araçkarşılaştır.com

Alpine A290 vs Mini Cooper

34 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09

Model düzeyinde genel bakış: Alpine A290 vs Mini Cooper karşılaştırması

Karşılaştırma sonucu

KARŞILAŞTIRMA KARARI

Alpine A290, 4 kategorinin 3 tanesini alıyor.

Genel değerlendirmede Alpine A290 öne çıkıyor (Kalite 52 - 45). Fiyatına göre de aynı araç önde.

GENEL PUAN · ÖNDE
52
Alpine A290 · Değer 30
GENEL PUAN
45
Mini Cooper · Değer 29

Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2025 ve 2014). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.

Kategori puanları

0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil

Alpine A290Mini Cooper
  • 66Performans57
  • 47Ekonomi38
  • 25Kullanışlılık14
  • 67Güvenlik67
  • Konfor & Donanımveri yetersiz

20 ölçütten 9'i karşılaştırıldı.

  • A290 bagajı 115 litre daha büyük.
  • A290 36 HP daha güçlü.
  • A290 tek depoyla ~150 km daha fazla yol gidiyor.

Tüm veriler

ÖzellikAlpine A290 A290 GT PerformanceB · Hatchback · 2025–2026₺2.240.000Mini Cooper Mini Cooper SE 184 Elektrik InspiredB · Hatchback · 2021–2023₺2.224.982
GüçHP220EN İYİ184
TorkNm300EN İYİ270
0-100 km/ssn6,4EN İYİ7,3
ÇekişÖnden çekişÖnden çekiş
Azami hızkm/skarşılaştırma dışı-150
Enerji maliyeti₺/100kmkarşılaştırma dışı-68
0,68 ₺/km
Menzil (dolu depo/şarj)km380EN İYİ230
CO₂ emisyonug/km00
Enerji tüketimikWh/100kmkarşılaştırma dışı-15,8
BataryakWh52,029,0
DC hızlı şarj (10-80%)dk3030
Bagaj hacmiL326EN İYİ211
Aks mesafesimm2.530EN İYİ2.495
Koltuk54
Kapıkarşılaştırma dışı5-
Uzunlukmm3.9903.876
Genişlikmm1.8201.727
Yükseklikmm1.5201.414
Ağırlıkkg1.4791.150
Euro NCAPyıldız4
2025 testi
4
2014 testi
Hava yastığı66
Park yardımıkarşılaştırma dışıGeri görüş kamerası-
Klimakarşılaştırma dışıOtomatik-
Hız sabitleyicikarşılaştırma dışıYok-
Ekrankarşılaştırma dışı10.1"-
Cam tavankarşılaştırma dışıYok-
LED farkarşılaştırma dışıVar-
Anahtarsız girişkarşılaştırma dışıVar-
Döşemekarşılaştırma dışıKumaş-
Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışıVar-
Fiyat₺2.240.000
kasko değeri
₺2.224.982
kasko değeri
Yıllık MTV₺14.586₺7.593
Yıllık değer koruma%89,886,5
Garantiyıl22

Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri

Alpine A290 mı Mini Cooper mi?

Alpine A290 ile Mini Cooper B segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri A290 için ₺2.240.000, Cooper için ₺2.224.982; Cooper ₺15.018 (%1) daha ucuz.

A290 elektrik motorla 220 HP, Cooper elektrik motorla 184 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma A290 için 6,4 sn, Cooper için 7,3 sn; A290 0,9 saniye daha hızlı. Tek şarj veya depoyla menzil A290 için yaklaşık 380 km, Cooper için 230 km; uzun yolda A290 daha seyrek durur.

Uzunluk A290 için 3.990 mm, Cooper için 3.876 mm; A290 114 mm daha uzun. Aks mesafesi A290 tarafında 35 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi A290 için 326 litre, Cooper için 211 litre; aile ve uzun yol kullanımında A290 115 litre önde.

Euro NCAP'te A290 4 yıldız (2025), Cooper 4 yıldız (2014) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.

Yıllık MTV A290 için yaklaşık ₺14.586, Cooper için ₺7.593. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre A290 yılda yaklaşık %10, Cooper %14 değer kaybediyor; A290 değerini daha iyi koruyor.

Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Alpine A290 52 puanla önde (diğeri 45). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde.

A290 mı Cooper mi daha ucuz?
Cooper. Güncel kasko değeri ₺2.224.982, A290 için ₺2.240.000; aradaki fark ₺15.018.
A290 mı Cooper mi daha geniş?
Bagajda A290: 326 litre, Cooper için 211 litre. Aks mesafesinde A290 önde.
A290 mı Cooper mi daha az değer kaybediyor?
A290. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp A290 için %10, Cooper için %14.
EKLENENLER0/2

Yanlış bilgi bildir

Kişisel bilgi istemiyoruz; bildiriminiz kimliksiz kaydedilir.