Land Rover Velar vs Lexus RX
38 özellik · 5/5 kategori puanlandı · fiyat dönemi 2026-09
Model düzeyinde genel bakış: Land Rover Velar vs Lexus RX karşılaştırması
Karşılaştırma sonucu
İki araç arasında genel bir kazanan belirlemek için yeterli ortak veri yok.
Velar ile RX genel puanda başa baş (72); önceliklerinize göre kategori çubuklarına bakın.
Euro NCAP sonuçları farklı yıllara ait (2017 ve 2015). Test protokolü zamanla sertleştiği için yıldızlar birebir karşılaştırılamaz.
Kategori puanları
0-100, katalogdaki tüm araçlara göre, seçilen ikiliye göre değil
- 63Performans58
- 44Ekonomi56
- 71Kullanışlılık57
- 90Güvenlik95
- 92Konfor & Donanım94
21 ölçütten 15'i karşılaştırıldı.
- RX 6 adet daha fazla hava yastığı sunuyor.
- Velar 209 Nm daha fazla tork üretiyor.
- RX her 100 km'de yaklaşık 73 ₺ daha az enerji harcıyor (%16 daha ekonomik).
Tüm veriler
| Özellik | Land Rover Velar Velar 2.0 D204 Dynamic SED-SUV · SUV · 2023–2026₺12.310.025 | Lexus RX RX 350H AWD ExclusiveD-SUV · SUV · 2023–2026₺11.845.000 |
|---|---|---|
| GüçHP | 204 | 250EN İYİ |
| TorkNm | 430EN İYİ | 221 |
| 0-100 km/ssn | 8,0 | 7,9 |
| Çekiş | Dört çeker | Dört çeker |
| Azami hızkm/s | 210 | 200 |
| Motor hacmicckarşılaştırma dışı | 2.000 | - |
| Silindirkarşılaştırma dışı | 4 | - |
| Emişkarşılaştırma dışı | Turbo | - |
| Vites sayısıkarşılaştırma dışı | 8 | - |
| Enerji maliyeti₺/100km | 461 | 388EN İYİ |
| Menzil (dolu depo/şarj)km | 952 | 1.102EN İYİ |
| CO₂ emisyonug/km | 165 | 134EN İYİ |
| Yakıt tüketimiL/100km | 6,3 | 5,9 |
| Bagaj hacmiL | 673EN İYİ | 539 |
| Aks mesafesimm | 2.874EN İYİ | 2.790 |
| Koltuk | 5 | 5 |
| Kapı | 5 | 5 |
| Uzunlukmm | 4.797 | 4.890 |
| Genişlikmm | 1.930 | 1.895 |
| Yükseklikmm | 1.665 | 1.710 |
| Ağırlıkkg | 1.900 | 1.930 |
| DepoL | 60 | 65 |
| Euro NCAPyıldız | 5 | 5 |
| Hava yastığı | 6 | 12EN İYİ |
| Şerit takip asistanı | Var | Var |
| Park yardımıkarşılaştırma dışı | Ön + arka sensör | - |
| Şanzıman | Otomatik | Otomatik |
| Klimakarşılaştırma dışı | Çift bölgeli | - |
| Hız sabitleyici | Adaptif | Adaptif |
| Ekran | 11.4" | 14"EN İYİ |
| Cam tavankarşılaştırma dışı | Var | - |
| LED far | Var | Var |
| Anahtarsız girişkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Isıtmalı koltukkarşılaştırma dışı | Var | - |
| Fiyat | ₺12.310.025 | ₺11.845.000 |
| Yıllık MTVkarşılaştırma dışı | ₺33.474 | - |
| Yıllık değer koruma% | 84,8 | 82,5 |
| Garantiyıl | 3 | 3 |
Kaynak: TSB kasko değer listesi ve doğrulanmış üretici verileri
Land Rover Velar mı Lexus RX mu?
Land Rover Velar ile Lexus RX D-SUV segmentinde iki araç. Güncel kasko değeri Velar için ₺12.310.025, RX için ₺11.845.000; RX ₺465.025 (%4) daha ucuz.
Velar dizel motorla 204 HP, RX hibrit motorla 250 HP güç üretiyor. 0-100 km/s hızlanma Velar için 8,0 sn, RX için 7,9 sn; RX 0,1 saniye daha hızlı. Güncel yakıt ve elektrik fiyatlarıyla 100 km'lik yol Velar için yaklaşık ₺461, RX için ₺388 tutuyor; RX her 100 km'de ₺73 daha az harcıyor. Tek depoyla menzil Velar için yaklaşık 952 km, RX için 1.102 km; uzun yolda RX daha seyrek durur.
Uzunluk Velar için 4.797 mm, RX için 4.890 mm; RX 93 mm daha uzun. Aks mesafesi Velar tarafında 84 mm daha uzun, bu arka koltukta diz mesafesi demek. Bagaj hacmi Velar için 673 litre, RX için 539 litre; aile ve uzun yol kullanımında Velar 134 litre önde.
Euro NCAP'te Velar 5 yıldız (2017), RX 5 yıldız (2015) almış. Testler farklı yıllara ait ve protokol her yıl sertleştiği için yıldız sayıları birebir kıyaslanamaz. Hava yastığı sayısı Velar için 6, RX için 12.
Kasko listesindeki model yılları arasındaki farka göre Velar yılda yaklaşık %15, RX %17 değer kaybediyor; Velar değerini daha iyi koruyor.
Ağırlıklı toplamda iki araç başa baş (72 puan). Öncelik düşük yakıt gideriyse RX, bagaj ve aile kullanımıysa Velar daha mantıklı bir seçim.
- Velar mı RX mi daha ucuz?
- RX. Güncel kasko değeri ₺11.845.000, Velar için ₺12.310.025; aradaki fark ₺465.025.
- Velar mı RX mi daha ekonomik?
- Yakıt maliyetinde RX. 100 km için ₺388 harcıyor, Velar ₺461; yılda 15.000 km'de fark yaklaşık ₺10.972.
- Velar mı RX mi daha geniş?
- Bagajda Velar: 673 litre, RX için 539 litre. Aks mesafesinde Velar önde.
- Velar mı RX mi daha az değer kaybediyor?
- Velar. Ardışık model yıllarının kasko değerlerine göre yıllık kayıp Velar için %15, RX için %17.








