Land Rover Velar vs Subaru Forester
39 özellik · 4/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Land Rover Velar vs Subaru Forester karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
Land Rover Velar, 4 kategorinin 3 tanesini alıyor.
Velar genel puanda önde, ancak hava yastığı bakımından Forester daha iyi: 7 / 6.
Genel değerlendirmede Land Rover Velar öne çıkıyor (Kalite 64 - 54). Fiyatına göre ise Subaru Forester daha iyi bir alım (Değer 34 - 26).
Bu iki araç farklı sınıflarda; puanlar yine de aynı mutlak ölçeklere göre hesaplanır.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2017 ve 2019). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 72Performans52
- 27Ekonomi22
- 71Kullanışlılık49
- 87Güvenlik90
- Konfor & Donanımveri yetersiz
21 ölçütten 12'i karşılaştırıldı.
- Velar 195 Nm daha fazla tork üretiyor.
- Velar bagajı 164 litre daha büyük.
- Velar tek depoyla ~299 km daha fazla yol gidiyor.
Tüm veriler
| Özellik | Land Rover Velar Velar 2.0 P300 R-dynamic SD-SUV · SUV · 2020–2020₺7.577.120 | Subaru Forester Forester 2.0i e-boxer XclusiveD-SUV · SUV · 2019–2024₺3.593.614 |
|---|---|---|
| GüçHP | 300EN İYİ | 200 |
| TorkNm | 400EN İYİ | 205 |
| 0-100 km/ssn | 7,3EN İYİ | 8,2 |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 209 | 219 |
| Motor hacmicc | 2.000 | 2.000 |
| Silindir | 4 | 4 |
| Emiş | Turbo | Atmosferik |
| Vites sayısı | 8 | 6 |
| Enerji maliyeti₺/100km | 650 | 585EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 838EN İYİ | 539 |
| CO₂ emisyonug/km | 226 | 204EN İYİ |
| Yakıt tüketimiL/100km | 9,9 | 8,9 |
| Bagaj hacmiL | 673EN İYİ | 509 |
| Aks mesafesimm | 2.874EN İYİ | 2.670 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.797 | 4.625 |
| Genişlikmm | 1.930 | 1.815 |
| Yükseklikmm | 1.665 | 1.730 |
| Ağırlıkkgkarşılaştırma dışı | 1.900 | - |
| DepoL | 83 | 48 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 6 | 7EN İYİ |
| Şerit takip asistanıkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | - | Geri görüş kamerası |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Klimakarşılaştırma dışı | - | Çift bölgeli |
| Hız sabitleyicikarşılaştırma dışı | - | Adaptif |
| Ekrankarşılaştırma dışı | - | 8" |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | - | Var |
| LED far | Var | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Döşemekarşılaştırma dışı | - | Deri |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | - | Var |
| Fiyat | ₺7.577.120 | ₺3.593.614 |
| Yıllık MTV | ₺15.147 | ₺33.474 |
| Yıllık değer koruma%karşılaştırma dışı | - | 94,9 |
| Garantiyıl | 3 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Land Rover Velar mı Subaru Forester mi?
Land Rover Velar ile Subaru Forester D-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Velar için ₺7.577.120, Forester için ₺3.593.614; Forester ₺3.983.506 (%53) daha ucuz.
Velar benzin motorla 300 HP, Forester benzin motorla 200 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Velar için 7,3 sn, Forester için 8,2 sn; Velar 0,9 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Velar için yaklaşık ₺650, Forester için ₺585 tutuyor; Forester her 100 km'de ₺66 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Velar için yaklaşık 838 km, Forester için 539 km; uzun yolda Velar daha seyrek durur.
Uzunluk Velar için 4.797 mm, Forester için 4.625 mm; Velar 172 mm daha uzun. Aks mesafesi Velar tarafında 204 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Velar için 673 litre, Forester için 509 litre; aile ve uzun yol kullanımında Velar 164 litre önde.
Euro NCAP'te Velar 5 yıldız (2017), Forester 5 yıldız (2019) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı Velar için 6, Forester için 7.
Yıllık MTV Velar için yaklaşık ₺15.147, Forester için ₺33.474.
Beş kategorinin ağırlıklı toplamında Land Rover Velar 64 puanla önde (diğeri 54). Fiyatına göre bakıldığında ise Forester daha iyi bir alım: daha düşük bir bedelle puanın büyük kısmını veriyor. Öncelik düşük yakıt gideriyse Forester, bagaj ve aile kullanımıysa Velar daha mantıklı bir seçim.
- Velar mı Forester mi daha ucuz?
- Forester. Güncel kasko değeri ₺3.593.614, Velar için ₺7.577.120; aradaki fark ₺3.983.506.
- Velar mı Forester mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde Forester. 100 km için ₺585 harcıyor, Velar ₺650; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺9.854.
- Velar mı Forester mi daha geniş?
- Bagajda Velar: 673 litre, Forester için 509 litre. Aks mesafesinde Velar önde.













