Mini Countryman vs Renault Scenic E-Tech Electric
34 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: Mini Countryman E 204 JCW ve Scenic E-tech Esprit Alpine EV87 160KW. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Renault Scenic E-Tech Electric, 5 kategorinin 3 tanesini alıyor.
Scenic E-Tech Electric genel puanda önde, ancak hava yastığı bakımından Countryman daha iyi: 8 / 7.
Genel değerlendirmede Renault Scenic E-Tech Electric öne çıkıyor (Kalite 81 - 76). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2017 ve 2024). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 51Performans58
- 96Ekonomi96
- 43Kullanışlılık58
- 94Güvenlik93
- 90Konfor & Donanım97
20 ölçütten 13'i karşılaştırıldı.
- Scenic E-Tech Electric bagajı 95 litre daha büyük.
- Scenic E-Tech Electric ekran bakımından önde: 12" / 9".
- Scenic E-Tech Electric 115 mm daha uzun aks mesafesiyle arka diz mesafesinde avantajlı.
Tüm veriler
| Özellik | Mini Countryman CountrymanC-SUV · SUV · 2025–2026₺4.056.900 | Renault Scenic E-Tech Electric Scenic E-Tech ElectricC-SUV · SUV · 2026–2026₺3.490.000 |
|---|---|---|
| GüçHP | 204 | 218EN İYİ |
| TorkNm | 250 | 300EN İYİ |
| 0-100 km/ssnkarşılaştırma dışı | 8,6 | - |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/skarşılaştırma dışı | 170 | - |
| Enerji maliyeti₺/100km | 73 | 75 |
| Menzil (dolu depo/şarj)kmkarşılaştırma dışı | 460 | - |
| CO₂ emisyonug/km | 0 | 0 |
| Enerji tüketimikWh/100km | 17,0 | 17,4 |
| BataryakWhkarşılaştırma dışı | 64,0 | - |
| DC hızlı şarj (10-80%)dkkarşılaştırma dışı | 29 | - |
| Bagaj hacmiL | 450 | 545EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.670 | 2.785EN İYİ |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.297 | 4.470 |
| Genişlikmm | 1.822 | 1.864 |
| Yükseklikmm | 1.557 | 1.571 |
| Ağırlıkkg | 1.440 | 1.973 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 8EN İYİ | 7 |
| Şerit takip asistanı | Var | Var |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | - | Geri görüş kamerası |
| Klima | Çift bölgeli | Çift bölgeli |
| Hız sabitleyici | Adaptif | Adaptif |
| Ekran | 9" | 12"EN İYİ |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | - | Var |
| LED farkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Isıtmalı koltuk | Var | Var |
| Fiyat | ₺4.056.900 | ₺3.490.000 |
| Yıllık MTV | ₺14.586 | ₺14.586 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | 92,8 | - |
| Garantiyıl | 2 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Mini Countryman mı Renault Scenic E-Tech Electric mi?
Mini Countryman ile Renault Scenic E-Tech Electric C-SUV segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Mini Countryman Mini Countryman E 204 JCW ve Renault Scenic E-Tech Electric Scenic E-tech Esprit Alpine EV87 160KW. Güncel kasko değeri Countryman için ₺4.056.900, Scenic E-Tech Electric için ₺3.490.000; Scenic E-Tech Electric ₺566.900 (%14) daha ucuz.
Countryman elektrik motorla 204 HP, Scenic E-Tech Electric elektrik motorla 218 HP güç üretiyor. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Countryman için yaklaşık ₺73, Scenic E-Tech Electric için ₺75 tutuyor; Countryman her 100 km'de ₺2 daha az harcıyor.
Uzunluk Countryman için 4.297 mm, Scenic E-Tech Electric için 4.470 mm; Scenic E-Tech Electric 173 mm daha uzun. Aks mesafesi Scenic E-Tech Electric tarafında 115 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Countryman için 450 litre, Scenic E-Tech Electric için 545 litre; aile ve uzun yol kullanımında Scenic E-Tech Electric 95 litre önde.
Euro NCAP'te Countryman 5 yıldız (2017), Scenic E-Tech Electric 5 yıldız (2024) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı Countryman için 8, Scenic E-Tech Electric için 7.
Yıllık MTV ikisinde de yaklaşık ₺14.586. Garanti süresi Countryman için 2 yıl, Scenic E-Tech Electric için 3 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Renault Scenic E-Tech Electric 81 puanla önde (diğeri 76). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik düşük yakıt gideriyse Countryman, bagaj ve aile kullanımıysa Scenic E-Tech Electric daha mantıklı bir seçim.
- Countryman mı Scenic E-Tech Electric mi daha ucuz?
- Scenic E-Tech Electric. Güncel kasko değeri ₺3.490.000, Countryman için ₺4.056.900; aradaki fark ₺566.900.
- Countryman mı Scenic E-Tech Electric mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Countryman. 100 km için ₺73 harcıyor, Scenic E-Tech Electric ₺75; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺259.
- Countryman mı Scenic E-Tech Electric mi daha geniş?
- Bagajda Scenic E-Tech Electric: 545 litre, Countryman için 450 litre. Aks mesafesinde Scenic E-Tech Electric önde.











