Land Rover Velar vs Mercedes-Benz GLC
31 özellik · 3/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Bu karşılaştırma her modelin temsili donanımıyla yapılmıştır: Velar 2.0 P300 R-dynamic S ve Glc 400 4MATIC AMG. Belirli donanımları karşılaştırmak için donanım karşılaştırmasına geçin.
Karşılaştırma sonucu
Mercedes-Benz GLC, 3 kategorinin 2 tanesini alıyor.
GLC genel puanda önde, ancak menzil (dolu depo/şarj) bakımından Velar daha iyi: 838 km / 638 km.
Genel değerlendirmede Mercedes-Benz GLC öne çıkıyor (Kalite 75 - 62). Fiyatına göre ise Land Rover Velar daha iyi bir alım (Değer 26 - 16).
Farklı yakıt türleri: motora özgü satırlar bilgi amaçlı gösterilir; puanlama ortak ölçütler üzerinden yapılır.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 72Performans96
- 47Ekonomi64
- 71Kullanışlılık68
- Güvenlikveri yetersiz
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 9'i karşılaştırıldı.
- GLC kilometre başına 226 g daha az CO₂ salıyor.
- GLC 0-100 km/s'e 3,0 sn daha hızlı ulaşıyor.
- GLC 400 Nm daha fazla tork üretiyor.
Tüm veriler
| Özellik | Land Rover Velar VelarD-SUV · SUV · 2020–2020₺7.577.120 | Mercedes-Benz GLC GLCD-SUV · SUV · 2026–2026₺6.850.000 |
|---|---|---|
| GüçHP | 300 | 489EN İYİ |
| TorkNm | 400 | 800EN İYİ |
| 0-100 km/ssn | 7,3 | 4,3EN İYİ |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 209 | 210 |
| Enerji maliyeti₺/100kmkarşılaştırma dışı | 650 | - |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 838EN İYİ | 638 |
| CO₂ emisyonug/km | 226 | 0EN İYİ |
| Bagaj hacmiL | 673EN İYİ | 570 |
| Aks mesafesimm | 2.874 | 2.972EN İYİ |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.797 | 4.858 |
| Genişlikmm | 1.930 | 1.913 |
| Yükseklikmm | 1.665 | 1.649 |
| Ağırlıkkgkarşılaştırma dışı | 1.900 | - |
| Euro NCAPyıldızkarşılaştırma dışı | 5 | - |
| Hava yastığıkarşılaştırma dışı | 6 | - |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | - | Geri görüş kamerası |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Klimakarşılaştırma dışı | - | Otomatik |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Adaptif |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | - | Var |
| LED far | Var | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Döşemekarşılaştırma dışı | - | Yarı deri |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Fiyat | ₺7.577.120 | ₺6.850.000 |
| Yıllık MTV | ₺15.147 | ₺57.170 |
| Garantiyıl | 3 | 4 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Land Rover Velar mı Mercedes-Benz GLC mi?
Land Rover Velar ile Mercedes-Benz GLC D-SUV segmentinde iki model. Bu karşılaştırma her modelin orta fiyatlı bir donanımı üzerinden yapıldı: Land Rover Velar Velar 2.0 P300 R-dynamic S ve Mercedes-Benz GLC Glc 400 4MATIC AMG. Güncel kasko değeri Velar için ₺7.577.120, GLC için ₺6.850.000; GLC ₺727.120 (%10) daha ucuz.
Velar benzin motorla 300 HP, GLC elektrik motorla 489 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Velar için 7,3 sn, GLC için 4,3 sn; GLC 3,0 saniye daha hızlı. Tek şarj veya depoyla menzil Velar için yaklaşık 838 km, GLC için 638 km; uzun yolda Velar daha seyrek durur.
Uzunluk Velar için 4.797 mm, GLC için 4.858 mm; GLC 61 mm daha uzun. Aks mesafesi GLC tarafında 98 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Velar için 673 litre, GLC için 570 litre; aile ve uzun yol kullanımında Velar 103 litre önde.
Yıllık MTV Velar için yaklaşık ₺15.147, GLC için ₺57.170. Garanti süresi Velar için 3 yıl, GLC için 4 yıl.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Mercedes-Benz GLC 75 puanla önde (diğeri 62). Fiyatına göre bakıldığında ise Velar daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor.
- Velar mı GLC mi daha ucuz?
- GLC. Güncel kasko değeri ₺6.850.000, Velar için ₺7.577.120; aradaki fark ₺727.120.
- Velar mı GLC mi daha geniş?
- Bagajda Velar: 673 litre, GLC için 570 litre. Aks mesafesinde GLC önde.












