Alpine A290 vs Citroen C3
31 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Alpine A290 vs Citroen C3 karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Alpine A290, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.
A290 genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından C3 daha iyi: 778 km / 380 km.
Genel değerlendirmede Alpine A290 öne çıkıyor (Kalite 52 - 43). Fiyatına göre ise Citroen C3 daha iyi bir alım (Değer 62 - 30).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Bu iki araç farklı sınıflarda; puanlar yine de aynı mutlak ölçeklere göre hesaplanır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2025 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 66Performans17
- 47Ekonomi58
- 25Kullanışlılık23
- 67Güvenlik67
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 9'i karşılaştırıldı.
- A290 0-100 km/s'e 6,4 sn daha hızlı ulaşıyor.
- A290 137 HP daha güçlü.
- C3 tek depoyla ~398 km daha fazla yol gidiyor.
Tüm veriler
| Özellik | Alpine A290 A290 GT PerformanceB · Hatchback · 2025–2026₺2.240.000 | Citroen C3 C3 Feel Bold Business 1.2 PURETECH 83 BMV5B · Hatchback · 2021–2021₺952.260 |
|---|---|---|
| GüçHP | 220EN İYİ | 83 |
| TorkNm | 300EN İYİ | 118 |
| 0-100 km/ssn | 6,4EN İYİ | 12,8 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/skarşılaştırma dışı | - | 169 |
| Enerji maliyeti₺/100kmkarşılaştırma dışı | - | 355 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 380 | 778EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 123 |
| Bagaj hacmiL | 326EN İYİ | 300 |
| Aks mesafesimm | 2.530 | 2.540 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 3.990 | 3.996 |
| Genişlikmm | 1.820 | 1.749 |
| Yükseklikmm | 1.520 | 1.474 |
| Ağırlıkkg | 1.479 | 1.090 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 4 |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | Geri görüş kamerası | - |
| Klimakarşılaştırma dışı | Otomatik | - |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | Yok | - |
| Ekrankarşılaştırma dışı | 10.1" | - |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | Yok | - |
| LED farkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Döşemekarşılaştırma dışı | Kumaş | - |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Fiyat | ₺2.240.000 | ₺952.260 |
| Yıllık MTV | ₺14.586 | ₺4.807 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | 89,8 | - |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Alpine A290 mı Citroen C3 mi?
Alpine A290 ile Citroen C3 B segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri A290 için ₺2.240.000, C3 için ₺952.260; C3 ₺1.287.740 (%57) daha ucuz.
A290 elektrik motorla 220 HP, C3 benzin motorla 83 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma A290 için 6,4 sn, C3 için 12,8 sn; A290 6,4 saniye daha hızlı. Tek şarj veya depoyla menzil A290 için yaklaşık 380 km, C3 için 778 km; uzun yolda C3 daha seyrek durur.
İki araç da yaklaşık 3.990 mm uzunluğunda. Aks mesafesi C3 tarafında 10 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi A290 için 326 litre, C3 için 300 litre; aile ve uzun yol kullanımında A290 26 litre önde.
Euro NCAP'te A290 4 yıldız (2025), C3 4 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV A290 için yaklaşık ₺14.586, C3 için ₺4.807.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Alpine A290 52 puanla önde (diğeri 43). Fiyatına göre bakıldığında ise C3 daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor.
- A290 mı C3 mi daha ucuz?
- C3. Güncel kasko değeri ₺952.260, A290 için ₺2.240.000; aradaki fark ₺1.287.740.
- A290 mı C3 mi daha geniş?
- Bagajda A290: 326 litre, C3 için 300 litre. Aks mesafesinde C3 önde.












