Alfa Romeo Stelvio vs Land Rover Velar
35 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Alfa Romeo Stelvio vs Land Rover Velar karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
İki araç arasında genel bir kazanan belirlemek için yeterli ortak veri yok.
Stelvio ile Velar genel puanda başa baş (64); önceliklerinize göre kategori çubuklarına bakın.
Bu iki araç farklı sınıflarda; puanlar yine de aynı mutlak ölçeklere göre hesaplanır.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 77Performans72
- 37Ekonomi27
- 57Kullanışlılık71
- 87Güvenlik87
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 12'i karşılaştırıldı.
- Stelvio her 100 km'de yaklaşık 145 ₺ daha az enerji harcıyor (%22 daha ekonomik).
- Velar bagajı 148 litre daha büyük.
- Stelvio 0-100 km/s'e 1,6 sn daha hızlı ulaşıyor.
Tüm veriler
| Özellik | Alfa Romeo Stelvio Stelvio 2.0 280 Veloce AWD ATD-SUV · SUV · 2020–2022₺4.001.557 | Land Rover Velar Velar 2.0 P300 R-dynamic SD-SUV · SUV · 2020–2020₺7.577.120 |
|---|---|---|
| GüçHP | 280 | 300EN İYİ |
| TorkNm | 400 | 400 |
| 0-100 km/ssn | 5,7EN İYİ | 7,3 |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 230 | 209 |
| Motor hacmicc | 2.000 | 2.000 |
| Silindir | 4 | 4 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 8 | 8 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 506EN İYİ | 650 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 831 | 838 |
| CO₂ emisyonug/km | 175EN İYİ | 226 |
| Yakıt tüketimiL/100km | 7,7 | 9,9 |
| Bagaj hacmiL | 525 | 673EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.818 | 2.874EN İYİ |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.687 | 4.797 |
| Genişlikmm | 1.903 | 1.930 |
| Yükseklikmm | 1.671 | 1.665 |
| Ağırlıkkg | 1.660 | 1.900 |
| DepoL | 64 | 83 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 6 | 6 |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | Adaptif | - |
| Ekrankarşılaştırma dışı | 8.8" | - |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | Var | - |
| LED far | Var | Var |
| Döşemekarşılaştırma dışı | Deri | - |
| Fiyat | ₺4.001.557 | ₺7.577.120 |
| Yıllık MTV | ₺25.784 | ₺15.147 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | 88,5 | - |
| Garantiyıl | 2 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Alfa Romeo Stelvio mu Land Rover Velar mı?
Alfa Romeo Stelvio ile Land Rover Velar D-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Stelvio için ₺4.001.557, Velar için ₺7.577.120; Stelvio ₺3.575.563 (%47) daha ucuz.
Stelvio benzin motorla 280 HP, Velar benzin motorla 300 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Stelvio için 5,7 sn, Velar için 7,3 sn; Stelvio 1,6 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Stelvio için yaklaşık ₺506, Velar için ₺650 tutuyor; Stelvio her 100 km'de ₺145 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Stelvio için yaklaşık 831 km, Velar için 838 km; uzun yolda Velar daha seyrek durur.
Uzunluk Stelvio için 4.687 mm, Velar için 4.797 mm; Velar 110 mm daha uzun. Aks mesafesi Velar tarafında 56 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Stelvio için 525 litre, Velar için 673 litre; aile ve uzun yol kullanımında Velar 148 litre önde.
Euro NCAP'te Stelvio 5 yıldız (2017), Velar 5 yıldız (2017) almış. İkisinde de 6 hava yastığı var.
Yıllık MTV Stelvio için yaklaşık ₺25.784, Velar için ₺15.147. Garanti süresi Stelvio için 2 yıl, Velar için 3 yıl.
Ağırlıklı toplamda iki araç başa baş (64 puan). Öncelik düşük yakıt gideriyse Stelvio, bagaj ve aile kullanımıysa Velar daha mantıklı bir seçim.
- Stelvio mu Velar mı daha ucuz?
- Stelvio. Güncel kasko değeri ₺4.001.557, Velar için ₺7.577.120; aradaki fark ₺3.575.563.
- Stelvio mu Velar mı daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Stelvio. 100 km için ₺506 harcıyor, Velar ₺650; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺21.678.
- Stelvio mu Velar mı daha geniş?
- Bagajda Velar: 673 litre, Stelvio için 525 litre. Aks mesafesinde Velar önde.












