Alpine A290 vs Skoda Fabia
32 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Alpine A290 vs Skoda Fabia karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Skoda Fabia, 5 kategorinin 4 tanesini alıyor.
Fabia genel puanda önde, ancak 0-100 km/s bakımından A290 daha iyi: 6,4 sn / 10,0 sn.
Genel değerlendirmede Skoda Fabia öne çıkıyor (Kalite 55 - 53). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2025 ve 2021). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 66Performans33
- 47Ekonomi59
- 25Kullanışlılık32
- 73Güvenlik89
- 53Konfor & Donanım57
20 ölçütten 17'i karşılaştırıldı.
- Fabia daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
- A290 0-100 km/s'e 3,6 sn daha hızlı ulaşıyor.
- A290 110 HP daha güçlü.
Tüm veriler
| Özellik | Alpine A290 A290 GT PerformanceB · Hatchback · 2025–2026₺2.240.000 | Skoda Fabia Fabia 1.0 TSI 110 DSG PremiumB · Hatchback · 2022–2024₺1.551.197 |
|---|---|---|
| GüçHP | 220EN İYİ | 110 |
| TorkNm | 300EN İYİ | 200 |
| 0-100 km/ssn | 6,4EN İYİ | 10,0 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/skarşılaştırma dışı | - | 194 |
| Enerji maliyeti₺/100kmkarşılaştırma dışı | - | 342 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 380 | 769EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 119 |
| Bagaj hacmiL | 326 | 380EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.530 | 2.564EN İYİ |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 3.990 | 4.108 |
| Genişlikmm | 1.820 | 1.780 |
| Yükseklikmm | 1.520 | 1.459 |
| Ağırlıkkg | 1.479 | 1.132 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 5EN İYİ |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Park yardımı | Geri görüş kamerası | Geri görüş kamerası |
| Klima | Otomatik | Çift bölgeliEN İYİ |
| Hız sabitleyici | Yok | StandartEN İYİ |
| Ekrankarşılaştırma dışı | 10.1" | - |
| Cam tavan | Yok | Yok |
| LED far | Var | Var |
| Anahtarsız giriş | Var | Var |
| Döşeme | Kumaş | Kumaş |
| Isıtmalı koltuk | VarEN İYİ | Yok |
| Fiyat | ₺2.240.000 | ₺1.551.197 |
| Yıllık MTV | ₺14.586 | ₺6.902 |
| Yıllık değer koruma% | 89,8 | 93,0 |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Alpine A290 mı Skoda Fabia mı?
Alpine A290 ile Skoda Fabia B segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri A290 için ₺2.240.000, Fabia için ₺1.551.197; Fabia ₺688.803 (%31) daha ucuz.
A290 elektrik motorla 220 HP, Fabia benzin motorla 110 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma A290 için 6,4 sn, Fabia için 10,0 sn; A290 3,6 saniye daha hızlı. Tek şarj veya depoyla menzil A290 için yaklaşık 380 km, Fabia için 769 km; uzun yolda Fabia daha seyrek durur.
Uzunluk A290 için 3.990 mm, Fabia için 4.108 mm; Fabia 118 mm daha uzun. Aks mesafesi Fabia tarafında 34 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi A290 için 326 litre, Fabia için 380 litre; aile ve uzun yol kullanımında Fabia 54 litre önde.
Euro NCAP'te A290 4 yıldız (2025), Fabia 5 yıldız (2021) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV A290 için yaklaşık ₺14.586, Fabia için ₺6.902. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre A290 yılda yaklaşık %10, Fabia %7 değer kaybediyor; Fabia değerini daha iyi koruyor.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Skoda Fabia 55 puanla önde (diğeri 53). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde.
- A290 mı Fabia mı daha ucuz?
- Fabia. Güncel kasko değeri ₺1.551.197, A290 için ₺2.240.000; aradaki fark ₺688.803.
- A290 mı Fabia mı daha geniş?
- Bagajda Fabia: 380 litre, A290 için 326 litre. Aks mesafesinde Fabia önde.
- A290 mı Fabia mı daha az değer kaybediyor?
- Fabia. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Fabia için %7, A290 için %10.











