Alpine A290 vs Volkswagen Polo
32 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Alpine A290 vs Volkswagen Polo karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Alpine A290, 5 kategorinin 2 tanesini alıyor.
A290 genel puanda önde, ancak euro ncap bakımından Polo daha iyi: 5 yıldız / 4 yıldız.
Genel değerlendirmede Alpine A290 öne çıkıyor (Kalite 54 - 41). Fiyatına göre ise Volkswagen Polo daha iyi bir alım (Değer 47 - 31).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2025 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 66Performans11
- 47Ekonomi60
- 25Kullanışlılık28
- 73Güvenlik73
- 55Konfor & Donanım24
20 ölçütten 17'i karşılaştırıldı.
- A290 park yardımı bakımından önde: Geri görüş kamerası / Yok.
- Polo daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
- A290 0-100 km/s'e 9,1 sn daha hızlı ulaşıyor.
Tüm veriler
| Özellik | Alpine A290 A290 GT PerformanceB · Hatchback · 2025–2026₺2.240.000 | Volkswagen Polo Polo 1.0 80 ImpressionB · Hatchback · 2021–2025₺1.358.884 |
|---|---|---|
| GüçHP | 220EN İYİ | 80 |
| TorkNm | 300EN İYİ | 93 |
| 0-100 km/ssn | 6,4EN İYİ | 15,5 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/skarşılaştırma dışı | - | 171 |
| Enerji maliyeti₺/100kmkarşılaştırma dışı | - | 335 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 380 | 784EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 116 |
| Bagaj hacmiL | 326 | 351EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.530 | 2.548 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 3.990 | 4.053 |
| Genişlikmm | 1.820 | 1.751 |
| Yükseklikmm | 1.520 | 1.446 |
| Ağırlıkkg | 1.479 | 1.105 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 5EN İYİ |
| Hava yastığıkarşılaştırma dışı | 6 | - |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Yok |
| Park yardımı | Geri görüş kamerasıEN İYİ | Yok |
| Klima | OtomatikEN İYİ | Manuel |
| Hız sabitleyici | Yok | Yok |
| Ekran | 10.1"EN İYİ | 6.5" |
| Cam tavan | Yok | Yok |
| LED far | Var | Var |
| Anahtarsız giriş | VarEN İYİ | Yok |
| Döşeme | Kumaş | Kumaş |
| Isıtmalı koltuk | VarEN İYİ | Yok |
| Fiyat | ₺2.240.000 | ₺1.358.884 |
| Yıllık MTV | ₺14.586 | ₺6.902 |
| Yıllık değer koruma% | 89,8 | 93,2 |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Alpine A290 mı Volkswagen Polo mu?
Alpine A290 ile Volkswagen Polo B segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri A290 için ₺2.240.000, Polo için ₺1.358.884; Polo ₺881.116 (%39) daha ucuz.
A290 elektrik motorla 220 HP, Polo benzin motorla 80 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma A290 için 6,4 sn, Polo için 15,5 sn; A290 9,1 saniye daha hızlı. Tek şarj veya depoyla menzil A290 için yaklaşık 380 km, Polo için 784 km; uzun yolda Polo daha seyrek durur.
Uzunluk A290 için 3.990 mm, Polo için 4.053 mm; Polo 63 mm daha uzun. Aks mesafesi Polo tarafında 18 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi A290 için 326 litre, Polo için 351 litre; aile ve uzun yol kullanımında Polo 25 litre önde.
Euro NCAP'te A290 4 yıldız (2025), Polo 5 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz.
Yıllık MTV A290 için yaklaşık ₺14.586, Polo için ₺6.902. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre A290 yılda yaklaşık %10, Polo %7 değer kaybediyor; Polo değerini daha iyi koruyor.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Alpine A290 54 puanla önde (diğeri 41). Fiyatına göre bakıldığında ise Polo daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor.
- A290 mı Polo mu daha ucuz?
- Polo. Güncel kasko değeri ₺1.358.884, A290 için ₺2.240.000; aradaki fark ₺881.116.
- A290 mı Polo mu daha geniş?
- Bagajda Polo: 351 litre, A290 için 326 litre. Aks mesafesinde Polo önde.
- A290 mı Polo mu daha az değer kaybediyor?
- Polo. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Polo için %7, A290 için %10.











