Mini Countryman vs SsangYong Korando
31 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: Mini Countryman E 204 JCW ve Korando G1.5T 4x2 AT Platinum. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Mini Countryman, 5 kategorinin 4 tanesini alıyor.
Countryman genel puanda önde, ancak bagaj hacmi bakımından Korando daha iyi: 551 L / 450 L.
Genel değerlendirmede Mini Countryman öne çıkıyor (Kalite 72 - 58). Fiyatına göre ise SsangYong Korando daha iyi bir alım (Değer 45 - 32).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Bu iki araç farklı sınıflarda; puanlar yine de aynı mutlak ölçeklere göre hesaplanır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2017 ve 2019). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 53Performans41
- 76Ekonomi33
- 43Kullanışlılık53
- 94Güvenlik90
- 90Konfor & Donanım74
20 ölçütten 15'i karşılaştırıldı.
- Countryman her 100 km'de yaklaşık 419 ₺ daha az enerji harcıyor (%85 daha ekonomik).
- Countryman kilometre başına 168 g daha az CO₂ salıyor.
- Countryman hız sabitleyici bakımından önde: Adaptif / Standart.
Tüm veriler
| Özellik | Mini Countryman CountrymanC-SUV · SUV · 2025–2026₺4.056.900 | SsangYong Korando KorandoC-SUV · SUV · 2020–2023₺2.037.195 |
|---|---|---|
| GüçHP | 204EN İYİ | 163 |
| TorkNm | 250 | 260 |
| 0-100 km/ssn | 8,6EN İYİ | 10,8 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 170 | 185 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 73EN İYİ | 493 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 460 | 627EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 168 |
| Bagaj hacmiL | 450 | 551EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.670 | 2.675 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.297 | 4.450 |
| Genişlikmm | 1.822 | 1.870 |
| Yükseklikmm | 1.557 | 1.629 |
| Ağırlıkkg | 1.440 | 1.500 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 8EN İYİ | 6 |
| Şerit takip asistanı | Var | Var |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | - | Geri görüş kamerası |
| Klima | Çift bölgeli | Çift bölgeli |
| Hız sabitleyici | AdaptifEN İYİ | Standart |
| Ekran | 9"EN İYİ | 8" |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | - | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Döşemekarşılaştırma dışı | - | Yarı deri |
| Isıtmalı koltuk | Var | Var |
| Fiyat | ₺4.056.900 | ₺2.037.195 |
| Yıllık MTV | ₺14.586 | ₺9.012 |
| Yıllık değer koruma% | 92,8 | 90,3 |
| Garantiyıl | 2 | 5 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Mini Countryman mı SsangYong Korando mu?
Mini Countryman ile SsangYong Korando C-SUV segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Mini Countryman Mini Countryman E 204 JCW ve SsangYong Korando Korando G1.5T 4x2 AT Platinum. Güncel kasko değeri Countryman için ₺4.056.900, Korando için ₺2.037.195; Korando ₺2.019.705 (%50) daha ucuz.
Countryman elektrik motorla 204 HP, Korando benzin motorla 163 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Countryman için 8,6 sn, Korando için 10,8 sn; Countryman 2,2 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Countryman için yaklaşık ₺73, Korando için ₺493 tutuyor; Countryman her 100 km'de ₺419 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil Countryman için yaklaşık 460 km, Korando için 627 km; uzun yolda Korando daha seyrek durur.
Uzunluk Countryman için 4.297 mm, Korando için 4.450 mm; Korando 153 mm daha uzun. Aks mesafesi Korando tarafında 5 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Countryman için 450 litre, Korando için 551 litre; aile ve uzun yol kullanımında Korando 101 litre önde.
Euro NCAP'te Countryman 5 yıldız (2017), Korando 5 yıldız (2019) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı Countryman için 8, Korando için 6.
Yıllık MTV Countryman için yaklaşık ₺14.586, Korando için ₺9.012. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre Countryman yılda yaklaşık %7, Korando %10 değer kaybediyor; Countryman değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi Countryman için 2 yıl, Korando için 5 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Mini Countryman 72 puanla önde (diğeri 58). Fiyatına göre bakıldığında ise Korando daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse Countryman, bagaj ve aile kullanımıysa Korando daha mantıklı bir seçim.
- Countryman mı Korando mu daha ucuz?
- Korando. Güncel kasko değeri ₺2.037.195, Countryman için ₺4.056.900; aradaki fark ₺2.019.705.
- Countryman mı Korando mu daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Countryman. 100 km için ₺73 harcıyor, Korando ₺493; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺62.885.
- Countryman mı Korando mu daha geniş?
- Bagajda Korando: 551 litre, Countryman için 450 litre. Aks mesafesinde Korando önde.
- Countryman mı Korando mu daha az değer kaybediyor?
- Countryman. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Countryman için %7, Korando için %10.













