Mercedes-Benz EQA vs Volvo XC40
22 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: Eqa 250+ AMG FL ve XC40 2.0 T4 AWD Inscription Geartronic. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Mercedes-Benz EQA, 4 kategorinin 2 tanesini alıyor.
EQA genel puanda önde, ancak bagaj hacmi bakımından XC40 daha iyi: 460 L / 340 L.
Genel değerlendirmede Mercedes-Benz EQA öne çıkıyor (Kalite 66 - 57). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2021 ve 2018). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 57Performans54
- 77Ekonomi36
- 35Kullanışlılık46
- 90Güvenlik90
- Konfor & Donanımveri yetersiz
20 ölçütten 10'i karşılaştırıldı.
- EQA her 100 km'de yaklaşık 411 ₺ daha az enerji harcıyor (%85 daha ekonomik).
- EQA kilometre başına 169 g daha az CO₂ salıyor.
- XC40 bagajı 120 litre daha büyük.
Tüm veriler
| Özellik | Mercedes-Benz EQA EQAC-SUV · SUV · 2023–2026₺3.911.800 | Volvo XC40 XC40C-SUV · SUV · 2018–2020₺2.783.368 |
|---|---|---|
| GüçHP | 190 | 190 |
| TorkNm | 385EN İYİ | 300 |
| 0-100 km/ssn | 8,6 | 8,5 |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/skarşılaştırma dışı | - | 210 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 75EN İYİ | 486 |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 496 | 730EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 0EN İYİ | 169 |
| Bagaj hacmiL | 340 | 460EN İYİ |
| Aks mesafesimm | 2.729 | 2.702 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.463 | 4.425 |
| Genişlikmm | 1.834 | 1.863 |
| Yükseklikmm | 1.620 | 1.652 |
| Ağırlıkkg | 2.040 | 1.650 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 7 | 7 |
| Fiyat | ₺3.911.800 | ₺2.783.368 |
| Yıllık MTV | ₺10.460 | ₺15.147 |
| Yıllık değer koruma% | 90,8 | 88,3 |
| Garantiyıl | 4 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Mercedes-Benz EQA mı Volvo XC40 mu?
Mercedes-Benz EQA ile Volvo XC40 C-SUV segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Mercedes-Benz EQA Eqa 250+ AMG FL ve Volvo XC40 XC40 2.0 T4 AWD Inscription Geartronic. Güncel kasko değeri EQA için ₺3.911.800, XC40 için ₺2.783.368; XC40 ₺1.128.432 (%29) daha ucuz.
EQA elektrik motorla 190 HP, XC40 benzin motorla 190 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma EQA için 8,6 sn, XC40 için 8,5 sn; XC40 0,1 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol EQA için yaklaşık ₺75, XC40 için ₺486 tutuyor; EQA her 100 km'de ₺411 daha az harcıyor. Tek şarj veya depoyla menzil EQA için yaklaşık 496 km, XC40 için 730 km; uzun yolda XC40 daha seyrek durur.
Uzunluk EQA için 4.463 mm, XC40 için 4.425 mm; EQA 38 mm daha uzun. Aks mesafesi EQA tarafında 27 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi EQA için 340 litre, XC40 için 460 litre; aile ve uzun yol kullanımında XC40 120 litre önde.
Euro NCAP'te EQA 5 yıldız (2021), XC40 5 yıldız (2018) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. İkisinde de 7 hava yastığı var.
Yıllık MTV EQA için yaklaşık ₺10.460, XC40 için ₺15.147. Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre EQA yılda yaklaşık %9, XC40 %12 değer kaybediyor; EQA değerini daha iyi koruyor. Garanti süresi EQA için 4 yıl, XC40 için 2 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Mercedes-Benz EQA 66 puanla önde (diğeri 57). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik düşük yakıt gideriyse EQA, bagaj ve aile kullanımıysa XC40 daha mantıklı bir seçim.
- EQA mı XC40 mi daha ucuz?
- XC40. Güncel kasko değeri ₺2.783.368, EQA için ₺3.911.800; aradaki fark ₺1.128.432.
- EQA mı XC40 mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde EQA. 100 km için ₺75 harcıyor, XC40 ₺486; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺61.641.
- EQA mı XC40 mi daha geniş?
- Bagajda XC40: 460 litre, EQA için 340 litre. Aks mesafesinde EQA önde.
- EQA mı XC40 mi daha az değer kaybediyor?
- EQA. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp EQA için %9, XC40 için %12.













