araçkarşılaştır.com

Renault Captur vs Seat Arona

29 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09

Model düzeyinde genel bakış: Renault Captur vs Seat Arona karşılaştırması

Karşılaştırma sonucu

KARŞILAŞTIRMA KARARI

Renault Captur, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.

Captur genel puanda önde, ancak enerji maliyeti bakımından Arona daha iyi: 336 ₺/100km / 361 ₺/100km.

Genel değerlendirmede Renault Captur öne çıkıyor (Kalite 57 - 53). Fiyatına göre de aynı araç önde.

GENEL PUAN · ÖNDE
57
Renault Captur · Değer 61
GENEL PUAN
53
Seat Arona · Değer 46

Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2019 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.

Kategori puanları

0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil

Renault CapturSeat Arona
  • 40Performans28
  • 55Ekonomi57
  • 39Kullanışlılık34
  • 87Güvenlik87
  • Konfor & Donanımveri yetersiz

21 ölçütten 11'i karşılaştırıldı.

  • Captur 45 HP daha güçlü.
  • Captur 0-100 km/s'e 1,9 sn daha hızlı ulaşıyor.
  • Arona her 100 km'de yaklaşık 25 ₺ daha az enerji harcıyor (%7 daha ekonomik).

Tüm veriler

ÖzellikRenault Captur Captur Touch 1.3 Mild Hybrid EDC 140B-SUV · SUV · 2022–2022₺1.492.744Seat Arona Arona 1.6 TDI SCR 95 DSG S&s XcellenceB-SUV · SUV · 2018–2020₺1.480.910
GüçHP140EN İYİ95
TorkNm240250
0-100 km/ssn9,7EN İYİ11,6
ÇekişÖnden çekişÖnden çekiş
Azami hızkm/s203179
Motor hacmicc1.3001.600
Silindir44
EmişTurboTurbo
Vites sayısı77
Enerji maliyeti₺/100km361
3,61 ₺/km
336EN İYİ
3,36 ₺/km
Menzil (dolu depo/şarj)km873870
CO₂ emisyonug/km126121
Yakıt tüketimiL/100km5,54,6
Bagaj hacmiL422EN İYİ400
Aks mesafesimm2.639EN İYİ2.566
Koltuk55
Kapı55
Uzunlukmm4.2274.138
Genişlikmm1.7971.780
Yükseklikmm1.5761.552
Ağırlıkkg1.2341.165
DepoL4840
Euro NCAPyıldız5
2019 testi
5
2017 testi
Hava yastığı66
ŞanzımanOtomatikOtomatik
Fiyat₺1.492.744
kasko değeri
₺1.480.910
kasko değeri
Yıllık MTV₺4.807₺5.220
Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı-89,4
Garantiyıl32

Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri

Renault Captur mu Seat Arona mı?

Renault Captur ile Seat Arona B-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Captur için ₺1.492.744, Arona için ₺1.480.910; Arona ₺11.834 (%1) daha ucuz.

Captur benzin motorla 140 HP, Arona dizel motorla 95 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Captur için 9,7 sn, Arona için 11,6 sn; Captur 1,9 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Captur için yaklaşık ₺361, Arona için ₺336 tutuyor; Arona her 100 km'de ₺25 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Captur için yaklaşık 873 km, Arona için 870 km; uzun yolda Captur daha seyrek durur.

Uzunluk Captur için 4.227 mm, Arona için 4.138 mm; Captur 89 mm daha uzun. Aks mesafesi Captur tarafında 73 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Captur için 422 litre, Arona için 400 litre; aile ve uzun yol kullanımında Captur 22 litre önde.

Euro NCAP'te Captur 5 yıldız (2019), Arona 5 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 6 hava yastığı var.

Yıllık MTV Captur için yaklaşık ₺4.807, Arona için ₺5.220. Garanti süresi Captur için 3 yıl, Arona için 2 yıl.

Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Renault Captur 57 puanla önde (diğeri 53). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik düşük yakıt gideriyse Arona, bagaj ve aile kullanımıysa Captur daha mantıklı bir seçim.

Captur mu Arona mı daha ucuz?
Arona. Güncel kasko değeri ₺1.480.910, Captur için ₺1.492.744; aradaki fark ₺11.834.
Captur mu Arona mı daha ekonomik?
Yakıt maliyetinde Arona. 100 km için ₺336 harcıyor, Captur ₺361; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺3.735.
Captur mu Arona mı daha geniş?
Bagajda Captur: 422 litre, Arona için 400 litre. Aks mesafesinde Captur önde.
EKLENENLER0/2

Yanlış bilgi bildir

Kişisel bilgi istemiyoruz; bildiriminiz kimliksiz kaydedilir.