL/100km | 6,5 | 10,1 |
| Bagaj hacmiL | 470 | 480 |
| Aks mesafesimm | 2.856 | 2.857 |
| Koltuk | 4 | 5 |
| Kapı | 4 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.783 | 4.794 |
| Genişlikmm | 1.852 | 1.903 |
| Yükseklikmm | 1.442 | 1.437 |
| Ağırlıkkg | 1.595 | 1.780 |
| DepoL | 59 | 59 |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | Ön + arka sensör | - |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | Adaptif | - |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | Var | - |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Fiyat | ₺7.621.800 | ₺17.729.280 |
| Yıllık MTV | ₺12.028 | ₺70.018 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | 88,9 | - |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
BMW 4 Serisi mi BMW M3 mi?
BMW 4 Serisi ile BMW M3 D-Coupe segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: BMW 4 Serisi 420i Gran Coupe 1.6 170 Edition M Sport FL ve BMW M3 M3 Touring CS 3.0 (550) M. Güncel kasko değeri 4 Serisi için ₺7.621.800, M3 için ₺17.729.280; 4 Serisi ₺10.107.480 (%57) daha ucuz.
4 Serisi benzin motorla 170 HP, M3 benzin motorla 550 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma 4 Serisi için 8,6 sn, M3 için 3,4 sn; M3 5,2 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol 4 Serisi için yaklaşık ₺427, M3 için ₺663 tutuyor; 4 Serisi her 100 km'de ₺236 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil 4 Serisi için yaklaşık 908 km, M3 için 584 km; uzun yolda 4 Serisi daha seyrek durur.
İki araç da yaklaşık 4.790 mm uzunluğunda. Aks mesafesi M3 tarafında 1 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi 4 Serisi için 470 litre, M3 için 480 litre; aile ve uzun yol kullanımında M3 10 litre önde.
Yıllık MTV 4 Serisi için yaklaşık ₺12.028, M3 için ₺70.018.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında BMW M3 54 puanla önde (diğeri 50). Fiyatına göre bakıldığında ise 4 Serisi daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse 4 Serisi, bagaj ve aile kullanımıysa M3 daha mantıklı bir seçim.
- 4 Serisi mi M3 mi daha ucuz?
- 4 Serisi. Güncel kasko değeri ₺7.621.800, M3 için ₺17.729.280; aradaki fark ₺10.107.480.
- 4 Serisi mi M3 mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde 4 Serisi. 100 km için ₺427 harcıyor, M3 ₺663; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺35.473.
- 4 Serisi mi M3 mi daha geniş?
- Bagajda M3: 480 litre, 4 Serisi için 470 litre. Aks mesafesinde M3 önde.











