Opel Corsa vs Volkswagen Polo
32 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Opel Corsa vs Volkswagen Polo karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Opel Corsa, 5 kategorinin 4 tanesini alıyor.
Corsa genel puanda önde, ancak euro ncap bakımından Polo daha iyi: 5 yıldız / 4 yıldız.
Genel değerlendirmede Opel Corsa öne çıkıyor (Kalite 62 - 36). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2019 ve 2017). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 47Performans11
- 74Ekonomi56
- 24Kullanışlılık28
- 80Güvenlik55
- 77Konfor & Donanım24
20 ölçütten 19'i karşılaştırıldı.
- Corsa şerit takip asistanı bakımından önde: Var / Yok.
- Corsa park yardımı bakımından önde: Geri görüş kamerası / Yok.
- Polo daha yüksek Euro NCAP puanına sahip (5 yıldız).
Tüm veriler
| Özellik | Opel Corsa Corsa-e Ultimate 7.4KWB · Hatchback · 2022–2022₺1.372.135 | Volkswagen Polo Polo 1.0 80 ImpressionB · Hatchback · 2021–2025₺1.358.884 |
|---|---|---|
| GüçHP | 136EN İYİ | 80 |
| TorkNm | 260EN İYİ | 93 |
| 0-100 km/ssn | 8,1EN İYİ | 15,5 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 150 | 171 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 69EN İYİ | 335 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 357 | 784EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 116 |
| Bagaj hacmiL | 309 | 351EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.538 | 2.548 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.060 | 4.053 |
| Genişlikmm | 1.765 | 1.751 |
| Yükseklikmm | 1.435 | 1.446 |
| Ağırlıkkg | 1.090 | 1.105 |
| Euro NCAPyıldız | 4 | 5EN İYİ |
| Hava yastığıkarşılaştırma dışı | 6 | - |
| Şerit takip asistanı | VarEN İYİ | Yok |
| Park yardımı | Geri görüş kamerasıEN İYİ | Yok |
| Klima | OtomatikEN İYİ | Manuel |
| Hız sabitleyici | AdaptifEN İYİ | Yok |
| Ekran | 10"EN İYİ | 6.5" |
| Cam tavan | Yok | Yok |
| LED far | Var | Var |
| Anahtarsız giriş | VarEN İYİ | Yok |
| Döşeme | Yarı deriEN İYİ | Kumaş |
| Isıtmalı koltuk | VarEN İYİ | Yok |
| Fiyat | ₺1.372.135 | ₺1.358.884 |
| Yıllık MTV | ₺3.457 | ₺6.902 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | - | 93,2 |
| Garantiyıl | 2 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Opel Corsa mı Volkswagen Polo mu?
Opel Corsa ile Volkswagen Polo B segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Corsa için ₺1.372.135, Polo için ₺1.358.884; Polo ₺13.251 (%1) daha ucuz.
Corsa elektrik motorla 136 HP, Polo benzin motorla 80 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Corsa için 8,1 sn, Polo için 15,5 sn; Corsa 7,4 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Corsa için yaklaşık ₺69, Polo için ₺335 tutuyor; Corsa her 100 km'de ₺266 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil Corsa için yaklaşık 357 km, Polo için 784 km; uzun yolda Polo daha seyrek durur.
İki araç da yaklaşık 4.060 mm uzunluğunda. Aks mesafesi Polo tarafında 10 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Corsa için 309 litre, Polo için 351 litre; aile ve uzun yol kullanımında Polo 42 litre önde.
Euro NCAP'te Corsa 4 yıldız (2019), Polo 5 yıldız (2017) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz.
Yıllık MTV Corsa için yaklaşık ₺3.457, Polo için ₺6.902.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Opel Corsa 62 puanla önde (diğeri 36). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik düşük yakıt gideriyse Corsa, bagaj ve aile kullanımıysa Polo daha mantıklı bir seçim.
- Corsa mı Polo mu daha ucuz?
- Polo. Güncel kasko değeri ₺1.358.884, Corsa için ₺1.372.135; aradaki fark ₺13.251.
- Corsa mı Polo mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Corsa. 100 km için ₺69 harcıyor, Polo ₺335; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺39.885.
- Corsa mı Polo mu daha geniş?
- Bagajda Polo: 351 litre, Corsa için 309 litre. Aks mesafesinde Polo önde.








