Land Rover Velar vs Volvo XC60
30 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: Velar 2.0 P300 R-dynamic S ve XC60 Recharge T8 AWD ULTIMATEBLACK2.0 310+145. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Volvo XC60, 4 kategorinin 3 tanesini alıyor.
XC60 genel puanda önde, ancak bagaj hacmi bakımından Velar daha iyi: 673 L / 483 L.
Genel değerlendirmede Volvo XC60 öne çıkıyor (Kalite 71 - 64). Fiyatına göre de aynı araç önde.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 72Performans93
- 27Ekonomi46
- 71Kullanışlılık56
- 87Güvenlik90
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 11'i karşılaştırıldı.
- XC60 kilometre başına 198 g daha az CO₂ salıyor.
- Velar bagajı 190 litre daha büyük.
- XC60 0-100 km/s'e 2,4 sn daha hızlı ulaşıyor.
Tüm veriler
| Özellik | Land Rover Velar VelarD-SUV · SUV · 2020–2020₺7.577.120 | Volvo XC60 XC60D-SUV · SUV · 2023–2025₺5.848.414 |
|---|---|---|
| GüçHP | 300 | 455EN İYİ |
| TorkNm | 400 | 709EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 7,3 | 4,9EN İYİ |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 209 | 180 |
| Motor hacmicc | 2.000 | 2.000 |
| Silindir | 4 | 4 |
| Emiş | Turbo | Turbo |
| Vites sayısı | 8 | 8 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 650 | 532EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 838 | 877EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 226 | 28EN İYİ |
| Yakıt tüketimiL/100km | 9,9 | 8,1 |
| Bagaj hacmiL | 673EN İYİ | 483 |
| Aks mesafesimm | 2.874 | 2.865 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.797 | 4.688 |
| Genişlikmm | 1.930 | 1.902 |
| Yükseklikmm | 1.665 | 1.658 |
| Ağırlıkkg | 1.900 | 2.100 |
| DepoL | 83 | 71 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 6 | 7EN İYİ |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| LED farkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Fiyat | ₺7.577.120 | ₺5.848.414 |
| Yıllık MTV | ₺15.147 | ₺33.474 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | - | 99,5 |
| Garantiyıl | 3 | 2 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Land Rover Velar mı Volvo XC60 mu?
Land Rover Velar ile Volvo XC60 D-SUV segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Land Rover Velar Velar 2.0 P300 R-dynamic S ve Volvo XC60 XC60 Recharge T8 AWD ULTIMATEBLACK2.0 310+145. Güncel kasko değeri Velar için ₺7.577.120, XC60 için ₺5.848.414; XC60 ₺1.728.706 (%23) daha ucuz.
Velar benzin motorla 300 HP, XC60 şarjlı hibrit (phev) motorla 455 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Velar için 7,3 sn, XC60 için 4,9 sn; XC60 2,4 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Velar için yaklaşık ₺650, XC60 için ₺532 tutuyor; XC60 her 100 km'de ₺118 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Velar için yaklaşık 838 km, XC60 için 877 km; uzun yolda XC60 daha seyrek durur.
Uzunluk Velar için 4.797 mm, XC60 için 4.688 mm; Velar 109 mm daha uzun. Aks mesafesi Velar tarafında 9 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Velar için 673 litre, XC60 için 483 litre; aile ve uzun yol kullanımında Velar 190 litre önde.
Euro NCAP'te Velar 5 yıldız (2017), XC60 5 yıldız (2017) almış. Hava yastığı sayısı Velar için 6, XC60 için 7.
Yıllık MTV Velar için yaklaşık ₺15.147, XC60 için ₺33.474. Garanti süresi Velar için 3 yıl, XC60 için 2 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Volvo XC60 71 puanla önde (diğeri 64). Fiyatına göre bakıldığında da aynı araç önde. Öncelik düşük yakıt gideriyse XC60, bagaj ve aile kullanımıysa Velar daha mantıklı bir seçim.
- Velar mı XC60 mi daha ucuz?
- XC60. Güncel kasko değeri ₺5.848.414, Velar için ₺7.577.120; aradaki fark ₺1.728.706.
- Velar mı XC60 mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde XC60. 100 km için ₺532 harcıyor, Velar ₺650; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺17.736.
- Velar mı XC60 mi daha geniş?
- Bagajda Velar: 673 litre, XC60 için 483 litre. Aks mesafesinde Velar önde.











