Mini Cooper vs Toyota Yaris
29 özellik · 3/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Mini Cooper vs Toyota Yaris karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Toyota Yaris, 3 kategorinin 2 tanesini alıyor.
Yaris genel puanda önde, ancak güç bakımından Cooper daha iyi: 231 HP / 116 HP.
Genel değerlendirmede Toyota Yaris öne çıkıyor (Kalite 43 - 41). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Bu iki araç farklı sınıflarda; puanlar yine de aynı mutlak ölçeklere göre hesaplanır.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 70Performans31
- 38Ekonomi70
- 15Kullanışlılık23
- Güvenlikveri yetersiz
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 9'i karşılaştırıldı.
- Yaris her 100 km'de yaklaşık 197 ₺ daha az enerji harcıyor (%44 daha ekonomik).
- Cooper 115 HP daha güçlü.
- Cooper 0-100 km/s'e 3,3 sn daha hızlı ulaşıyor.
Tüm veriler
| Özellik | Mini Cooper Mini JCW Cabrio 2.0 231 JCWB · Hatchback · 2025–2026₺6.988.900 | Toyota Yaris Yaris 1.5 Hybrid Passion X-pack E-cvt FLB · Hatchback · 2024–2026₺2.760.000 |
|---|---|---|
| GüçHP | 231EN İYİ | 116 |
| TorkNm | 380EN İYİ | 120 |
| 0-100 km/ssn | 6,4EN İYİ | 9,7 |
| Çekiş | Önden çekiş | Önden çekiş |
| Azami hızkm/s | 245 | 175 |
| Motor hacmicc | 1.998 | 1.500 |
| Silindir | 4 | 3 |
| Emiş | Turbo | Atmosferik |
| Vites sayısıkarşılaştırma dışı | 7 | - |
| Enerji maliyeti₺/100km | 447 | 250EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 647 | 947EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 155 | 87EN İYİ |
| Yakıt tüketimiL/100km | 6,8 | 3,8 |
| Bagaj hacmiL | 215 | 286EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.495 | 2.560EN İYİ |
| Koltuk | 4 | 5 |
| Kapı | 2 | 5 |
| Uzunlukmm | 3.879 | 3.940 |
| Genişlikmm | 1.744 | 1.745 |
| Yükseklikmm | 1.431 | 1.500 |
| Ağırlıkkg | 1.455 | 1.085 |
| DepoL | 44 | 36 |
| Euro NCAPyıldızkarşılaştırma dışı | - | 5 |
| Hava yastığıkarşılaştırma dışı | - | 8 |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Fiyat | ₺6.988.900 | ₺2.760.000 |
| Yıllık MTV | ₺33.474 | ₺12.028 |
| Yıllık değer koruma% | 86,4 | 82,9 |
| Garantiyıl | 2 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Mini Cooper mi Toyota Yaris mi?
Mini Cooper ile Toyota Yaris B segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Cooper için ₺6.988.900, Yaris için ₺2.760.000; Yaris ₺4.228.900 (%61) daha ucuz.
Cooper benzin motorla 231 HP, Yaris hibrit motorla 116 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Cooper için 6,4 sn, Yaris için 9,7 sn; Cooper 3,3 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Cooper için yaklaşık ₺447, Yaris için ₺250 tutuyor; Yaris her 100 km'de ₺197 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Cooper için yaklaşık 647 km, Yaris için 947 km; uzun yolda Yaris daha seyrek durur.
Uzunluk Cooper için 3.879 mm, Yaris için 3.940 mm; Yaris 61 mm daha uzun. Aks mesafesi Yaris tarafında 65 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Cooper için 215 litre, Yaris için 286 litre; aile ve uzun yol kullanımında Yaris 71 litre önde.
Yıllık MTV Cooper için yaklaşık ₺33.474, Yaris için ₺12.028. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre Cooper yılda yaklaşık %14, Yaris %17 değer kaybediyor; Cooper değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi Cooper için 2 yıl, Yaris için 3 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Toyota Yaris 43 puanla önde (diğeri 41). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik ekonomiyse Yaris, performanssa Cooper öne çıkıyor.
- Cooper mi Yaris mi daha ucuz?
- Yaris. Güncel kasko değeri ₺2.760.000, Cooper için ₺6.988.900; aradaki fark ₺4.228.900.
- Cooper mi Yaris mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Yaris. 100 km için ₺250 harcıyor, Cooper ₺447; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺29.560.
- Cooper mi Yaris mi daha geniş?
- Bagajda Yaris: 286 litre, Cooper için 215 litre. Aks mesafesinde Yaris önde.
- Cooper mi Yaris mi daha az değer kaybediyor?
- Cooper. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Cooper için %14, Yaris için %17.








